„НАТО действа категорично, за да гарантира, че кораби, които повреждат подводна инфраструктура, се разглеждат много внимателно“, каза пред БНР заместник-помощник генералният секретар на НАТО за иновациите и борба с хибридните заплахи и кибератаките Джеймс Апатурай.
Швеция задържа за инцидент със скъсания кабел между нея и Латвия българския кораб „Вежен“, плаващ под малтийски флаг:
„Разбирам, че се води криминално разследване, видях и доклада на българския собственик. Но това, което правим ние в НАТО, е да действаме категорично, за да гарантираме, че кораби, които вероятно са повредили критична инфраструктура, се разглеждат много внимателно. Така и се случи. Сега шведските власти трябва да проведат разследването. Както разбирам, има опасения за саботаж. НАТО не участва в това, просто чакаме резултатите“.
Апатурай отказа да отговори на въпрос дали за първи път кораб на страна съюзник от пакта е замесен в такъв инцидент.
Той добави, че НАТО е разположила още логистика в Балтийско море:
„НАТО разгърна цялата възможна логистика в региона. Нашият командващ военноморски сили и на съюзническото командване отговориха незабавно, така че осигурихме подкрепа на страните от региона. За нас е важно, че вече има модел за повреждане на критичната инфраструктура в Балтийско море. Всеки месец най-малко веднъж има действие, което причинява сериозна повреда. Така че ние от НАТО и 9-те страни в региона трябва да направим повече за нейното опазване“.
„Проведохме наше разследване и събрахме снимки, които доказват, че няма умисъл в инцидента в Балтийско море”. Това заяви пък изпълнителният директор на дружеството Държавно параходство „Български морски флот“ кап. Александър Калчев.
Кап. Калчев направи демонстрация пред журналисти, показвайки данни от системи, които моряците използват, за да следят метеорологичните условия. „Вълните не са били метър-метър и половина, а вятърът не е бил със сила 10-12 м/сек”, подчерта той. По данни на БМФ вълните в злополучната нощ са достигали височина от 2.5 – 3 м.
„Нашето виждане е, че заради ударите на вълната осигурителните елементи са поддали. Стоперът на т. нар. „гилотина” е повреден”, подчерта кап. Калчев. Той е категоричен, че „политическото оцветяване на случилото влияе изключително негативно не само на компанията, но и на цяла България”.
На борда на кораба има 10 български офицери, разкри изпълнителният директор на Държавно параходство „Български морски флот“.
„Вероятно вече тече разследване, но до момента на плавателния съд не са се качвали разследващи, а екипажът не е бил разпитан”, подчерта той.