Антон Баев
Неспирен вятър брули историческия нос, врязан в Черно море, с Храма на Язон, на 15-ина километра от град Орду – между Самсун на Запад и Трабзон на Изток.
Това място е описано от Омир в Одисея.
В малка пещера на самия бряг се е крил древният мореплавател, докато е събирал смелите аргонавти за похода си към Златното руно.
В щерната днес има дървена маса и мангал.
Освен храмът, вдигнат през 1869 г. от гръцките обитатели, с два входа – откъм юг и откъм запад, тук има и първобитно кафене – с чакълест под, кюмбе, дървени маси и столове, и неизменната лодка.
Али бей, съдържателят на кафенето, е опънал найлони да спират вятъра от пиещите чай мъже.
Предлага още кафета, кюфтета, безалкохолно и сладки приказки.
Докато с грузинския поет Шота Яташвили отпиваме от чая да се стоплим в късния октомври, сред шума на морето и вятъра, вглеждайки се на Изток – към брега на Медея, Шота казва с грузинското си чувство за хумор:
Язон отмъква Медея от Грузия и в пещерата тук, на този бряг, настава един древен hardcore sex, какъвто днес има само в Интернет.
Впрочем точно на това място произнася и знаменитата си реч Ксенофонт, водачът на десетте хиляди.
Камъкът, на който се възкачва обаче, няма как да бъде идентифициран.
По тези брегове са живели амазонките, разказва местният историк и хроникьор Ибрахим Дизман.
"Аргонавтите са се държали здраво върху стремето на вълните и когато достигат тези брегове, тук ги чакат амазонките – продължава Ибрахим. – Когато се оттеглят за почивка върху платото, те виждат на Изток разпънатия Прометей".
Жената на Дизман е наследничка на амазонките – цял живот работи, докато мъжът й пише историческите си хроники.
"Това е малко плато, което събира ветровете от всички посоки – продължава Ибрахим. – Амазонките обожават тази земя, те кръщават платото на името на Язон."
От това плато амазонките са виждали първите слънчеви лъчи, идващи от страната на Медея, и залезът, който е падал в земите на Язон.
"Това плато е сърцето на двама влюбени, идващи от различни земи – разказва Ибрахим Дизман. – Точно тук Афродита и Ерос започват нова любовна афера, една от големите в древната история".
Може би заради това влюбените продължават да идват на това плато, дори без да знаят историята на Язон и Медея.
Майката на Ибрахим Дизман е преселничка от Пловдивско.
Дори и днес тук жените излизат в морето за риба, ловуват в горите и гледат добитъка, докато мъжете пият чай и говорят за Язон, Медея и аргонавтите.
Дизман продължава с историята на царицата на амазонките Пентезилея, която се влюбва в гръцкия герой Ахил, макар самите амазонки да воюват на страната на троянците.
Пентезилея се бие толкова храбро, че Ахил не подозира, че е жена.
Тогава тя използва малка хитрост.
Забива копието в гърдите си и след като свалят ризницата й, Ахил вижда, че този храбър герой е жена.
"Той се влюбва в Пентезилея, но боговете решават друго – разказва Дизман. – Техният избор е Пентезилея да умре от раните си. Царицата умира в ръцете на героя Ахил, още една любовна история" – завършва Дизман.
Той е убеден, че днешните сурови жени по това крайбрежие са наследнички на амазонките.
Матриархатът е жив и, да, Шота, това е една чудесна екзистенциална идея, родена от Златното руно.
А ние сме в Орду и не ни се тръгва от Орду.
ORDU – веднага подема Шота, – TO DO OR NOT TO DO!
ВИДЕО
По южните брегове на Черно море – край днешния Орду, са живели, според Омир, амазонките. Дори днес жените тук ходят за риба в морето, ловуват в планините и гледат кози, докато мъжете стоят в кафенетата на брега, в приказки за Язон, Медия и аргонавтите.