България се оказа пълна с художници наивисти, последователи на знаменития французин Анри Русо – Митничаря.
Асоциация “Арт Наив България” откри изложба в Градската художествена галерия на Пловдив с творби на членовете си.
“Денят ми беше напрегнат и нямах никакви предварителни очаквания, когато идвах към галерията, но още щом влязох, усмивката се появи на лицето ми и ми стана леко и приятно”. С тези думи заместник-кметът на Пловдив по култура, археология и туризъм Пламен Панов се обърна към художниците наивисти, подредили многоцветните си рисувани разкази на двата етажа в Залите за временни експозиции на Градска художествена галерия – Пловдив.
Той приветства ръководството на в лицето на нейния председател Галя Инджова и присъстващите автори с първото им колекивно гостуване в Европейската столица на култура и ги увери, че винаги са добре дошли.
Изложбата се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив като част от Културния календар за 2024 г.
Специален акцент е подредената на втория етаж селекция на повече от 50 творби на наивисти от страната и чужбина, представляваща малка част от богатата постоянна експозиция на Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик.
Пловдивската публика има редкия шанс да разгледа прекрасните произведения – живопис, рисунка, керамика, рисувано дърво, създадени от артисти от България, Хърватия, Румъния, Сърбия, Грузия, Франция, Белгия, Холандия и дори Аржентина.
За развитието на наивистичния стил в изобразителното изкуство в Пловдив и по света разказа художничката Снежана Фурнаджиева, която подчерта главните отличителни елементи в иначе разноликите авторови предпочитания на жанрове, колорит, техника, материал. Това са позитивизмът, романтиката, фантазните и приказни сюжети.
По време на откриването беше представена и първата издадена досега книга, посветена на този стил у нас “Съвременни български наивисти”, издадена с подкрепата на НФ “Култура”. Неин съставител е Даниела Осиковска.
На 19, 20 и 21 септември са предвидени арт работилници по живопис и керамика за желаещите. Изложбата е с вход свободен и продължава до 24 септември в сградата на ГХГ – Пловдив на ул. “Княз Александър I” №15.