Апелативен съд – Пловдив остави без уважение жалбата на М. Д. срещу определението на Пазарджишкия окръжен съд, с което спрямо него е взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ и го остави в ареста.
Срещу М. Д. е повдигнато обвинение за това, че през декември 2022 г. е направил опит да изтегли ДДС за възстановяване в размер на 9 668 423.75 лева при действителен в размер 263.75 лева.
Пред властите приложил дневник, че за данъчен период месец ноември 2022г., е направил покупки от доставчик на трюфели.
Става дума за 2 670 кг бял трюфел и 120 кг. черен трюфел на обща стойност 35 912 160 лв. за дата 2.11.2022г.
На следващия ден 3.11.2022 г., фирмата на М. Д. по документи, декларира пред НАП, че има продадени 1 650 кг. бял трюфел на обща стойност 22 096 800 лв.
В Раздел „ДДС, подлежащ на възстановяване“ в НАП София по случая е било образувано ревизионно производство, в хода на което била извършена насрещна проверка на посочената фирма продавач, при която не били представени документи за произход на стоката.
Също така от данните по делото може да се направи обосновано предположение, че работници на друга фирма, също посочена в декларациите на обвиняемия, не са извършвали дейност по добив на трюфели в местността Црънча през месец ноември 2022 г., както е декларирал М. Д.
Апелативен съд – Пловдив прие, че определението на Пазарджишкия окръжен съд е правилно и законосъобразно. За престъплението, в което е обвинен М. Д., се предвижда наказание лишаване от свобода от 3 до 10 години, конфискация на имущество и лишаване от права за заемане на определена длъжност.
Съдът прие, че от събраните по делото доказателства може да се направи обосновано предположение за съпричастност на М. Д. към деянието, в което е обвинен.
От показанията на свидетел, който е представител на Национален съюз на преработватели, търговци и събирачи на трюфели, гъби и горски плодове, става ясно, че в горските местности около Пазарджик няма находища на бял трюфел, а количество над 4 300 килограма, което е вписано в процесните документи с цел създаване на привидност, всъщност представлява добивът в страната ни на бели трюфели за три години и респективно износът на добитата продукция от такива.
Апелативният съд прецени, че при по-лека мярка за неотклонение от „задържане под стража“ има опасност обвиняемият да извърши престъпление дори срещу правосъдието, както и да се укрие, тъй като пътува много често зад граница.
Определението на Апелативния съд е окончателно.