Академик Бултекс разгроми Ямбол

Автор:
Неделя, 06 Октомври 2019 07:35
Тенчо с 27 точки, 9 от които тройки Тенчо с 27 точки, 9 от които тройки

Академик Бултекс 99 разгроми Ямбол със 116:78 в първия кръг на Националната баскетболна лига. Тенчо Тенчев бе неукротим и реализира 27 точки, от които 9 тройки, а още до почивката вече имаше 21 точки в актива си, включително 7 тройки. Той добави още 5 борби и 4 асистенции.

В следващия кръг на 12-и октомври Академик Бултекс 99 гостува на Спартак в Плевен, а Ямбол приема Берое на 13-и.

Двата състава направиха емоционален мач в зала СИЛА. В крайна сметка гостите от Ямбол нямаха отговор за по-добрата стрелба и защита на пловдивчани. Освен това те вкараха само 4 тройки от 26 опита срещу 17 от 29 за Академик Бултекс 99.

Пловдивчани започнаха уверено двубоя, направиха серия от 10:0 за преднина от 29:15. Въпреки солидния аванс, играчите на Асен Николов не намалиха темпото и увеличаваха преднината си, като нова серия от 8:0 вдигна разликата до 41:22. Гостите от Ямбол отстъпваха в борбата под коша (39:28) и не успяваха да отговорят на натиска на противника, като на почивката изоставаха с 45:65.

Ситуацията не се промени особено през второто полувреме, като Академик Бултекс 99 продължи с резултатната игра и преди последната четвърт резултатът бе 86:61. До края разликата достигна 41 точки в полза на пловдивчани, след като спечелиха частта с 30:17.

Освен Тенчев, Васил Бачев бе с основен принос за успеха на Академик с 23 точки, 3 борби и 4 асистенции. С 18 точки и 6 борби завърши Алекс Лонг, а Уилям Пери оформи дабъл-дабъл – 15 точки и 10 асистенции, плюс 4 борби. Единствено Венелин Христов не взе участие за домакините.

За Ямбол с 18 точки и 4 борби се отчете Петър Вукович, а Стейвиън Алън реализира 17 точки и овладя 5 борби. Александър Матушев добави 13 точки, 3 борби и 8 асистенции.

Асен Николов, старши треньор на Академик Бултекс 99:

С оглед на това, че ни бе първи мач у дома е нормално, че имаше напрежение, но момчетата се справиха добре. Преди почивката имахме добро нападение, но изглежда се увлякохме и позволихме Ямбол да ин вкара лесни кошове. Разликата можеше да е по-голяма на почивката, защото имахме невероятен процент от тройката и всичко ни се получаваше. Имах моите притесненията заради колебанията в контролите, но поздравявам момчетата. Имаме добри стрелци, както всяка година. Това ни е философията – да бъдем балансирани на периметъра и под коша. Справихме се подходящо като за първи мач. Вярвам в новите момчета в отбора, изисквам от тях много, със сигурност не им е лесно, тъй като свикват с нови изисквания. Имаме да работим много, нужна ни агресивна защита, ще използваме по-голяма ротация.

Тенчо Тенчев, Академик Бултекс 99:

Преди мача имаше малко напрежение. Беше интересно да видим докъде сме стигнали, отборите все още са непознати. След това заиграхме добре, не им дадохме шанс да се върнат в мача. Тройката ми върза днес, тренираме добре, днес ще вкарвам аз – утре друг. Не си спомням мач, в който да съм вкарал 9 тройки – 7, 8 съм имал, но не и 9. Чувствам се добре тук, доволен съм, но тепърва ще имаме още по-реална преценка за отбора ни. В началото сме, още има напасване.

Иван Чолаков, старши треньор на Ямбол:

Не знам дали това беше мач. Отборът на Академик Бултекс 99 играеше баскетбол, ние ги гледахме и им ръкопляскахме. Нито в защита, нито в нападение бяхме конкурентни и оттам дойде голямата разлика. Очаквах да изглеждаме по-добре, но чужденците ни дойдоха късно и още не приличаме на отбор. Надявам се с течение на мачовете да придобием необходимия облик.

Стоян Петков, Ямбол:

Разликата наистина е доста голяма и трябва да видим грешките си. Личи си, че още не сме готови, но това не ни оправдава. Надявам се възможно най-бързо да влезем в релси. Превъзхождаха ни във всички компоненти, особено в далечната стрелба и борбата. В другия мач излизаме за победа.