6 милиона лева ще отидат за ремонт и реконструкция на три училища в Пловдив – Образцова математическа гимназия “Акад. Кирил Попов”, СОУ “Димитър Матевски”, Езикова гимназия “Иван Вазов” и общежитието към нея. Финансирането идва по Оперативна програма «Регионално развитие». В същото време 15 000 учители са реално заплашени да останат на улицата в цялата страна, а 80 школа да се закрият. Колко от застрашените учители ще са в Пловдив, няма яснота на този етап, съобщиха от Регионалния инспекторат.
За да стартира проектът за 6-те милиона, община Пловдив трябва да отпусне безлихвен заем. Предложението за него внася в Общинския съвет зам.-кметът по евроинтеграция Ганчо Колаксъзов и ще се гледа на предстоящата сесия.
«Сега ще искаме само 10% от сумата или 600 000 лева, а останалата част ще бъде заложена в бюджета за следващата година. След като приключи процедурата по избор на изпълнители, ще получим авансово плащане от ОП «Регионално развитие» и парите ще бъдат върнати на общината», поясни той.
Ремонтите в трите училища и общежитието трябва да приключат за 18 месеца. Така ще се осигурят модерни условия за работа и живот на учениците.
Стартира изпълнението и на още един проект, защитен от екипа на зам.-кмета Ганчо Колаксъзов – за обновяване на площадките в 12 детски градини в Пловдив, на стойност 664 231 евро. Той бе внесен на 09.01. 2009 г., а преди дни дирекция «Управление на средставата от ЕС» към Министерството на финансите изпрати писмо, че разходите са одобрени и може да започне реализирането на проекта.
Със свои средства дирекцията по евроинтеграция в община Пловдив ще изработи работните проекти за модернизиране на детските площадки. Те ще бъдат оборудвани със съвременни съоръжения за игра – замъци, кули, катерушки, кончета, пързалки и люлки, които ще са направени според изискванията за безопасност и комфорт. Ще бъдат обособени и зелени площи с възпитателно и образователно предназначение.
Целта е площадките да се използват не само за игра, а и за развитие на творческия усет у децата, за тяхното предучилищно обучение, поясни зам.-кметът Ганчо Колаксъзов. Те ще станат модел за останалите детски градини в областта, а в рамките на проекта ще бъде създаден и Диагностичен център, който ще изследва ефекта им върху развитието на децата, добави той. Партньор е Пловдивският университет «Паисий Хилендарски».
Включени са следните детски заведения: "Люляк" и "Радост" в район "Централен", "Валентина" и "Осми март" в "Южен", "Еделвайс" и "Кремена" в "Тракия", "Росица" и "Светла" в "Западен", "Марица" и "Дъга" в "Северен", "Маргаритка" и "Биляна" в "Източен".
Проектът трябва да бъде завършен за 14 месеца. 85% от финансирането идва от програма Европейско икономическо пространство, а община Пловдив осигурява 15% от необходимата сума.