С 49 процента Държавата ще влияе на важните решения за управлението на Панаира в Пловдив
Ако делото за Панаира не стигне до ВКС до една година ще има окончателно решение
Ако Държавата се активизира, дружеството ще носи много приходи на акционерите си
На 22 юли 2024 година Софийският градски съд публикува решението си по делото на Държавата – Министерството на икономиката, срещу Община Варна, “Международен панаир – Пловдив” и “Пълдин туринвест”, с което обяви за нищожно апортирането на акциите на Община Варна от Пловдивския панаир в “Пълдин туринвест”.
“Ако горната инстанция, Апелативен съд – София, потвърди това решение, ако след това не стигнем до Касационен съд или стигнем до Касационен съд, но той също потвърди, то тогава положението ще бъде такова: акциите от Панаира ще си останат собственост на Варна и тогава ще можем да говорим да се вземе решение да бъдат дарени обратно на Държавата, където им е място”, това заяви пловдивският общински съветник от “ПП-ДБ” Васелина Александрова в БНТ подкаст “Къде живеем?” с Камен Коларов.
“Когато Варна реши, че ще е апортира тези акции – ще ги внесе в “Пълдин туринвест”, тя трябваше да отмени своето решение от 2017 година да ги върне обратно на Държавата, защото не можеш два пъти да се разпореждаш с нещо по различен начин, и те тогава казаха: първо отменяме си решението да върнем на Държавата, след като го отменяме, това решение вече не съществува, и след това решаваме да внесем в “Пълдин туринвест”. Така че онова решение – да се върнат на Държавата, е вече отменено, то не съществува и Кметът дори и да иска не може да го изпълни, защото то не съществува в правния мир. Така че ще трябва Общински съвет да вземе ново такова решение”, поясни Александрова.
В тази посока ще бъдат и разговорите на пловдивските общински съветници от “ПП-ДБ” с техните колеги от Варна, които “направиха такъв опит и в настоящия мандат да вземат такова решение”.
При окончателно решение по делото и когато акциите вече са във Варна, Александрова очаква варненските съветници от “ПП-ДБ” да инициират такава процедура, която ще бъде подкрепена и от кмета.
“Друг е въпросът дали докато минем през всички тези инстанции, ще бъдем все още в този състав на Общинския съвет или ще стигнем до следващия мандат, тъй като имаме обжалване в Апелативен съд – София сега, след това, ако стигнем до Върховен касационен съд, аз очаквам тази процедура да отнеме не по-малко от 2-3 години. Трябва да се въоръжим с търпение, ако стигнем до Върховен касационен съд! Но, ако не бъде допуснато до Върховен касационен съд, нали това е съдът всъщност, при който малко повечко се бавят нещата, ако не стигнем до Върховен касационен съд, то тогава мисля, че в рамките на година на ниво Апелативен ще имаме някакво решение!”, каза Веселина Александрова.
„Ако това се върне на Държавата, Държавата ще има 49,63 процента, а дружеството на Гергов – “Пълдин туринвест”, ще има своите 50.36. Ще имаме почти 50 на 50. Макар и обикновеното мнозинство да е в ръцете на Георги Гергов, то важните решения няма да могат да се вземат без съгласието на Държавата. Тук е важно да кажем, че ако собствеността на 49% се върне в Държавата, то тя ще има много повече лостове и механизми, за да приведе в действие една стратегия, която вече е подготвено от министъра Богданов, въпрос на желание следващите министри е тя да бъде продължена, и тази стратегия да доведе до връщането на блясъка на планира, включително добавянето на нова стойност към нея и тази нова стойност ще даде пък стойност изобщо на страната ни, не само на Пловдив и включително на всички пловдивчани, разбира се, като голяма гордост, но това е едно място с огромен потенциал, който би могъл да бъде използван, ако има волята, както я имаше в министър Богданов, да се подготви такава стратегия и да се приведе в действия. Тоест, може да бъде съживен панаирът, защото до момента панаирът е оставен само в ръцете на един човек и с неговите визии, каквито визия има той. Държавата е бездействала, Община Варна е бездействала. Казахме трима акционери. Всичко е оставено в ръцете на този, който държи 50% – Георги Гергов. Оттам-нататък той дали има желание или няма желание в крайна сметка опираме до неговите желания и нежелания, но ако Държавата се активизира, то това дружество може да носи много приходи и на своите акционери, които дори с малко участие могат да получават големи приходи”, уточни Веселина Александрова.