България би Сърбия 3:2, излиза срещу Германия

Автор:
Четвъртък, 09 Януари 2020 08:09

Българският национален отбор по волейбол се класира за полуфиналите на европейската олимпийска квалификация в Берлин. Нашият тим надделя с 3:2 (25:21, 24:26, 25:22, 20:25, 15:13) над европейския шампион Сърбия и ще спори на полуфиналите с домакина Германия. Няма никакво съмнение, че това е един голям успех. Макар и с временно значение поне засега.
Този мач обаче ме връща на олимпийския турнир във Варна през август 2019 година, когато два мачбола срещу Бразилия ни лишиха от визи за Токио. Тогава паднахме от кариоките с 2:3, но и сега се изпотявам, като си помисля за уникалната неграмотност, която показхме в този важен за българския волейбол мач. И никога няма да забравя 3-ия гейм, в който оцапахме олимпийските визи. А можехме сега в Германия да зобаме пуканки без да ни интересува кой бие и кой пада.
Сега спечелихме много важен мач срещу сърбите, но не бива да се забравя, че големите битки тепърва предстоят. И най-трудното започва, защото сега всяка грешка е непоправима.
Връщам се към турнира във Варна, защото мачът с Бразилия е абсолютно копие на битката срещу Сърбия. Тогава при 2:0 гейма за нас имахме 2 мачбола в третата част. Тогава разпределителят Георги Сеганав потърси на мрежата Розалин Пенчев, и то с лоши топки, вместо да насочи българсаката атака чрез блестящия Цветан Соколов. В коментара си тогава написах, че това е тактическа неграмотност и нарушаване на волейболните закони, които казват, че при такива ситуации атаката трябва да завърши най-добрият нападател на отбора. Не спестих обвиненията си и към треньора Силвано Пранди, който явно беше омагьосан от напрежението, защото беше длъжен да заповяда на Георги да вдига само и единствено на Соколов.
Срещу сърбите нещата бяха коренно различни. Не се фантазирам, че Пранди е взел бележка от моя коментар. Италианецът е достатъчно опитен треньор и със сигурност не е забравил този трети гейм с бразилците. Но бях изкючително доволен от поведението на Сеганов, който в най-важните моменти на мача насочваше топката към фантастичния и в този мач Соколов. Не се притеснявам да кажа, че от видяното на тази квалификация няма по-добър нападател от българина.
Сега не ми остава нищо друго освен да стискам палци на нашите, за да си подпечатат олимпийските паспорти за Япония.
Станаха известни и полуфиналистите. Съперници на българите ще бъдат домакините от Германия (мачът тази вечер е от 21 часа). Във втория полуфинал от 18 часа ще се срещнат Франция и Словения.
Визи за Токио получава само победителят в турнира.

Българските волейболни национали излизат срещу домакина Германия в полуфинален сблъсък от олимпийската квалификация в Берлин.

Мачът в легендарната зала „Макс Шмелинг Хале“ е от 21:10 часа тази вечер, а крайният победител в турнира ще получи последната европейска квота за Токио 2020.

Лъвовете се представят отлично в германската столица до момента.

Те записаха три поредни победи, надделявайки с 3:2 над силните отбори на Франция и Сърбия, а междувременно записаха чист успех над Нидерландия с 3:0.

Така момчетата на Силвано Пранди са само на две крачки от мечтата – класиране на Олимпиадата.

Първата от тях е срещу Бундестима, а евентуалният финал ще бъде срещу победителя от Словения – Франция.