Върховен съдия разследва незаконно депортиране на емигранти от Тръмп
Продължавам историята за съдия Робъртс от вчера. Съдията от Върховния съд, който най-после отвори уста, за да постави червена линия в разпищолването на Тръмп, който искаше да се импийчне федералния съдия Босбърг заради това, че е изпълнил закона и е наредил да не се екстрадират емигранти без процес и присъда.
Защо това е червена линия ли? Защото в нормалните държави, разделението на властите е факт, и Тръмп, като изпълнителна власт, както и подчиненото му Министерство на правосъдието (Department of Justice или кратко DoJ), не може да се меси в работата на съдебната такава.
Днес/вчера съдията Босбърг, когото негови колеги описват като принципен и особено непримирим, водил в миналото дела за сериозни криминални престъпления, реши да продължи с РАЗСЛЕДВАНЕ защо не е изпълнено разпореждането на съда, и емигрантите са качени на самолетите и депортирани.
Ответник (юристите, ще ме простите, превеждам по интуиция) по делото е въпросният DoJ, чиито адвокати са пристигнали чинно в съда и по думите на репортера, са мънкали в смисъл ама ние не знаехме, нямахме информация, то нали щото така… Което съответно вбесило съдия Босбърг още повече, и наредил да се направи справка и да се представят на съда (по часове и минути) времената на:
а. произнасянето на съдебното решение
б. товаренето на хорта на самолетите
в. излитането на всеки от самолетите
г. кацането на самолетите в дестинацията (Ел Салвадор)
Досещаме се, че ако времена б. , в. или г. се окажат СЛЕД време а., е налице неподчинение на съдебно решение, тоест виновен е департамента. Как се развиват събитията след това, е обект на последващи юридически тълкувания, особено пък когато и от двете страни са опитни юристи, но главното е, че съдът не си поплюва, и че Тръмп не може да помилва прегрешилите (имаше такъв въпрос).
Самият Тръмп коментира изявлението на върховния съдия Робъртс в защита на Босбърг така: „Аз не знам кого е имал превид Робъртс, във всеки случай не мен, защото не ме спомена ПО ИМЕ. То има много хора, които искат този импийчмънт, да не съм само аз.“
Който не е имал работа с 6 годишно дете, само той не може да изтълкува горното изявление. „Не бях аз… ама той и Гошко яде от бонбоните!“
Защо му обръщам толкова внимание на това събитие? Защото вярвам, че е повратна точка в неудържимия доскоро, безогледен, безобразен, безпардонен Тръмпов поход към демократичните институции в опит да ги разруши. Той не срещаше никаква или почти никаква съпротива до тук.
Хората, някак вцепенени от непрестанните му заплахи и опашати лъжи как „оправя“ бъркотията от предишното управление, просто чакаха в ступор някоя естествена институционална бариера най-после да сработи.
Е, Върховният съд беше възможно най-последната инстанция да сложи спирачка на мераците за установяване на диктатура. Не казвам, че опасността е отминала, а че най-после черешовото топче на съдебната власт пукна.
Паралелно с това, други процеси и събития едновременно разклатиха властта на Тръмп.
Едното е провала на преговорите с Путин, който цинично бомбардира Украйна само часове след великия разговор, както Т. се опита да го изкара.
Другото е изявлението на най-големия инвеститор в Тесла, който публиччно прикани Мъск или да се върне на работа (като СЕО) , където не се явява напоследък, или просто да напусне. Това си е напъждане, откъдето и да го погледнеш.
Третото е самото отношение към бранда Тесла, което прерасна в погроми на дилърските центрове на Тесла из Европа и Америка. Като пример, днес Автоизложението във Ванкувър забрани излагането на Тесла поради съображения за сигурност на посетителите (т.е. че някой ще тръгне да пали и там вътре, което наистина не е изключено).
Такова рушене на собственост, което се отчита навсякъде като чисто политически акт, показва най-добре какво мислят хората в страната и извън нея за политиката на Тръмп и „ко-президента“ Мъск. Едва ли са очаквали чак такава народна „любов“.
Подобни „благи вести“ или поне еквивалента на трошене на коли – късане на договори, се получават и във военната сфера.
Вчера Карни беше в Канадския север, територия Нунавут, за да представи нова инициатива за отбрана на Севера, заедно с Австралия, откъдето купуват система супермодерни радари, наречена „Отвъд хоризонта“ – инвестиция за няколко милиарда в следващите 5 години. Тоест Канада се въоръжава независимо от САЩ и то сериозно. Малката весела подробност: Австралия се е готвела да продаде тази система на САЩ, но сега е размислила и я продава на Канада

Найс, а?
След Португалия и Канада, днес Дания също заяви, че смята да се откаже да купува Ф-35 и да търси европейска алтернатива, която няма да поставя под въпрос използването на самолетите, ако продаващите решат да не са вече съюзници. „Ето какво правят с Канада, утре ще тръгнат да завладяват датската Гренландия“ Право куме, та в очи. Не си поплюват и датчаните.
Има една песен от Междусъюзническата война, чувала съм я от възрастни хора, започва със: „Съюзници- разбойници…“
Как да се каже по-точно, то българският народ го е казал преди сто години.
Някой днес ми писа в коментар, че бойкота от страна на Канада не бил повече от „драскотина“ в мощната икономика на САЩ.
Понякога всичко започва от една драскотина, от смелостта да се изправиш пред бабаита.
„We will stand up to a bully“