На пристанището в Охрид има паметник на Св. Св. Кирил и Методий. Македонците, както и българите, както и руснаците, сърбите, украинците, па даже и монголците, почитат делото на Светите братя. Дадена им е азбуката, на която пишат и се разбират като хора.
Езикът е най-важното средство да се сътвори народ. Има разноезични народи, например швейцарците, люксембургците и белгийците. Не е невъзможно един народ да говори на няколко езика. Но такива конструкции по правило не са устойчиви.
Повечето държави в Европа, а и по света, са успели в една или друга степен да наложат един език в националното си пространство. Единният език, а не толкова мощната армия и даже не икономиката, е в основата на оцеляването и въздигането на една нация.
Държавите и империите са се опитвали къде инстинктивно, къде промислено да налагат един език на териториите, които са контролирали и политически. Както се пее и в химна на Кирил и Методий – духовно завладей страните, които завладя със меч.
Например сърбите, заграбвайки огромни за числеността си територии и население под формата на Югославия, налагаха езика си върху всички тях. Поради тази причина днес македонският език, иначе ако не част от българския, то поне максимално близък, е тежко сърбизиран. Това се е случило през последното столетие.
България е успяла да създаде по естествен начин единно езиково пространство още в зората на националните държави в Европа. Станало е чрез азбуката, чрез буквите, донесени по нашите земи от учениците на Светите братя.
Дори и когато българската държавност е била потъпкана, езикът е удържал нацията цяла и е съхранил жизнените ѝ сили.
Народът е жив в езика. Езикът е жив в думите и буквите.
Затова и нищо не е загубено, ако пазим езика жив и истински.
Не мога да повярвам на патриоти, които не са в състояние да напишат и да изговорят даже едно изречение на добър български език.
Добрите българи говорят и пишат на добър български. Вече близо 1200 години.
Вече близо 1200 години България е дом на буквите, дом на духа, превел ни през столетията.
Ще пребъдем.
Честит празник.
Георги Даскалов, коментар във фейсбук