Останахме 12-ти в Лигата на нациите

Автор:
Понеделник, 01 Юли 2019 07:26

Мъжкият национален отбор на България завърши със загуба участието си във второто издание на Волейболната лига на нациите. Българите отстъпиха на Сърбия с 0:3 (23:25, 12:25, 18:25) в мач от група 19 от надпреварата, изигран в пловдивската зала "Колодрума".

Така родните волейболисти остават на 12-а позиция с 13 точки (5 успеха, 10 поражения) в общото класиране и запазват мястото си в Лигата и догодина. Сърбите са 11-и със 17 точки (6 победи, 9 загуби).
Тимът на Сърбия доминираше през по-голямата част от срещата, като единствено в първия гейм играта бе по-оспорвана и нещата се решиха в ключовите моменти. В останалите два гейма волейболистите на Никола Гърбич диктуваха положението и записаха чист успех.

Най-полезен за нашите бе Цветан Соколов с 12 точки (2 блокади), Розалин Пенчев добави 9 точки (1 блокада). За сръбския тим Дражен Лубурич бе над всички с 20 точки (2 аса, 2 блокади), 15 реализира Марко Ивович (6 аса!, 2 блокади).

Домакините за пореден път показаха, че волейболът е в кръвта им, като доказаха, че Пловдив е българската столица в този спорт. Феновете напълниха "Колодрума“ и за третия български мач, а според официалната статистика на FIVB 5750 зрители са подкрепяли нашия тим. Това е рекорд по посещаемост, тъй като в първия двубой зрителите са били 5600.

Силвано Пранди започна мача с посрещачите Мартин Атанасов и пловдивчанина Розалин Пенчев, разпределителя Георги Сеганов, центровете Виктор Йосифов и Николай Николов, диагонала Цветан Соколов и либерото Теодор Салпаров. Официален дебют за националния отбор направи близнакът на Розалин - Чоно Пенчев, който влезе на мястото на Георги Сеганов.

Най-резултатен за България бе Цветан Соколов с 12 точки (2 блока), а Розалин Пенчев добави 9 (1 блок). За сърбите Дражен Лубичич реализира 20, а Марко Ивович - 15.

В първия мач за деня САЩ победи Иран с 3:0 (27:25, 25:21, 25:20). Най-резултатен за САЩ беше Бенджамин Пач с 16 точки, а за Иран Милад Ебадипур реализира 14.

За финалната шестица във Волейболната лига на нациите се класираха Бразилия, Иран, Русия, Полша, Франция и домакините от САЩ. Мачовете са от 10 до 15 юли.

СИЛВАНО ПРАНДИ: "В първия гейм допуснахме важни грешки. Бяхме доста равностойни със съперника. Изгубихме гейма по тази причина. Както често става след загубен гейм по подобен начин, последва спад. Сърбия се възползва от това. Представянето на Сърбия на сервис бе впечатляващо и ние нямахме шансове", коментира селекционерът на България Силвано Пранди.

"Ние за съжаление все още не сме отбор. На това отдавам тези спадове. Когато чисто технически създадем компактност и увереност в нашата игра, това би ни позволило да се справим и в по-трудни ситуации, когато съперникът изпълнява силен сервис. А ние в момента изпитваме такава трудност - в ситуации, в които можеше да вземем трудни топки и да успеем да се измъкнем, не се получи. Това се случва в спорта."

За този мач бях избрал определени хора, които исках да го изиграят. Бях се спрял на определен състав и исках да го изкараме с него. Не бих искал да задълбаваме в този мач. Искам да благодаря на страхотната пловдивска публика, която ни оказа невероятна подкрепа и да поискаме извинение за лошото представяне. Обещавам, че ще подобрим нашето представяне", завърши Пранди .