В процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж – излизат нови детайли, свързани с умишлено настройване на общественото мнение в Европа срещу Украйна.
Ваня Габерова е помолила най-добрата си приятелка Цвети да разлепи крайнодесни украински стикери на Еврейския музей във Виена.
Стикерите били със знаки на смятаната за крайнодясна бригада „Азов“ на украинската армия.
На някои от стикерите е било логото на „Азов“.
Габерова обаче настоя, че тя само е предавала съобщения от нейния любовник Бисер Джамбазов
. Той е искал да бъдат разпръснати такива проукраински стикери и графити в различни европейски градове като услуга, която дължал на някого, допълни Габерова.
Шефът на шпионската клетка Орлин Русев и даващият инструкциите от Москва руски агент Ян Марсалек също са си разменили съобщения за работата във Виена, като Габерова отрича да ги е познавала тогава.
В съда стана ясно също, че още една сграда във Виена е била обект на поставяне на стикери – офиса на разследващия сайт Bellingcat. Цвети е получила инструкции да постави стикери и на улицата, където е живял Христо Грозев, а и в Руския квартал на австрийската столица.
Попитана от прокурорката Алисън Морган как мисли, че ще се отрази поставянето на крайнодесни символи в еврейски музей, Габерова каза: „Какво да мисля? Това не е свързано с мен, аз бях човекът, който просто предава съобщенията“.
Тя допълни, че не знае какво означава символиката на стикерите. В съобщения между Русев и Марселек се казва, че стикерите трябва да бъдат внимателно поставени, „за да изглеждат така, сякаш истински украински поддръжници“ ги поставят из Виена, информира Алисън Морган.
Според представените доказателства в съда, Цвети е помолила Ваня за авансово плащане, но приятелката ѝ е отказала с аргумента, че „тя не смесва личните отношения с работата, а политиката е, че се плаща за извършена работа“.
Цвети обаче е била загрижена за сигурността си, поради многото камери и искането да лепи стикерите по прозорци и врати, което, както посочва тя „е супер рисковано и не си струва парите, защото във Виена има строги закони“.
Русев и Джамбазов се признаха за виновни в началото на процеса. Габерова, Иванова и Иванчев продължават да отричат, че съзнателно са участвали в шпионски операции. Процесът продължава.