След мащабната реконструкция площад Централен ще е нещо като известния римски площад Пиаца ди Навона.
Това заяви шефът на Architecture Week Любо Георгиев на въпрос на Plovdiv-online с кой известен площад би сравнил Централен след края на реновирането.
Той е и член на журито, което ще отсее 3-те най-добри идейни проекта за площад Централен.
Конкурсът е международен и вече се разпространява във всички световни архитектурни блогове, заяви Жана Георгиева, чиято асоциация е направила първия вариант на техническото задание.
Тя презентира и специално създадения сайт, създаден специално за международния конкурс за идеен проект на площад Централен plovdivsquare.com.
Още при стартирането му е отчетен огромен интерес и 2000 влизания за минута, допълни Георгиева.
Представител на общината в журито е председателят на ОбС арх. Илко Николов, останалите членове са френски, холандски, български и други световни имена в областта на архитектурата.
2 месеца и половина ще се приемат идейни разработки.
Конкурсът е международен, безплатен и анонимен, не се изисква предварителна регистрация.
Анонимността е гарантирана до голяма степен от новаторския софтуер на конкурса, който се използва за пръв път в България.
Проектите ще се подават онлайн, а част от журирането също ще бъде онлайн, дори и членовете на журите ще си водят записки онлайн.
Една седмица преди журито да се събере, всички негови членове ще се запознаят с подадените проекти.
На 28 и 29-ти юни се събира международното жури, за да отсее тримата финалисти.
Наградите са 20 000 лева за първо място и по 10 000 – за второ и трето.
Последна дума затова кой от трите проекта ще се изпълнява обаче ще има община Пловдив.
Съгласуването на техническия проект се очаква да отнеме между 4 и 6 месеца.
Този площад ще бъде символ и емблема на Пловдив през следващите 40-50 години, каза на специална пресконференция кметът Иван Тотев.
Проектът за него е сложен, а темата за визията му стои още от 1963 г., когато е започнало премахването на сградите по ул. Капитан Райчо, разчистване на пространството, строежа и разширението на Централната поща, изграждането на Тримонциум, поставянето на настилката, която пловдивчани помнят с наименованието плочките на Дража.
Дълги години това пространство е пренебрегвано и необгрижвано – това е и една от най-тъмните зони в централна градска част, което иска специални грижи и внимание.
Това едно от най-сложните пространства, защото в него са съчетават площадни, улични характеристики и други стилове – през него минава целия поток от централна градска част.
Никой в годините не се е наемал да направи нещо, каза още градоначалникът.
На челно място в предизборна програма за кметските избори беше площад Централен, но не сме се ангажирали с конкретика какво точно да бъ де там, тъй като никой не може да вземе решение какво точно трябва да се случи.
Започнахме и вече 3 години продължаваме с археологически разкопки в Одеона и Западните пропилеи.
Надяваме се, че тази година ще бъде последната за тях.
Така че направихме всички възможни подготвителни процедури за нещо, което ще превърне Пловдив в място без аналог.
Паралелно започнахме и с охормянето на зоната около площад Централен, в преговори сме в момента за придобиване обратно на форум Юг.
Обявихме международен конкурс и за визията на южната страна на Партийния дом.
Вече имаме и там проект, а победителят е от София и работи с пловдивски екип, припомни кметът етапите, които предшестваха тоталната реконструкция на площад Централен.
За мен е радостно, че обществеността реагира много позитивно на идеята на общината при извършване на съответните подготвителни процедури, а именно Цар Симеоновата градина, Западните пропилеи, Одеона, сградата на бившия Партиен дом.
Имахме няколко обществени обсъждания, а при последното залата на ОбС бе препълнена.
Имаше много повече участници отколкото на обсъждането на бюджета на пловдив за 2014 г. , което показва важността на темата, отбеляза Тотев.
По време на форума имаше чуваемост и много позитивни изказвания, насоки, които се даваха от залата – от архитекти, експерти и специалисти.
Тогава община Пловдив се ангажира да промени и първоначалните си намерения и да отпусне двойно повече средства за наградите за първите трима.
Тогава се заложиха и отделни изисквания, които да влезнат в техническото задание.
През ноември община Пловдив е подала задание за одобрение в Института за паметници на културата, което е било одобрено миналата седмица.
Така че ние вече сме готови да направим следващата стъпка за реализиране на този тъй мащабен и може би един от най-важните проекти през следващите 40 години.
Централен площад на град като Пловдив не се прави за 5 или 10 години напред.
Това е нещо, което ще остане за 40 или 50 години във вида, в който го направим, категоричен е кметът Иван Тотев.
Той предупреди, че проектът надскача рамките на един мандат и никой няма да бърза да се случи нещо до кроя на мандата.
Реално строителството се очаква да стартира след 18-20 месеца, прогнозира градоначалникът и допълни, че това е сравнително къс срок за подобен проект.
Вярваме, че Пловдив заслужава специално място, заяви Любо Георгиев.
Целите са ни не само да превърнем този площад в най-красивия в България, а той да бъде на такова ниво, че да привлича и туристи от цял свят.
Примери затова има макар и не много, допълни Георгиев.
Площад Централен ще стане място, което хората припознават не само като туристическа дестинация, но и място, наслоено с история.
Смятам, че този конкурс ще постави Пловдив на архитектурната карта на света.
Капацитетът на световния еталон и значими имена може да бъде използван, за да получи Пловдив свое централно място.
Подобни конкурси за важните публични пространства, които измаждат наяве най-добрите идеи за развитие на града, бяха направен преди няколко години в Сеул, а миналата година и в Москва, посочи Георгиев.