Бившият кмет на „Северен“ Ральо Ралев бе арестуван в показна акция в районното кметство и изкара 3 месеца в следствения арест в София през 2019 г.
С разпит на свидетели и изслушване на вещи лица в Окръжен съд Пловдив продължава делото срещу бившия кмет на район Северен Ральо Ралев по обвинение за 60 бона подкуп.
Подсъдими с Ралев са още 50-годишната Даниела Вълова, бивш началник на отдел в района, и Иван Делевски, на 58 г., собственик на частна фирма. Съдия-докладчик е Екатерина Роглекова.
Ралев е подсъдим за това, че от края на декември 2018 г. до 30.05.2019 г. в Пловдив, като извършител, в съучастие с Даниела Вълова и карловския бизнесмен Иван Делевски, двамата като помагачи, е поискал сумата от 60 000 лева от строителен предприемач и е приел същата.
Фактическото й предаване става на Иван Делевски, а според обвинението целта е Ралев да упражни влияние върху длъжностно лице – главния архитект на Северен, Михаил Богданов, във връзка с правомощията му за одобряване на идеен инвестиционен проект за изграждане на жилищна сграда в района – престъпление по чл. 304б, ал. 1 вр. чл. 20 ал. 2 вр. ал.1 от Наказателния кодекс.
Даниела Вълова е подсъдима за това, че през декември 2018 г. в съучастие като помагач на Ральо Ралев умишлено е улеснила извършването на търговия с влияние от страна на районния кмет, като е уточнила размера на исканата от него сума, за да може той да разпореди на гл. архитект на Северен да одобри внесения за разглеждане идеен инвестиционен проект – престъпление по чл. 304б, ал. 1 вр. чл. 20 ал. 4 вр. ал. 1 от Наказателния кодекс.
Иван Делевски, който е бивш собственик на кабеларка в Карлово, подсъдим за това, че в периода от края на декември 2018 г. до 30.05.2019 г. в Пловдив, в съучастие като помагач на Ральо Ралев, умишлено е улеснил извършването на престъплението от страна на последния.
Делевски е взел участие в уговаряне на подробностите по приемането на поисканата сума от 60 000 лева, за да упражни влияние Ралев върху гл. архитект на „Северен“ за одобрение на внесения за разглеждане идеен инвестиционен проект. Престъплението е квалифицирано по чл. чл. 304б, ал. 1 вр. чл. 20 ал. 4 вр. ал. 1 от Наказателния кодекс.
През горепосочения период Ральо Ралев бил кмет на район Северен, община Пловдив, Даниела Вълова е оглавявала отдела за инвестиционни проекти, а Иван Делевски бил собственик на частна фирма, която се занимавала и с изграждане на сглобяеми къщи.
Тримата подсъдими се познавали от години.
През март 2018 г. инвеститорът Здравко Ангелов сключил договор със собственици на имот в район Северен за строителство на жилищна кооперация срещу обезщетение.
Той внесъл в кметство Северен проектна документация за строеж на жилищна сграда за одобрение.
По закон само главният архитект в район Северен след проверка на документацията дава разрешение за изграждане и строеж.
Преди внасяне на документите за одобрение, чрез фирма за строителен надзор, представлявана от Михаил Ангелов, била направена консултация с архитекти, за съответствие на проектната документация със законовите изисквания.
Вместо очаквано одобрение на проекта, за същия бил получен отказ и бил върнат за отстраняване на няколко забележки, след което отново бил внесен за разглеждане в кметството.
Последвала консултация от инвеститора с архитекти и той получил уверение, че проектът му ще бъде одобрен, но това не се случило.
Инвеститорът разбрал, че проектът му е бил изискан от кмета Ральо Ралев и се намирал в кабинета му, поради което си записал час за среща с него.
На срещата му било обяснено, че ще получи одобрение на внесения идеен проект, едва след като и кметът разреши това.
По-късно инвеститорът се свързал отново за консултация със собственичката на фирмата за строителен надзор, както и с друг архитект, които впоследствие му уредили срещи съответно с Даниела Вълова и Иван Делевски.
По време на разговорите с тях инвеститорът разбрал, че Даниела Вълова е „калкулирала“, че ако построи сградата щял да спечели сума в значителен размер – около 300 000 евро, като 10 % от тях – 30 000 евро или 60 000 лева, трябвало да бъде предадена на кмета Ралев, за да даде своето одобрение за проекта.
Уговорката била парите да бъдат предадени на Иван Делевски, който щял да ги даде на Ралев, за да разпореди на главния архитект при район Северен да одобри внесения идеен инвестиционен проект.
На 30 май 2019 г. на бензиностанция в Пловдив, инвеститорът предал 60 000 лева, поставени в червена хартиена торба, на Иван Делевски, който бил задържан от служителите на МВР.
Парите са иззети като веществени доказателства.
По делото са разпитани множество свидетели, изготвени експертизи и др.
Какви са тези дела, които се точат по 5-6 и повече години. Това е просто изумително и е масова практика в българската съдебна система, в която гражданите именно и по тази причина, отдавна нямат никакво доверие. Няма ли механизъм тази държава да накара българските съдии да работят с разумни срокове, все пак получават най-високите бюджетни заплати, които гражданите им плащат, а за „благодарност“ получават бавно, съмнително и изгубило своята роля правосъдие.