Трайчо Трайков толерира фирмата Експоцентър ООД, която няма общо с ЕКСПО 2010
plovdiv-online
Министерството на икономиката, което отказва да продължи финансирането на българското участие в Световното изложение в Шанхай, дава протекции на частна фирма, за да си направи там ресторант. Това стана ясно на пресконференция в Международен панаир Пловдив, който през 1999 г. е оторизиран да организира националните участия на страната в световните изложения като член на международния съюз BIE, отговарящ за тяхното провеждане.
След отказа да бъде отпусната оставащата част от сумата за българското представяне, панаирът е уведомил министерството, че ако това не стане до 14 май, павилионът ще бъде затворен, а екипът ще бъде изтеглен.
“Държавата се отнася като мащеха към нас и като закрилница към фирмата „Експоцентър“ ООД, която няма нищо общо с ЕКСПО 2010, коментира изпълнителният директор на панаира Богомил Бонев.
В свое писмо министърът на икономиката Трайчо Трайков е заявил, че дава съгласие на управителя на „Експоцентър“ ООД да ползва разрешение за търговска дейност във връзка с националното участие в Световното изложение в Шанхай, съобщи той.
Въпросната търговска дейност е откриване на ресторант.
“Всеки би искал да отвори заведение на място, където минават милиони посетители, но не е обявена обществена поръчка за това“, допълни той. Ресторантът вече работи, той се намира близо да българския павилион и е с площ 300 кв. м., почти колкото националния щанд от 324 кв. метра.
Световните изложения, обаче нямат търговски характер, в тях участват само държави, но не и отделни фирми. Поради тази причина Международен панаир Пловдив няма право да формира печалба и не получава нито лев печалба от дейностите, които извършва по организирането, подготовката и провеждането на националното участие. Част от разходите дори остават за негова сметка.
От „Експоцентър“ искат пълномощно от панаира и настояват да открият подсметка в сметката на националния изложбен център за нуждите на ресторанта.
„Това обаче е абсурд, тъй като няма начин в сметките да се отразява търговска дейност, затова отказахме. Тогава започнаха първите атаки срещу нас от външно министерство и от управителя на „Експоцентър“ Костадин Владов“, заяви Богомил Бонев.
Владов писал и до Министерския съвет, но от там му отговорили, че не бива да се асоциира с държавата. Въпреки това, министър Трайчо Трайков дал писмо, че ресторантът е в рамките на националното участие.
Парадоксът е, че „Експоцентър“ получава протекциите на министъра, още преди да е регистрирано националното участие в ЕКСПО 2010. То стана в последния възможен момент, тъй като четири месеца чиновниците от министерството не дадоха паспорта на г-н Трайков, за да бъде регистриран като Национален комисар, обясни Богомил Бонев.
Поради същата причина в последния момент е получена и помощта от Китай в размер на 650 000 долара (около 910 000 лева). Тя може да бъде харчена по много строг регламент, в който детайлно са описани отделните пера.
Така се изразходват и получените от държавата пари. След изложението в Сарагоса през 2008 г. панаирът е представил отчет, заемащ 12 класьора. Той е бил проверен от Министерството на икономиката и от Сметната палата, а нарушения не са открити.
От отпуснатите до момента 1.3 млн. лева за ЕКСПО 2010 в сметката са останали 19 000 лева, но те няма как да стигнат за поддръжката на павилиона през шестте месеца на изложението, посочи Богомил Бонев. Затова панаирът настоява да бъдат отпуснати останалите 2.4 млн. лева, гласувани във финансовия план за участието на България на ЕКСПО 2010.
„На 4 май изпратихме до министър Трайков писмо, в което го уведомяваме за нередностите около дейността на фирма „Експоцентър“ на Световното изложение и предупреждаваме, че ако до 14 май не бъдат приети мерки за отпускане на средства, ще бъдем принудени да отзовем нашия екип от павилиона и да го затворим. Ако това се случи, там ще остане само една кебапчийница. Няма начин панаирът да финансира рекламата на България на изложението“, заяви Богомил Бонев.
„Павилионът е готов, предизвика голям интерес по време на неговото пробно откриване на 25 април, когато посетителите бяха около 1 000 на час. Ако отзовем нашия екип, министерството може да изпрати свои служители да го обслужват“, добави Бонев. В момента там има 4 души от панаира, но са необходими още толкова, за да се осигури двусменен режим на работа, тъй като палатите са отворени от 9 до 24 часа без почивен ден.
Според Богомил Бонев министерството спекулира със сумите за българското участие. Пректът е бил направен при разчети според одобрения финансов план от около 4 милиона лева и регистриран. „Ако беше преработен за двойно по-малка сума, новата регистрация щеше да отнеме месеци и нямаше да се спази срокът за изграждане“, обясни Бонев. „Тъй като няма право на стопанска дейност и печалба на ЕКСПО, панаирът е провел процедури за избор на подизпълнители и са избрани най-изгодните оферти от концепцията, до изграждането“, добави той.