Нито чистото съдебно минало, нито мотива, че се грижи за непълнолетно дете не смилиха Апелативен съд Пловдив да замени най-тежката мярка задържане под стража с по-лека такава, постановена за сочения за един от двамата тартори в т.нар. дело „Трюфели“ – 47-годишния И.Л. от Пазарджик.
Срещу бизнесмена, който е собственик на заложна къща, е повдигнато обвинение за ръководене на организирана престъпна група в периода от януари 2020 г. до 05.12.2022 г., създадена с цел извършване на престъпления против данъчната и финансовата система.
В резултат на това ОПГ „Трюфели“ е нанесло щета на държавния бюджет в размер на 487 166 лева за период от април 2021 г. до октомври 2021 г.
Групата е действала по време, когато шеф на Данъчното е Румен Спецов, а пряк негов началник – вицепремиерът Асен Василев.
Пловдивският апелативен съд счете, че събраните доказателства имат потенциал да обосноват предположение за лидерска роля на жалбоподателя, който не само е направлявал и координирал усилията на останалите членове на групата, но и пряко е подпомагал реализирането на фиктивен документооборот.
Всъщност ОПГ-то измисля схема за фиктивен внос и произход на скъпи трюфели и е дал възможност на дружествата, които реално продавали продукта (като вътрешнообщностни доставки), да извършат данъчни посегателства, придържайки се към престъпната схема „липсващи търговци“ – „буфери“ – „брокери“.
Съдът заключи, че И.Л. е в центъра на добре обмислена, прецезно осъществявана, трудоемка и продължителна, конспиративна и дръзка престъпна дейност, от която е генериран значителен финансов ресурс. И изрази становище, че тази характеристика на дейността сочи съвсем реална опасност да продължи нейното извършване или да извърши престъпление, за да я прикрие, или да укрие себе си предвид очакваното наказание.
Апелативният съд прие, че нито чистото съдебно минало на жалбоподателя, нито ангажимента му към непълнолетно дете могат да изключат тази опасност.
Определението на Апелативния съд е окончателно.
Припомняме, че в ареста е и управителя на няколко търговски фирми А. У. на когото са повдигнати две обвинения.
Първото е за участие в организирана престъпна група, създадена с цел да извършва пране на пари, която е действала през периода от януари 2020 г. до 5.12.2022 г.
Второто обвинение е за използване на документи с невярно съдържание за търговия с гъби и трюфели, чрез които документи е получил от държавния бюджет парични суми в големи размери, като това е станало през периода от април 2021 г. до октомври 2021 г.
За първото обвинение Наказателният кодекс предвижда лишаване от свобода от 3 до 10 години, а за второто – от 3 до 8 години.
А. У. е бил осъждан 13 пъти досега.
Припомняме, че на 16 декември 2022 ОС Пловдив остави за постоянно в ареста другите двама от ОПГ Трюфели.
Операция „трюфел“ е действала по време на данъчния шеф Румен Спецов и фин. министъра Асен Василев
В.Д. на 55 и И.Л. на 47 са сочени за тартори на ОПГ-то и остават в ареста с постоянна мярка задържане под стража.
С цел упражняване на пряк контрол върху използваните за данъчната измама дружества организаторът И.Л. е бил назначаван за мениджър в тях. В.Д. е заемал по-ниско йерархично ниво . Той е бил вписан като собственик и управител на част от други буферни дружества.