Работещите в градския транспорт обявиха гражданско неподчинение. Причината – по техни думи, исканията им по време на протеста не са били чути. Това обяви малко след 12.00 ч. Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ, когато протестът приключи.
„Дали ще блокираме кръстовища, дали ще палим и ще чупим, за да бъдем чути, ще решим до един час”, поясни той.
Стачката започна в 04.00 ч.
Служителите искат увеличения на трудовите им възнаграждения. Те блокираха депа и автобусни гаражи в столицата. Действията им не обхващат работата на столичното метро.
Заради протеста кметът на София Васил Терзиев обяви деня за неучебен.
Във връзка с блокирането, от „Метрополитен“ обявиха, че пускат допълнително влакове, а интервалът на движение ще бъде намален. Много от столичаните се организираха чрез постове в социалните мрежи да пътуват заедно до работните си места.

Снимка: БГНЕС
„Протестът е обявен до 12.00 ч. Кметът на София вчера каза, че е разбрал, че е до 08.00 ч. Не знам откъде има тази информация, защото ние изпратихме официално писмо. Ако не се намери решение на поставените въпроси и на нашите проблеми, може да останем и след 12.00 ч. Призоваваме Министерството на финансите и Столичната община да вземат мерки и да ни поканят на среща. Най-редно е и двете институции да седнат с нас на една маса. Стартовата заплата на ватманите е 2105 лв. В „Метрополитен“ стартовата заплата на млад служител с 4 години стаж е 1548 лв.”, уточни Александър Шопов, представител на Транспортния синдикат към КНСБ.

Снимка: БГНЕС
„Общината и Министерството на финансите казват, че пари няма. Прехвърлят си топката и ни разкарват от институция на институция. Днес ще покажем, че ние съществуваме”, заяви Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ.
„Работя 19 години като ватман. Взимам 2105 лв. Получаваме бонус 100 лв., който се дава за коректна работа и километричен бонус от 12 стотинки на километър. С прослуженото време и извънредния труд ги правя към 3200 лв.”, уточни ватманът Светлозара Александрова.
„Ставаме в 03.00 ч. за работа. Децата ни израснаха сами. Нямаме нови и млади кадри заради ниските заплати”, споделя друга протестираща.
Искам да взема отношение по темата, свързана със стачката на работниците в столичния градския транспорт. Министерството на финансите, чрез Закона за държавния бюджет за 2025 г. и Закона за автомобилните превози, финансира дейности, свързани с транспорта, но не и разходи за персонал по отношение на търговски дружества, чийто едноличен собственик на капитала е Столичната община. Това заяви министърът на финансите Теменужка Петкова.
„В Бюджет 2025 предвидените средства за субсидии и компенсации са 522 млн. лева за всички общини. От тях 106 млн. лв. са предвидени за субсидии за СО. Изцяло ангажимент е на кмета на СО е да предприеме действия и мерки да осигури финансирането за възнагражденията на работниците“, подчерта тя.
По думите ѝ това може да се случи чрез компенсиране и предоставяне на средствата за сметка на собствени приходи или чрез преходни остатъци.
„Съгласно отчета на СО за 2025 г. преходният остатък е 638 млн. лева, от тях 472 млн. лв. са от местни дейности и 166 млн. лв. от държавни. Тоест Васил Терзиев, ако иска, би могъл да направи такова преструктуриране“, каза Петкова, като уточни, че Столичната община все още не е приела план-сметката си и сега е моментът да се случи промяната.
Финансовият министър съобщи още, че Министерският съвет е приел постановление, с което се определят правилата за предоставяне и разходване на средства по инвестиционната програма на българските общини.
„Отделеният ресурс е 750 млн. лв. от бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и до 900 млн. лв. чрез Българската банка за развитие“, добави Петкова.
„Подадените проекти от всички общини са над 2000. Те са насочени към подобряване на улична, спортна и културна инфраструктура. Всичко това има за цел подобряване на средата и качеството на живот на гражданите“, поясни регионалният министър Иван Иванов.
На днешното правителствено заседание беше прието и Постановление за определяне на правила за верифициране и отчитане на допустимите и недопустими разходи и за извършване на плащания по Инвестиционната програма за общински проекти, одобрена със Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. В документа е разписан редът за извършване на авансови, междинни и окончателни плащания, както и такива на допустимите разходи за авторски и строителен надзор и непредвидени разходи, уточниха в прессъобщение от министреството.
Кметовете на общини следва да предоставят на министъра на регионалното развитие и благоустройството месечни отчети за изпълнение на сключените споразумения.
МРРБ ще предоставя ежемесечно отчет за изпълнението на Инвестиционната програма за общински проекти на Министерство на финансите, като отчетът ще се публикува и на интернет страницата на ведомството.
















