Антон Баев е отдавна познато и утвърдено име в съвременната българска литература и журналистика. Плод на неговите активни и запомнящи се творчески изяви като поет, писател, литературовед и журналист са издадените от него 22 книги у нас и в чужбина с поезия, проза, научни монографии, есеистика.
Новата му книга „Начо On My Mind“ / ИК „Коала прес“, 2021/ съдържа записки и интервюта с една от най-емблематичните пловдивски личности Атанас Кръстев – Начо Културата. Той е колоритна и обединяваща фигура в културния живот на Пловдив и страната ни през втората половина на двадесети век, наречен приживе „Кметът на Стария град“.
Книгата излиза в навечерието на 100 годишнина му, като достойно възпоменание на паметта на този забележителен пловдивчанин, без когото стария град, навярно щеше да го има, но нямаше да бъде същият.
Издаването на книгата е реализирано с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Тя е с отлично полиграфическо оформление, твърди корици, с ескиз на Начо Културата на корицата от Георги Божилов – Слона, а съдържанието й е илюстрирано със снимки от Стария град. Антон Баев заслужено получи за „Начо On My Mind“ наградата „Пловдив“ за журналистика за 2021 година.
Авторът е групирал съдържанието й в 12 кратки глави, предговор и следговор, които се преливат смислово и идейно в едно цяло. Ето какво споделя Баев в предговора й: „Тази книга представлява документални записки с мой интервюта с Начо Културата , които са правени и излизаха в тогавашния пловдивски вестник „Марица“. Те са правени документално и излизаха приживе на Начо. Няма нищо допълнено към тях“.
Антон Баев с безспорното си майсторство на журналист, писател и литературовед е събрал в своята художествено – документална книга темата на едно отминало време, което чака своето духовно възраждане. Това е една своеобразна историческа хроника на старинен Пловдив от учредяването му през 50-те години до края на двадесети век. Тя разкрива духа на това време и одухотворява личността, народополезната дейност и паметта на „Кмета на Стария град“ – Начо Културата.
Неговите заслуги за опазването и съхранението на богатото културно – историческо наследство на Стария град са неоценими. Както подчертава и Антон Баев: „Без Начо Културата старият Пловдив можеше вероятно да се случи, но не по онзи магически начин, по който се случи“.
В книгата видни български творци – художници, писатели, актьори, музиканти са показани в онова време, с техните творчески индивидуалности и отлики, с автентичността на речта и възкресени в спомена на самия Начо Културата. Той е наречен от автора още „Ездачът на „Червеното пони“, заради заслугите му къщата – галерия в стария град да е препълнена с картини от най-големи български художници.
Вежди Рашидов споделя в послеслова на книгата : „Прави чест на автора да почете с живо слово паметта на една от най-забележителните фигури на Пловдив – Начо Културата, оставил ярка диря и незаличима духовна следа в паметта на цели поколения българи от втората половина на миналия век“.
Завидно е умението на Антон Баев да задава така въпросите си към интервюиращия, че да подбуди у него най-съкровени болезнено – чувствителни и обществено значими теми. Авторът проявява добра интуиция и умее да отстоява здрави нравствено – етически принципи. Неповторимият Атанас Кръстев се извайва в думите и общуването му с ярки имена на творци от различни гилдии. В книгата на Баев оживява образът на този „широко скроен човек“, със силен характер и воля, неукротим дух и чувство за хумор.
Както мъдро заключава авторът: „Смисълът на един живот не може да бъде затрупан. Тези записки са плод на съпротивата ни срещу самосвалите на времето“ и допълва: „Времето на Начо стои все там на върха на Трихълмието“.
„Начо On My Mind“ е книга особено необходима ни днес, защото паметта остава най-мощното средство против забравата на такива духовни стожери на своето време като Начо Културата. По този начин Антон Баев изпълнява достойно и своя журналистически и граждански дълг като творец.
Иван Д. Христов
Книгата може да се намери в книжарските вериги Хермес, Хеликон, Сиела, както и онлайн на сайта на издателство Коала прес – www.koalaperess.com
НАЧО ДИКТАТУРАТА („културата“подигравателно) обезлюди Трихълмието Крайно време е да признаем, че с изселването на достойни стари фамилии кореняци за да бъдат “обобществени” имотите им Трихълмието от жив градски организъм с бебета, с бабета на бяло сладко в клюкарника, с дантели на простора, с калдаръм-кокони беше опростачено до …черупки с по някой скучаещ чиновник на заплата, до сергиджи-турист-претенц-комплексарски преструвки. Сега Градът се затруднява да стопанисва резервата и се чуди как да се отърве от съсобствености и собствености и напира обратно сенчесто приватизиране. Огромния принос в национален мащаб на проф. арх. Пейо Бербенлиев, основал и структурирал и ръководил десетилетия наред масивните възстановителни… Още »
= Будалата купува! Да бе, видях го!
Не, оказа се платен актьор, който всеки 40 минути отива и „КУПУВА“…
СКРИТА БЕЗРАБОТИЦА, преструвки, Менте-SORRY и …бай-бай, байБАЕВ!