plovdiv-online

Хиляди се събраха в 10, 30 ч. във фоайето на Народния театър Иван Вазов за последно сбогом с големия български актьор Андрей Баташов.
Това се случи навръх Андреевден, именния ден на Баташов, който ни напусна на 29 ноември 2010 сутринта, на 45-годишна възраст.
Песни на Владимир Висоцки звучаха по време на поклонението.
До затворения бял ковчег на актьора, над който бе поставен негов портрет, вървяха майката и съпругата му.
На дълга опашка пред театъра се бяха наредили политици, приятели, колеги и почитатели на Андрей.
Червеният депутат Румен Петков, бившият финансов министър Милен Велчев, волейболистът Пламен Константинов и политици от НДСВ бяха едни от първите на опашката от желаещи да си вземат последно сбогом с Баташов.
Артистът си отиде на 45 години, ден преди Андреевден, с диагноза полиорганна недостатъчност след 23-дневна жестока борба за живота му от специалисти от Токуда и Военноведицинска академия.
Хубаво е, че има толкова много хора, но си мисля дали бяхме достатъчно до Андрей, когато повече имаше нужда, отколкото сега, каза пред bTV актрисата Теодора Духовникова.
Андрей беше много самотен. Хората гледат подозрително, когато един актьор е красив и смятат, че не е достатъчно талантлив, а това не е така, каза режисьорката Лили Абаджиева.
Тя сподели, че жената, от която е купила цветята, я помолила да сложи едно цвете и от нея за сбогом с великия актьор.
Андрей Баташов е символ на модерния български театър с над 40 роли на сцената на театрите Иван Вазов, Сълза и смях и 199. и в киното.
Най-запомнящите му се роли са в Комедия от грешки, Сън в лятна нощ, Чайка, Двубой, Двама на люлката, Волпоне.
Знакови за актьора си остават и постановките на Синята стая, Да си вземеш жена от село, Ритъм и Sexxx.
Негова запазена марка стана спектакълът "Секс, наркотици, рокендрол", който имаше осемстотин представления на сцената на Театър 199.
Андрей Баташов е роден на 10 септември 1965 г. във Волгоград, Русия.
Наследник е на известна руска фамилия.
Дедите му са били производители на стомана и доставчици в царския двор от времето на Петър Първи до последните години от управлението на династията Романови във Волгоград.
Баташов е син на българка и руснак и до 8-годишната си възраст живее в Русия, след което семейството му се мести в България.
Той завършва средно образование в 133-о училище с изучаване на руски език.
Талантът му блесва още във НАТФИЗ, където завършва актьорско майсторство в класа на проф. Енчо Халачев през 1989 г.
От 1996 година е преподавател в НАТФИЗ, а от 2001 година – доцент по актьорско майсторство и режисура.
В трупата на Народния театър артистът игра докато стана народен представител в 40 НС от НДСВ, а след изтичането на мандата си излезе на свободна практика.
Определяха Андрей Баташов като секссимвол на българския театър, но той като една истинска Дева рядко се съгласяваше да говори за личния си живот.
Актьорът бе рицар на Ордена на тамплиерите.
Напусна ни актьорът, приятелят, депутатът на НДСВ Андрей Баташов. Едва ли в думи можем да съберем скръбта си и да изкажем любовта си към Андрей. Обичахме го такъв, какъвто беше. Душата му беше по руски необятна, а характерът му – по български слънчев, пише в некролога на НДСВ.
Той ще бъде запомнен от всички, с които е работил в сакралното театрално мазе, както със своя талант и професионализъм, така и с хумора и благородството си, отбелязват актоьроте от Театър 199, където Андрей Баташов за 17 години изигра над 700 представления на култовия спектакъл Секс, наркотици и рокендрол.
Последната постановка, която Баташов подготвяше Влез в час, бе в памет на преводача на текстовете на Ериг Богосян – Георги Даскалов.
Премиерата премина при неистов успех на 29 септември 2010.
На 3 ноември актьорът стъпи на сцената на Театър 199, за да играе за последен път.
800-ата му поява там трябваше да е на 17 ноември.
Велислава Дърева разказа как тя и техен общ приятел са гостували на Баташов в нощта, в която получава кризата, и са се обадили на Бърза помощ.
Знаехме, че е болен, но все отказваше да ходи на лекар, разказа журналистката.
До последно не вярвахме, че това ще се случи.
Но Господ си го прибра на Андреевден, допълни Весислава Дърева.
Тя обяви, че за нея Баташов е преродения Апостол Карамитев – с енергията си, с излъчването си и себеотдаването на изкуството.