Договорът с турската компания „Боташ“ отново е във фокуса на парламента. Изслушването по темата на настоящ и бивши министри на енергетиката беше включено в дневния по предложение на Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.
Има индикации за високопоставен свидетел на това, че президентът Румен Радев е оказал влияние за сключване на сделката с турската компания “Боташ”, от която България губи по над един милион лева на ден. Това заяви съпредседателят на “Да, България” Ивайло Мирчев.
“Най-вероятно това е високопоставен енергиен експерт, който е участвал в сделката. Индикациите са, че той е свидетелствал, че има влияние на президента Радев по реализацията на тази сделка”, каза Мирчев. И напомни, че днес парламентът ще изслуша бившият служебен енергиен министър Росен Христов, шефа на “Булгартрансгаз” и бивш служебен енергиен министър Владимир Малинов и бившия изпълнителен директор на “Булгаргаз” Деница Златева.
“Вероятно някой от тях, може и да е някой от министрите му в служебния кабинет – предполагам някой от тях”, каза депутатът. За него има три варианта на обяснение за неизгодната за България газова сделка с турската компания.
“Едната опция е аматьорско изпълнение, другата – корупционно изпълнение, третата – аматьорска корупционна сделка. Трябва обществото да знае коя е истината и кои са вземали решенията”, каза Мирчев и очаква прокуратурата да каже докъде е стигнала по случая.
Разплитането на този случай може да е в основата на изненадващия ход на президента Радев с искането му за референдум за еврото, защото довчера и той бе поддръжник на влизането на страната ни в еврозоната, смята Ивайло Мирчев.
Той определи като чист саботаж хода на държавния глава, защото е бил наясно, че конвергентният доклад за еврото ще бъде положителен.
“Трябва да бъде поздравен премиерът Желязков, защото и с наш натиск, правеше правилните стъпки през цялото време. Виждайки, че влизането в еврозоната става необратимо, с референдума президентът натисна ядреното копче, което разделя обществото”, каза Мирчев.
Дебатът за последствията и възможностите за промяна на споразумението с турската компания „Боташ“ е тема с продължение за народните представители.
Изслушването започна още преди великденската им ваканция, когато информация представи настоящият министър на енергетиката Жечо Станков.
Бившият служебен министър Росен Христов и тогавашният директор на „Булгаргаз“ Деница Златева не дойдоха в пленарна зала. Вчера председателят на НС Наталия Киселова съобщи, че те вече са потвърдили присъствието си.