България изигра невероятен мач срещу участника на Световното първенство в Катар – Сърбия, но пропусна победата в последната секунда и трябваше да се задоволи само с точка от 1:1.
Кирил Десподов откри резултата в 47-ата минута, а в 6-ата минута на добавеното време резервата Дарко Лазович попари българските мечти с изравнителен гол.
България – Сърбия беше осми мач за Младен Кърстаич начело на отбора откакто е назначен през юли 2022-а година. В тези срещи България има три победи, три равенства и две поражения.
С днешните точки и резултатът от мача Унгария – Литва (2:0) на върха в група G с по 7 точки са унгарци и сърби. Черна гора е с 4, а България е на 4-о място с 2. Литовците са последни само с 1.
Българският отбор отново започна с много желание е опита да пренесе енергията от мача с Литва и днес. И създаде първото сериозно положение в мача – в 8-ата минута. Атака от ляво беше подхваната от Илия Груев. Той преодоля пространство, комбинира с Марин Петков. Атаката мина на дясното крило, Десподов овладя и опита да пусне прострелно подаване в наказателното поле, но защитник пресече. След това сърбите опитаха няколко опасни атаки, но завършили без точен удар към Дюлгеров. В това число бяха блокиран удар на Никола Миленкович и изстрел над горната греда на Сергей Милинкович-Савич.
В 31-ата минута Георги Русев пропусна чудесна възможност да вкара гол за България. Той беше изведен при контраатака от капитана Кирил Десподов по блестящ начин, освободил го от защитник и оставил го сам срещу вратаря Ваня Милинкович-Савич. Ударът на Русев обаче мина покрай дясната странична греда.
Две минути преди края на първото полувреме сърбите задържаха продължително топката в българското поле, но защитниците стояха много близо и не позволиха реална опасност. Саша Лукич получи топката на 17-18 метра и стреля мощно, но българският вратар Иван Дюлгеров беше на мястото си.
Две минути след началото на второто полувреме България откри резултата при нова чудесна атака от дясно. Виктор Попов проби и вкара топката в наказателното поле, Чочев много умно се завъртя и подаде елегантно на Десподов, който от 14-15 метра я прати в мрежата.
В 61-ата минута България можеше да стигне до втори гол след фаул от страни в дясната зона. Десподов изпълни остро в наказателното поле, Чочев отклони на първа греда. Топката мина на половин метър от голлинията, но нямаше кой да я насочи в мрежата. Само две минути по-късно сърбите имаха претенции за дузпа, след като Йовелич падна в наказателното поле. Английските съдии обаче не реагираха.
В 69-ата минута Филип Кръстев разтресе горната греда над Ваня Милинкович-Савич, след като Кирил Десподов му „чукна“ топката едва-едва на късо разстояние на ъгъла на наказателното поле.
България оцеля в 90-ата минута, когато при поредна сръбска атака. Йовелич стреля от 7-8 метра, но пред голлинията беше застанал Илия Груев, който обаче спаси.
Натискът на сърбите се засилваше, умората у българския отбор взе връх. След няколко мелета, късметът се усмихна на сърбите в последната секунда на последната минута, когато Дарко Лазович получи топката на 10-ия метър от дясно по диагонал и я прати в мрежата на Дюлгеров.
МЛАДЕН КРЪСТАИЧ:
Селекционерът на България Младен Кърстаич беше изключително доволен и горд от представянето на отбора в Европейската квалификация със Сърбия. „Лъвовете“ завършиха 1:1 с фаворита в група „G“, но 10 секунди преди края водеха с 1:0. Дарко Лазович обаче изравни и попари българските мечти за първи успех в квалификациите.
„Недоволни сме от резултата. Водихме мача днес. Срещу Литва доминирахме, и днес също създадохме доста възможности, доста ситуации. Изключителен мач срещу най-силния отбор в групата – този на Сърбия, с много големи индивидуалности. Никой от вас не е очаквал да се представим така. В големи моменти момчетата показаха зрялост. Може би само накрая трябваше да играят още малко по този начин. 96 минути показаха, че имат бъдеще“, започна Кърстаич.
„Доволен съм от играта на терена, от отношението на футболистите в тренировките. Промяна не се прави лесно. Ситуацията е такава, каквато е. Но отборът има бъдеще. От четирите квалификации не мога да бъда доволен от първото полувреме с Унгария. С Черна гора се представихме много по-добре, получихме нелеп гол през второто полувреме, а изпуснахме шансове“.
На въпрос дали това е най-добрият мач на отбора под негово ръководство, той отговори: „Не мога да кажа дали това е най-добрият ни мач. Но пак ще кажа, че в тези четири мача точките не отговорят на играта ни. Не знам в Сърбия, но знам в България колко хора чакаха да паднем с 0:5“.
„Преди мача вие в Сърбия не можехте да кажете и пет имена от българския отбор, нали? Доволен съм, че играчи, които не играят в клубовете си, показаха качество. Никой не направи такава радикална промяна, да пусне толкова млад отбор. Децата днес показаха, че България има интересни млади момчета“, доволен беше Кърстаич.
След това се обърна към хората, които постоянно критикуват отбора: „Аз мога да издържа на натиска и на критика на специалистите. Искам да благодаря на публиката, която дойде да подкрепи момчетата. Още срещу Черна гора играчите бяха аплодирани и това е оценка. На мен не ми трябват аплодисменти. Аз по друг начин приемам нещата, но футболистите имат нужда от подкрепа“.
След това сръбски журналист попита треньорът защо постоянно е обект на атаки, след като е едва една година на поста: „Аз съм просто човекът, който наложи промяната. А чрез мен се атакува БФС. Аз съм с чиста съвест. А енергията, която давам, ме прави повече българин от българите“.
ГЕОРГИ ИВАНОВ – ГОНЗО
Техническият директор на БФС Георги Иванов беше много емоционален след мача на националния отбор със Сърбия, завършил 1:1. Гонзо поздрави отбора за добрата игра срещу сърбите, но остана крайно разочарован от част от публиката в Разград, която скандираше обидни реплики пъм президента на футболния съюз Борислав Михайлов.
„Съжаляваме за това, че изпуснахме победата. Имахме по-чистите ситуации от отбора на Сърбия. Трябваше да победим. В съблекалнята казах на играчите, че се гордея с тях и искам да виждам националния отбор да играе по този начин. Смятам, че от началото на квалификациите играхме добре срещу Черна гора и загубихме случайно. Лошо играхме в първото полувреме с Унгария. С Литва трябваше да победим – бяхме по-добрият отбор, имахме много шансове. Днес трябваше да победим. Нещото, което най-много ме радва е, че този отбор показа, че има потенциал, че може да играе. Поздравявам президента на БФС Борислав Михайлов, треньорския екип, футболистите“, каза Георги Иванов.
„Смятам, че днес това, което видях – хора, които подкрепят България, ме направи щастлив. Но имаше и хора, които не искаха България да победи, което е разочароващо. Все пак ние сме българи. Не е добре това, което се случва. Все пак това са футболисти на България. И някакви хора, не бих казал олигофрени, но хора дошли с някакво намерение целенасочено да плюят против президента и против отбора – за мене такова поведение граничи с тотална глупост. Искам да им кажа: ако са българи, да подкрепят България. И много журналисти, за които смятам, че нямат компетенцията да говорят за футбол, ги призовавам да се въздържат много-много от коментари, защото не е тяхната материя точно.
Аз профил в социални мрежи нямам и нямам желание да имам. И много пъти се смея на хора, които са на 40-50 години, имат профили там и си снимат в социалните мрежи какво ядат и какво пият. Това не ме интересува, това са хора, които са въздухари. Едно нещо искам да кажа – когато биеш 20 удара в мача с Литва и имаш тотална доминация, 80 процента владеене на топката, не можеш да кажеш, че отборът не е играл добре. Да, не можем да вкараме гол, може би заради липса на класа. А може би не ни достигна увереност. Но днес отборът игра добре. Няма да стане както си мислят там от някаква опозиция, която настройва клубовете, да разделя българския футбол. Няма да стане по този начин. Това, което мога да кажа е, че работим с детско-юношеския футбол, с мъжкия отбор в момента показваме, че имаме прогрес. Молим българския народ да подкрепи този национален отбор, който е млад, който е тръгнал по един път. И смятам, че ще имаме успех с тези футболисти.
Имахме най-напред четири мача, които може би не бяха най-важните – с Република Северна Македония, с Гибралтар, с Люксембург и Кипър, в които отборът игра добре. Играхме с Черна гора и ако видите статистиката, ние имаме владеене на топката в 75 процента от времето, имаме повече удари. Изпуснахме положения, а те с една наша грешка ни победиха. Ние какво правим сега? Имаме един треньор, който иска да изгради отбор за бъдещето, за следващите 7-8 години, ние започваме да го критикуваме. Ние какво? Да провалим националния отбор с някакви хора, които са платени? Когато България води в резултата, те викат против България? Това ли ще бъде новото поведение на Продължаваме промяната в българския футбол? Не смятам, че е правилно. Ако искаме да има успех българския футбол, трябва да бъдем обединени всички – треньори, директори, всички заедно. Тези хора, които искат да вземат властта, не ги виждам като обединители, а разединители. Аматьори“, завърши Георги Иванов.