Бихме петлите в първи мач от олимпийската квалификация

Автор:
Вторник, 07 Януари 2020 08:55

Мъжкият национален отбор на България стартира със страхотна победа участието си в континенталната олимпийска квалификация в Берлин. Родните волейболистите надделяха над Франция с 3:2 (25:23, 17:25, 25:22, 19:25, 15:8) в мач от група "В", изигран в емблематичната "Макс Шмелинг Хале".

След този мач българите са трети в класирането с 2 точки (1 победа), Франция е водач в класирането с 4 точки (1 успех - 3:0 срещу Сърбия, и 1 поражение), следвана от Сърбия с 3 точки (1 победа над Нидерландия с 3:0 и 1 загуба), Нидерландия е последна без спечелена точка.

Стартови състави:

България: Светослав Гоцев, Розалин Пенчев, Тодор Скримов, Георги Сеганов, Виктор Йосифов, Соколов, Теодор Салпаров (либеро). В игра влязоха още Николай Пенчев, Мартин Атанасов и Алекс Грозданов

Франция: Бенжамен Тонюти, Жан Патри, Кевин Тили, Ървин Нгапет, Никола Льо Гоф, Бартелеми Шинениезе, Женя Гребенников - либеро.

Българският отбор започна силно в първия гейм, след което французите успяха да наваксат изоставането си и да поведат със серия на Жан Патри. Тя бе прекъсната от атака на Розалин Пенчев. Пловдивчанинът ще запомним със страхотните си сервиси и важни отигравания на мрежата, а брат му Николай внасяше спокойствие и сигурност в отбора, Българите намалиха дистанцията на една точка, но последваха нови силни моменти на съперника. Двата отбора се догонваха, но след 16-та точка родните представители заиграха по-вдъхновено. Блокада на Георги Сеганов и атака на Виктор Йосифов донесоха преднина на трикольорите. Възходящата линия на нашите продължи до 22:19, след което "петлите" успяха да се доближат. Последва нова борба от двете страни на мрежата, но в крайна сметка българските волейболисти затвориха гейма след атака на Цветан Соколов и 25:23.

Втората част стартира равностойно, но впоследствие протече под диктовката на френския тим. Съперниците ни поведоха с 11:7 след близо петминутен спор между Лоран Тили и съдиите. Това повлия на играта в българското поле, като съперникът успя да се откъсне по-сериозно в резултата. До края положението се запази и "петлите" изравниха.

В третия гейм на терена се появи Алекс Грозданов, на полето остана и Мартин Атанасов, който имаше периодични изяви в първите две части. Завърна се и Тодор Скримов. Нашите стартираха с настроение и успяха да запазят ритъма до края, въпреки опитите на противника да се върне в играта. В ключовите моменти разликата между двата тима намаля, но нашите затвориха успешно гейма и си върнаха предимството в двубоя при 25:22.

Четвъртата част тръгна добре за родните представители, но французите съумяха да излязат от ситуацията. Играта продължи равностойно, но състезателите на Лоран Тили отново успяха да вземат инициативата. Нашите момчета се мобилизираха и се доближиха до съперника на няколко пъти, като имаха превес в атака. Това обаче не помогна в решителните моменти и мачът влезе в тайбрек.

Там нещата бяха под контрола на българите през по-голямата част от мача, като изключим трите сбъркани сервиса, които донесоха точки на Франция в началото. Впоследствие "лъвовете" запазиха хладнокръвие и се откъснаха, като приключиха двубоя след 15:8.

Топреализатор за нашите бе Цветан Соколов с 23 точки, а за съперниците най-резултатен бе Жан Патри прик с 20 точки.
Напомняме, че само победителят в турнира ще получи олимпийска виза.
Следващият съперник българите е Нидерландия, а мачът е във вторник (7януари) от 15 часа българско време.