Продължава обезопасяването на голямото скално свлачище, което блокира пътя към Рилския манастир. Вчера достъпът към него стана невъзможен, след като огромен скален блок падна на асфалта на мястото, където беше изградена защитна стена.
Това е свлачище, което е в етап на укрепване. Съоръжението, което е изградено, към момента не е в пълнота. Ако сега обаче нямаше изградена стена, щяхме да говорим за отваряне на пътя след минимум половин година. Именно тя е поела голяма част от активизиралия се срутищен процес, заяви зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.
Припомняме, че само преди седмица кметът на Самоков се похвали на премиера Бойко Борисов, че проблемът със свлачището е решен. Правителството отдели за целта 6 млн. лева. Кабзималски се хвалеше, че ползвал алпинисти за обекта. Оказа се, че нищо не е свършено като хората!
Ето какво докладна на място кметът на Рила Георги Кабзималски пред премиера на 29 декември 2020:
В 250-метровия участък при 27-ми км на третокласния път Кочериново – Рила – Рилски манастир е изградена укрепителна стоманобетонна /джоб/ стена с дължина от 150 м и височина 4,1 м, която поема натоварването на срутищното тяло като то е подсилено с микропилоти и анкери. За укрепване, стабилизация и ерозионнен контрол на ската е положена геокомпозитна рогозка, покрита с високоякостна стоманена мрежа.
Представител на изпълнителя на проекта от „Автомагистрали“ ЕАД, който също беше на място, изтъкна, че еластичната ограда може да задържи близо 1,2 това скална маса и също така има хидропосев, който през следващите месеци ще се вплете в мрежата. Зам.-министър Нанков добави, че премахването на дърветата от терена е съгласувано с Изпълнителната агенция по горите и също така, че има допълнително залесяване.
Три дни по-късно министър-председателят коментира така случая:
„Една колежка в Парламента днес е говорила за пътя до Рилския манастир, а този път тук не сме го правили ние, той е правен от комунистите, лесно можеш да кажеш, че го е отнесла водата, нали? Но всички знаят колко големи валежи паднаха, колко трудно се поддържат подобни съоръжения и колко трудно в момента се възстановяват. Не виждам защо от природно бедствие се правят грандиозни заключения“.