След като и четвъртият опит за събиране на кворум в НС за продължаване на пленарното заседание се провали, като се регистрираха едва 94 народни представители, председателстващата заседанието Росица Кирова го закри, въпреки опита на депутата от БСП Георги Свиленски да се изкаже от парламентарната трибуна.
Така отпадна и предвиденото за днес изслушване на четирима министри по проблема с безводието и въведения в над 200 населени места воден режим.
Проведе се обаче заседанието на временната парламентарната комисия, която проучва данни за нерегламентирано влияние в съдебната система.
Депутатите изслушаха по видеовръзка от Белград бившия собственик на фалиралата Корпоративна търговска банка Цветан Василев, който е обвиняем по делото за фалита на КТБ.
Изслушването на бившия банкер започна със скандал, като имаше и сериозен интерес от страна на депутатите.
В началото Хамид Хамид от ДПС нарече Василев „афериста на века“ и оспори начина по който ще се изслушва бившият банкер, както и това, че не е физически в залата.
Лена Бориславова от „Продължаваме промяната – Демократична България“ настоя пък изслушването да се проведе както е предвидено, а от „Възраждане“ я подкрепиха с обяснението, че КТБ е била най-голямата банкова афера и има пряка връзка с правосъдната система.
Бившият следовател Петьо Петров – Еврото е в основата на схемата за фалита на КТБ, каза Цветан Василев пред временната парламентарна комисия. Той уточни, че идеологът зад Еврото е съпредседателят на ДПС Делян Пеевски.
Според него българската прокуратура не е намерила време и основание да го разпита по този въпрос въпреки неговото желание това да се случи.
В документите по делото „КТБ“ под инициалите Д.П. стои Делян Пеевски, беше категоричен още Василев, като допълни, че не е тайна, че кредитирани от КТБ са били и немалко фирми на Делян Пеевски майка му Ирена Кръстева.
В средата на 2013 г. Василев разбрал, че Пеевски нямал намерение да си плаща кредитите, каза още бившият банкер. Кредитите са за над 500 милиона лева.
Василев изреди печалби и спестени разходи за Пеевски от фалирането на КТБ, с които „има достатъчно средства, ако се налага, да бъдат стимулирани този или онзи от съдебната система и прокуратурата“.
„От сделката за „Виваком“ и НУРТС – 46% от разликата отива при Спас Русев, който недвусмислено е поставено лице на Делян Пеевски.
Тези 46% представляват над 500 милиона лева, като разлика от цената, на която ВТБ и Спас Русев придобиват „Виваком“, и пазарната оценка.
„Техномаркет“ – при оценка от 100 милиона лева, е придобит от Пеевски за 15 милиона лева.
Печатницата в „Христо Ботев“, при оценка от над 60 милиона лева, е придобита, само чрез продажба на земята, услужливо от ЧСИ, за 4 милиона лева. ИПК „Родина“ – 40 декара + 55 000 квадратни метра РЗП, оценка 200 милиона лева, придобита е за 10 милиона лева от приближения на Пеевски доктор“.
Каква точно е била организацията на кръга, известен като „Осемте джуджета“, Василев заяви, че не знае, но по решение на Пеевски бившият следовател е бил лицето за оперативни задачи и е контролирал действията на прокурорите по делото.
Банкерът каза още, че Пеевски и Петьо Еврото събирали компромати от най-различно естество за политици и бизнесмени, за да бъдат държани под контрол. Така бил сформиран „кръг за влияние „Пеевски““:
„Назначиха си редица шефове на съдилища – шефът на Софийски градски съд, заместник-шефа на Софийски градски съд, шеф на Наказателното отделение, шефката на Апелативен съд, шефът на Висш административен съд“.
Според Василев Петьо Еврото е главният технически организатор на подготовката на удара по КТБ, а в основата е Делян Пеевски.
Василев беше попитан от депутатите и още: Кои хора инсталираха Иван Гешев, а Василев отговори: „Борисов и Пеевски, които контролират Висшия съдебен съвет“.
На заседанието трябваше да бъде изслушан и Делян Пеевски, който обаче не дойде.