След заседанието Делян Пеевски каза, че ДПС е изпратило писма до всички политически партии, но без „Възраждане“, защото според него „е русофилска партия“, за да може да се говори за подкрепа на втория мандат.
ГЕРБ-СДС още преди събранието на ДПС обявиха в официална позиция, че няма да подкрепят кабинет нито с втория, нито с третия мандат.
Малко по-късно и БСП разпространи позиция, че няма да подкрепи втория мандат, но би преговаряла за третия.
След тях дойде и становището на ПП, че няма да участват в правителство в 50-ия парламент. Това обаче не изключва евентуална подкрепа ма някакво с някой мандат.
По-ясен беше Атанас Атанасов, председател на ДСБ, който каза, че коалицията ППДБ щяла да опита да състави кабинет, ако третият мандат отиде при тях.
Пеевски каза още, че целта на писмата е избирателите на партията да не останат разочаровани:
„Да видим какво ще ни отговорят. От медиите видяхме, че няма желание за втори мандат – и ГЕРБ изпратиха, и другите партии, видях, че и ПП са казали, но въпреки всичко ние сме длъжни към нашите избиратели да вземем и мнението на останалите партии. Защото да правим сами втори мандат, да разиграваме държавата, да държим папки без да може да има правителство, ДПС е сериозна, отговорна партия и няма да си го позволи.Но нека да изчакаме утре, да видим все пак писмените отговори“,
По-рано 17-те депутати от ДПС, които подкрепят почетния председател д-р Ахмед Доган приеха решение да не участват в насроченото заседание на парламентарната група.
В становище, което беше изпратено и до медиите от техния пресофис, се казва, че настоящото ръководство на парламентарната група не е избрано съгласно устава на ДПС и затова няма необходимата легитимност.
И депутатите, изпратили отвореното писмо, не следва да участват в заседанието на парламентарната група до произнасяне на позицията на почетния председател Ахмед Доган.
В становището се подчертава, че вземането на решение за получаване на мандат за формиране на правителство не е в компетенциите на парламентарната група, а на колективните политически органи на партията.
Те настояват и председател на парламентарната група да не е само Делян Пеевски, а и Джевдет Чакъров.
Решението за втория мандат трябва да се вземе не от парламентарната група, а от колективните органи, се посочва в писмото на 17-те депутати, подкрепящи Ахмед Доган.
Пеевски коментира позицията на тези депутати, като посочи, че всички са били поканени на заседанието на парламентарната група днес:
„Колегите са добре дошли. И решението е тяхно…Част от колегите да бъдат отговорни“, каза тойи добави, че имало вътрешни теми за ДПС, които трябва да се изясняват не през медиите.