Малко след 10 часа представители на КНСБ блокираха движението на Орлов мост в столицата, а в 11 часа тръгна синдикално шествие на „Подкрепа“ от столичния храм „Света Неделя“, по булевард „Витоша“ към музея „Земята и хората“, където след малко започва традиционният концерт „Рок за труда“.
Синдикатите отправят послания за по-високи доходи, безопасни и здравословни условия на труд, както и за справедлив енергиен преход.
Шествието на КТ „Подкрепа“ е предвождано от мажоретния състав и духовия оркестър на 1-ва Английска гимназия в София. Около 12 часа участниците достигнаха до крайната си точка – музеят „Земята и хората“, където в 12,30 започва концертът „Рок за труда“ с участието на Валди Тотев, Милена, Атлас, Спринт, Васко Кръпката и Подуене блус бенд и други изпълнители.
По-рано днес протестна акция на КНСБ блокира за около половин час Орлов мост.
Исканията на двата синдиката са общи. Те са свързани със спешно приемане на бюджета за 2023 г. и повишаване на заплатите.
Ето какво заявиха пред БНР участници в акциите:
„Пари в държавата за заплати, за увеличаване на доходите има, но те трябва да бъдат правилно разпределени…Като гледам какъв е стандартът на живот в момента в България, един човек трябва да получава поне 2500 лв. Всеки ден цените на се качват нагоре…Поводът е, че е време да заявим желанието си за достойно заплащане, за достойно оценяване на нашия труд“.
Синдикалистите са категорични, че от 1 юли минималната заплата трябва да бъде увеличена на 850 лв., а от 1 януари 2024 г. да гони 1000 лв.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров изчисли, че трябват около 850 млн. лева за ръст на възнагражденията от 1 юли:
чуваемостта е слаба към настоящия момент и искаме от символно място в София само да покажем, че има напрежение и енергия, която може да направи нещо по-сериозно за по-дълго време, започвайки от тук, ако не следващите дни, следващите седмици. Ако не видят решение хората, напрежението в цялата страна е доста сериозно. Не знам политиците, вглъбени в тези крехки разговори за някаква формула на управление, дали усещат това, но искаме да им покажем, че това е факт“.
Сред другите синдикални искания са въвеждане на необлагаем минимум и данъчни промени – например данък „печалба“ да се увеличи от 10 на 15 процента. И не на последно място те се обявиха за промени в законовата регламентация на митингите и шествията.
Източник: БНР