През 1940 г. Вера-Елън се издига като известна танцьорка в Холивуд, време, когато светът на киното разцъфтява с музикални номера и Златният век на Холивуд е в разгара си.
Пътуването на Вера-Елън към звездата обаче започва от неочаквано място.
Като младо момиче тя е дълбоко потопена в литературни занимания, чете страстно и развива уникален стил на калиграфски почерк.
Любовта й към книгите беше толкова силна, че разтревожи.d родителите й, които смятаха, че заседналият живот на дъщеря им е пагубен за здравето й.
В опит да насърчат физическата активност я изпращат на уроци по балет на 9-годишна възраст.
Това, което започна като решение на липсата на физически упражнения, скоро се превърна в страстна кариера за цял живот.
Обучението на Вера-Елън по танци, първоначално лекарство за книжните й склонности, в крайна сметка я оформя в една от най-квалифицираните и грациозни танцьорки на епохата.
Ранната отдаденост на Вера-Елън на книгите е интересен аспект от нейното възпитание.
Решението на родителите й да я запишат на балет беше, погледнато назад, повратна точка, която не само оформи физическото й здраве, но и й позволи да обедини интелектуалното си любопитство с артистичното изразяване.
В едно интервю Вера-Елън си спомня за детството си, разсъждавайки върху своята „книжна“ природа и как уроците по балет постепенно се превръщат в нейното истинско призвание.
Нейният последвал успех в Холивуд илюстрира пресечната точка на интелектуални търсения и артистично майсторство.
Веднъж тя каза: „Когато разбрах, че обичам да танцувам и хората изглежда обичат да ме гледат, бях решена да ходя на различни места.“
Тази решимост, вкоренена в любовта към ученето и нарастващата признателност към танца, я тласка към величие в свят, в който физическите качества и креативността се преплитат.
Това пресичане на интелекта и артистичния талант е урок за важността на подхранването на разнообразните интереси и позволяването им да се превърнат в силни страни.
Историята на Вера-Елън подчертава вечната стойност на четенето и интелектуалното любопитство, което отеква отвъд света на Холивуд.
Нейната любов към литературата и писаното слово е в съответствие с трайното значение на четенето за оформянето на характера и светогледа на човек.
Думите на Франсис Бейкън подчертават прекрасно тази идея: „Четенето прави пълноценен човек; конференцията – готов човек; а писането – точен човек.“
За Вера-Елън книгите не са просто форма на бягство, но и средство за развиване на дисциплина и креативност, качества, които й служат през целия й живот и кариера.