След като бунтът на матрьошките не успя, днес е осигурено мнозинство за бюджета на Пловдив.
На сесията не присъства Светослав Енчев, съветник от „Браво, Пловдив“.
Против бюджета предварително се обявиха от БСП, ПП-ДБ и „Възраждане“.
Бюджет 2025 на Пловдив бе приет с 27 гласа ЗА, 19 ПРОТИВ и 4 ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ.
Гласовете бяха осигурени от ГЕРБ, Съединени за Пловдив, ИТН и двете ДПС-та с помощта и на въздържали се и гласували от „Браво Пловдив“.
При поисканото прегласуване резултатът се повтори.
Остра критика на проектобюджета направи съветникът от ГЕРБ Спас Шуманов, който в пъти пресрочи отпуснатото му време.
Хубаво е, когато има приятелски огън, винаги съм се удивлявал, г-н Шуманов, как при обсъждането на бюджета нищо не казахте, а сега. Няма година, в която в бюджетът на Пловдив да има 350 милиона, отговори кметът Костадин Димитров.
269 милиона са местните приходи, други 100 милиона отпуска държавата за инфраструктурни обекти.
Кметът изброи завършените и започнатите обекти в Пловдив – от Голямоконарско до кино Космос.
Стартираме за първи път цели три училища, добави Костадин Димитров.
Той изброи и разсрочените плащания от цели 28.5 млн., наследени от предишния кмет Здравко Димитров.
Това е лошата новина, посочи Костадин Димитров.
Напълно съм съгласен, че може по-добре, че може да търсим начини за оптимизация на приходната част, дигитализация за удобство на гражданите да си плащат своите задължения, но и вие трябва да се съгласите, че това, което зависи от кмета да виси всяка седмица пред врата на министър за привличане на държавни средства, аз го правя, заключи Костадин Димитров.
Бившият председател на групата на ПП-ДБ Николай Гюров поиска изцяло оттегляне на проектобюджета на Пловдив, изброявайки пълни глупости като увеличени средства за спортните обекти.
Имам един приятел, който казва – Моята работа е да намирам маана, отговори му кметът Костадин Димитров. Ами как няма да има завишение в сектор спорт, като няма друг град с толкова спортни обекти. Нов плувен комплекс „Младост“ – само там са 2 млн., за да тренират високо спортно майсторство пловдивски спортисти. Зала „Дунав“ е към същия обект. Можехте да го проверите, посочи градоначалникът.
От районните кметове най-много пари поиска Георги Стаменов от „Централен“ – общо 1.6 млн. без да посочи от кои пера да се вземат. Предложението не беще прието.
Исканите от кмета на „Източен“ Емил Русинов 200 хил. лева за ремонт на улица Камен Петков в Източен вече са заложени в бюджета.
Кметът Костадин Димитров прие предложението на кмета на район „Западен“ Тони Стойчева за ремонт на детска кухня Лакомото мече. Останалите предложения на стойност 170 хил. основно за проектиране на улици на Стойчева не бяха приети.
70 хил. лева бяха приети по предложение на зам.-кмета по култура Пламен Панов за изготвяне на нов план на подлез Археологически от фондация „Пловдив 2019, който да стане открита културна сцена.
240 хил. лева се отпускат за проектиране на нов парк в „Западен“ по предложение на общинския съветник Георги Титюков. Програма Топъл обяд се увеличава двойно на 491 хил. лева също по предложение на съветника от „Съединени за Пловдив“.
Другите му предложения за лифт до Марково, за 42 хил. лева за пенсионери да се грижат за тревички и 15 бона за ремонт на тоалетната в Цар Симеоновата градина не бяха приети.
Невероятните 5.6 млн поиска съветникът Господин Апостолов от „Възраждане“ за реновиране на мозайки на Йоан Левиев в подлеза на баня Старинна. Другите му предложения също минаваха 2 млн., без да се посочи от кои пера да се отнемат. Предложенията му не се приеха с изключение на 50 хил. лева за общински фонд за подпомагане на деца с редки заболявания, което бе лично одобрено от кмета Костадин Димитров.
Палазов от БСП пък поиска 300 бона за проектиране в Остромила-юг и Беломорски-юг, 2 млн. за ОУП, пряка връзка между Прослав и Остромила, отчуждителни процедури, нов парк, подземни паркинги под дворове на училища, паркинг на ТЕЛК, фитнес на ул. Ален Мак и пр. – общо около 5 млн. Предложенията не се приеха. 100% предложението за програмата за подпомагане на социално слаби граждани – 100 бона, съществува в бюджета, отбеляза кметът Костадин Димитров.
Тервел Борисов от ИТН поиска 1 млн. за облагородяване на зоопарка, както и облагородяване на площите около трите гимназии в Източен – 700 хил., 350 за Бунарджика, по-добра проходимост на ул. Михалаки Георгиев – 180 хил, за ул. Никола Динков – 280 хил., нова детска площадка в парк Кронщад – 88 хил., обогатяване на градската среда с 1000 дървета – 220 хил., реконструкция на ул. Лайпциг – 440 хил., фитнеси на кръстовището на Даме Груев и Петър Александров – 58 хил., проект за фотоволтаици на Колодрума – 185 хил., 220 бона за електронна платформа за сигнали и обслужване на граждани и 300 бона за възникнали необходимости.
Кремът прие новата детска площадка на парк Кронщад, подкрепата за млади семейства и предложението за ул. Михалаки Георгиев, но редуцирано, с което Тервел Борисов се съгласи.
Борислав Инчев от „Браво Пловдив“ поиска 400 бона за нови велоалеи и свързаност между тях, както и 50 бона за подновяване на маркировката, 50 хил. на геодезично заснемане на парк Лаута, 50 хил. за проектиране на нов парк край Братската могила, 340 бона за нови поливни системи на Данов хълм, Сахат тепе, Младежки хълм и Бунарджика, поливна система и сондажни кладенци – 240 бона, 50 хил. за площадки за обучение по безопасно движение, 100 бона за специализиран фонд за паметници на културата, който да звършва заснемания, 100 бона за проучвания за проектиране на кръгови кръстовища – АУ, кръстовището на 6 септ. и Всил Априлов.
Кметът прие редуцирана сума от 200 хил. лева за нови велоалеи, проектиране и свързаност между тях, с което Инчев се съгласи. Останалите предложения не се приеха.
Яшар Асан от ДПС-Доган поиска 790 хил., 415 хил., 460 хил. за отводняване, ремонтиране и залесяване на блоковете ипространството около Соколите в Столипиново, и още половин милион за отношенията с Жилфонд, общо 1.7 млн. Нови светофари, ел. захранване, пътна маркировка на главната артерия на Столипиново, кампания сред учениците по пътна безопасност – 34 бона. После добави още милион по инфраструктура, плюс непредвидени разходи и надзор – 30 бона.
Светофарната уредба, обучението в училищата в Столипиново за пътна безопасност на стойност 33 500 лева бяха приети от кмета, като той посочи, че повечето от другите предложения на Асан съвпадат с бюджета и могат да влязат в графата текущи ремонти от Жилфонд.
Али Байрам поиска обновяване на Арката на Ротондата – 100 бона, нов асфалт на ул. Елба и ул. Правда и други текущи ремонти в Столипиново.
Кметът прие веднага ремонта на Арката, а останалите предолжения да влязат в текущи ремонти, с което Байрам се съгласи.
Славенски от ПП-ДБ поиска 1 млн. за междублокови пространства и друга квартална инфраструктура в две предложения, които не се приеха.
1.9 млн. е общата стойност на приетите от кмета предложения на различни съветници. Те ще бъдат за сметка да други предвидени разходи в бюджета.
Финансовата рамка на Пловдив е над 715 милиона, като в сумата не са включени други 100 млн. от държавата за финансирането на големи инфраструктурни проекти до края на годината.
268 милиона са предвижданите постъпления от местни приходи, останалото са делегирани държавни дейности.
Залага се 10% увеличение на заплатите на общинските служители със задна дата от началото на годината, а от 1-ви май и на работещите в общинските предприятия.
е, Москва падна
Да бе, а оня пидер Путин, дори не отишъл на преговорите, неговата мамица мръсна червена
Трябва да им вземат 10% такса безхаберие, а не да им дават 10% за безхаберието на тези марамунгели.
Само зулуми, подкупи, мизерии и задръстени пътища от тях
ПП -та играят опасна игра, но ще катастрофират.