На 27 март 2023 г., понеделник, в 11.00 часа ОИ „Старинен Пловдив“ дава началото на консервационно-реставрационните дейности по Къща Павлити, известна още като Синята къща.
Къщата, която в началото на 90-те беше буквално заключена от някакъв шеф милиционер, а впоследствие ключът взе Кин Стоянов от фонд „13 века“, за да стане след това Студенски дом и да пламне заради неизправна инсталация, най-после ще се реставрира външно.
За 294 календарни дни и срещу сумата от 149 966,03 лева без ДДС ще бъдат реставрирани фасадите. Средствата са осигурени от община Пловдив и собствени приходи на института.
Консервационно-реставрационните дейности, изпълнени в съответствие с проект, съгласуван от Министерство на културата по реда на Закона за културното наследство, трябва да приключат не по-късно от 15 декември 2023 г.
Автор на проекта по част КРР е реставраторът Никола Стоянов.
Договорът за изпълнение е сключен с фирма „Рестстрой“ ЕООД въз основа на резултатите от приключилата обявена обществена поръчка по реда на Закона за обществените поръчки.
Предстои да се възстановят мазилките и да се изпишат трите фасади по оригинал. Къщата е ремонтирана преди време, тогава покривът е бил възстановен и при него няма проблем. Актуалната реставрация засяга само фасадите, които в момента са обрушени .
Къща „Павлити” е възрожденска сграда, разположена на пл. „Св. Неделя” в подножието между Джабаз тепе и Небет тепе. Построена е в средата на XIX век и е била собственост на богатия търговец от Пещера Георги Павлити (Политоглу). С пищната си декорация, характерното еркерно наддаване и изписания холкел, обектът е един от пространствените и градоустройствени репери в тъканта на Стария град.
Сградата е обявена за архитектурно-строителен и художествен паметник на културата през 1949 г. и притежава статут на недвижима културна ценност от „национално значение“.
Къщата е отчуждена през 1966 г. и е предадена на управление „Старинен Пловдив”. В следващите 3 години е извършена мащабна реставрация на сградата при спазване на оригиналните строително-конструктивни методи, от Националния институт за паметниците на културата.
Декорацията по фасадите и полихромната интериорна декорация са възстановени по оригиналната схема. Запазени са, консервирани и експонирани по местата им много оригинални фрагменти.
След реставрацията през годините е използвана за представителна приемна на Комитета за изкуство и култура. Била е седалище на Национален дарителски фонд „13 века България“, Студентски дом и Общинска фондация „Пловдив 2019“.
През 1982 г. къщата е сериозно засегната от пожар на втория етаж. През 1983-1985 г. след решение за аварийни и спасителни консервационно-реставрационни работи по стенописите от специалисти от НИПК са спасени стенописите от стаята с медалионите. Те са пренесени на нова основа, монтирани по местата им и експонирани. Възстановена е полихромната декорация в интериора и по фасадите с някои промени.