Министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, в качеството си на принципал на Българската банка за развитие, освободи двама от членовете на Надзорния съвет – Валентин Михов и Васил Щонов.
Това се посочва в писмена позиция на ресорното министерство.
В мотивите на решението се посочва, че на 19.10.2021 г. Управителният съвет е решил да изготви предложение до едноличния собственик на ББР (държавата, в лицето на министъра на икономиката, а след това – на министъра на иновациите и растежа) за стартиране на процедура по емитиране на необезпечена облигационна емисия.
Нейният размер е до 500 млн. евро, със срок до 7 години и с цел рефинансиране на дългосрочни задължения на Банката. Със същото решение Управителният съвет избира банки и консултанти по облигационната емисия.
Два дни по-късно Надзорният съвет в тогавашния си състав одобрява решението на Управителния съвет за издаване на облигация, като впоследствие е трябвало да упражни контрол дали тя се издава с разрешението на собственика на капитала в лицето на министъра.
6 дни по-късно се приема Решение на Конституционния съд, с което възниква възможност да бъдат оспорени актовете на министъра на икономиката, с които е назначен Надзорен съвет, избрал от своя страна действащия Управителен съвет на Банката.
След като Управителният съвет взема решение да поиска разрешение от принципала си (министър по онова време е била Даниела Везиева) да емитира емисията, в крайна сметка такова разрешение не е получено нито от тогавашния ресорен министър Везиева, нито от следващия – Даниел Лорер.
Именно липсата на разрешението на министъра за облигацията е трябвало да даде повод да се упражни контрол от страна на Надзорния съвет над УС и да не се допуска продължаване на подготовката на облигацията.
Управителният съвет не е следвало да пристъпва към следващи действия по облигацията, но въпреки това той е ангажирал банки и консултанти и е позволил разход в размер на 929 856 лв., направен между януари 2022 г., когато се ангажират банките по сделката, до ноември 2022 г., когато УС взима решението за прекратяването на облигацията, но и то не е потвърдено от новия Надзорен съвет, назначен от министър Пулев.
Като задължително условие международните банки – консултанти по емисията, изискват писмено и изрично разрешение на принципала както за започване, така и преди евентуално приключване на процеса.
В мотивите допълнително се посочва, че министър Пулев, чрез новоназначения през ноември 2022 г. Надзорен съвет, многократно е изисквал от Банката да предостави решението на едноличния собственик на капитала за емитиране на облигационна емисия, но такова решение не е предоставено, а в деловодната система на Министерство на иновациите и растежа не е налично.
Видно от изготвено становище от председателя и заместник-председателя на надзорния съвет, получено на 30.11.2022 г., Управителният съвет не е изпълнил собственото си решение за изготвяне на предложение до едноличния собственик на капитала за стартиране на облигационната емисия, а Надзорният съвет не е упражнил достатъчен контрол и е допуснал ощетяването на Банката с направените разходи по емисията в размер на 929 856 лева.
От Министерството на иновациите и растежа заключват, че Надзорният съвет на Банката не е упражнил адекватен контрол над Управителния съвет, във връзка с изготвянето на бюджета на Банката за 2022 г. и неговото своевременно изпълнение.
Не са заложени ясни и конкретни цели, съгласно разпоредбите на Закона за Българската банка за развитие, включително, но не само, финансиране на публични инвестиции и проекти, които са приоритетни за икономиката на страната и намаляване на регионални дисбаланси, допълва МИР.
На базата на тези факти и обстоятелства министър Пулев освобождава незабавно Валентин Михов и Васил Щонов като членове на Надзорния съвет на ББР.
Решението има незабавно действие.
Към момента решението на министър Пулев не включва освобождаването на двамата членове на Надзора от отговорност.
Братчеда е шампион!
И защо точно нашите, на пълните путарани,хора?
„Българската банка за развитие – това беше първата битка спечелена срещу задкулисието, което през нея ограбваше публични средства. Осем фирми бяха взели 1 милиард от нашите пари! С промяната банката започна да дава кредити на малки и средни предприятия. Управлението й поеха истински професионалисти с международен опит, завършили университети като MIT и работили в големи организации като „Маккинзи“. Валентин Михов и Васил Щонов бяха заменени днес от хора, приближени на задкулисието – единият, от които назначен директно от ДПС. Защо? Защото започнаха да търсят сметка на крадците от миналото, които години наред са източвали банковата институция. Това служебно правителство, за съжаление,… Още »
Не, че нещо, ама Щонов беше колега на Ружа Игнатова в Макинзи, та …
Служебния министър изгонил само двама от управителния съвет на ББР! Всички сектанти трябва да бъдат изгонени до последният назначен сектант от киро и сектата му! Това е ненормална секта!
Пълните Палячовщини Продължават Позорно ПП ПП. 1 500 000 лв от протежетата на Киро са платени, за да се измисли гениален план по привличането на заем от 1млрд. с 50% по-висока лихва от сегашния заемен ресурс осигурен по времето на ГЕРБ-СДС. Не само двамата некадърника, за чиите уволнение казваме браво на мин. Пулев, но и банкерът Цанко – шеф на ББР назначен от Киро, незабавно трябва да бъде уволнен от ББР.
Неделя не може да е толкова луда, все пак е д-р невролог, по-скоро напоследък не е срещала брат си, за да му помогне, който се вижда че е виден сектант сред бялото братство на Цанко от ББР.
Тия смешници,разбират ли нещо от банкови дела?Или просто са наши хора.
РЕШИТЕЛЕН МЪЖ В БЪЛГАРИЯ? Трябва ми време за да повярвам!