Трио шефове на шивашкото предприятие Брилянт АД, осъдени за източване на 360 бона с мними командировки, обжалват присъдите си пред Апелативен съд Пловдив днес.
Документната измама е в особено големи размери и е извършена в периода 04.01.2008 г. до 19.02.2009 г.
Според Окръжен съд, зам.-главната счетоводителка Дияна Гетова /55/, сътрудникът на изпълнителния директор по оперативната част Николай Щерев /41/ и шефът на охраната Димитър Нешков /53/ в условията на продължаващо престъпление на 285 пъти са пращали работници с фиктивни командировки в цеха в с. Чакаларово в Кърджалийско е така са нанесли щети за 356 371 лв., собственост на Брилянт АД-София.
Гетова е осъдена на 6 г. затвор и конфискация на половината й имущество.
Николай Щерев е осъден на 4 г. и лишаване от половината му имущество.
Димитър Нешков е с 1 година условно.
Случаят
Фактури за неосъществени доставки със заличена фирма, далавери с фалшиви командировъчни през почивни и неработни дни на служители в болнични, в отпуск или отдавна неработещи, бонове за зареждане с гориво, незаконно прехвърляне на пари от една в друга сметка.
Това са само част от нарушенията, констатирани в обвинителния акт при разследването на тримата служители в известния при социализма завод България, сега Брилянт АД.
Най-мизерна сума 3 420 лева от 44 фактури за мними командировки за 1 година /от 8-ми февруари 2008 г. до 18-ти февруари 2009 / е получил шефа на охраната Димитър Нешков, според обвинението.
Най-много с 362 551 лева, се е облажила зам.-главната счетоводителка Дияна Гетова, която според обвинението, е взела 297 196 лева от фалшиви командировъчни и още 64 855 лева – от фактури за неосъществени доставки и услуги, уж извършени за Брилянт АД.
В периода от 4-ти януари 2008 г. до 19-ти февруари 2009 г. Гетова бръкнала в касата на дружеството 285 пъти, констатира още обвинителния акт.
Дружеството със седалище на управление в София, изнесло част от дейността си – производство на дрехи, в Асеновград, Първомай и в село Чакаларово, Кърджалийско.
На заседание на Съвета на директорите през 2009 г. заради икономическата криза е взето решение да се оптимизират и съкратят разходите.
На тримата изпълнителни директори Веска Величкова, Дияна Кръстева и Валентина Георгиева били представени счетоводни справки за основните разходи през 2008 г.
На членовете на Борда на директорите направили впечатление огромните командировъчни – 5237 лева за февруари 2009 г. според данните от счетоводството на Брилянт АД.
От справката за същия период от време обаче, подадена от зам.-главната счетоводителка на Брилянт АД Дияна Гетова на хвърчащ ръкописен лист, излизало, че за командировки са платени едва 1320 лева.
Заради разминаването директорът по оперативната част Веска Величкова проверила информацията от първичните касови документи и изчислила, че командировъчните за февруари са 11 380 лева.
При подробната справка на Величкова станало ясно, че много от документите, попълнени с почерка на нейния сътрудник Николай Щерев, са за служебни пътуванияна работници до цеха в с. Чакаларово, които обаче Величкова не е пращала в командировка.
След това открила още повече командировъчни заповеди – за по-голям период от време и съответно за по-големи суми, попълнени с почерка на Дияна Гетова.
Документите обхващали 14-месечен период – за цялата 2008 г. и за януари и февруари на 2009 г. и били винаги за командировка да цеха в село Чакаларово.
Абсурдното било, че някои от служебните пътувания съвпадали с официални празници,почивни и неработни за цялата държава дни.
Служителите, уж пращани в командировка пък, били в платен годишен отпуск, в болнични или такива с прекратени трудови договори.
През март 2009, когато историята вече се разплита, наскоро застъпилата главна счетоводителка Катя Дошева открила в бюрото на Гетова наръч празни бланки с командировъчни.
В графата Ръководител на всяка от тях бил положен подпис – имитация на парафа на Веска Величкова.
Освен това били намерени и фактури за извършени услуги от ЕТ Борис Сандов – 56 – Илко Ангелов, от ЕТ Доник – Донка Кирязова и ЕТ Дъга – Драган Власев.
На всичко отгоре се оказало, че ЕТ Борис Сандов – 56 – Илко Ангелов е с 2 милиона лева задължения и е прехвърлена на собственика Илко Ангелов срещу 200 лева през 2003 г., когато той получава нов документ за самоличност на адрес в Красно село София.
Самият Ангелов е категоричен в показанията си, че не е имал никакви търговски отношения с Брилянт АД София.
Фактурите пък са без описан маршрут и на стойност 280 или 350 лв, а под тях уж стои подписа на сегашния кмет на Източен Николай Чунчуков, тогава административен ръководител на Брилянт АД София, който отговарял за автопарка и зареждането на автомобилите с гориво.
Той обаче е категоричен, че не е поръчвал транспорт на ЕТ Борис Сандов – 56 – Илко Ангелов, нито се е подписвал във фактурата – нещо, което се доказва безспорно и от графологичната експертиза при разследването.
Фактурите от другите две фирми ЕТ Доник – Донка Кирязова и ЕТ Дъга – Драган Власев са на стойност 260, 320, 380 и 420 лева за пълнене на тонер, без в тях да фигурират складови разписки, материално-отговорно лице и конкретни стоки.
Собственичката Донка Кирязова отрича да е имала каквито и да е търговски отношения с Брилянт АД, още повече, че датите на които са издадени фактурите са много след като фирма ЕТ Доник – Донка Кирязова е била заличена от Търговския регистър на 8-ми юли 2007 г.
Третата фирма ЕТ Дъга – Драган Власев пък се занимавала със сервиз и продажба на везни и никога не е извършвала услугата пълнене на тонер, бил категоричен собственикът Драган Власев.
Той отрича изобщо да познава Николай Чунчуков, чието име фигурира като получател във фактурата.
Освен това печатът на фирмата на Власев бил кръгъл, а този в документа в Брилянт АД – елипсовиден, а и подписът не бил негов, категоричен е бизнесменът.
За тези фактури Гетова обяснила, че ги е подписала, след като са й били представени от служители на Брилянт АД или от фирмите, извършили превозването, без обаче да проверява дали стоките са доставени и услугите – извършени.
От години автопаркът на дружеството се зареждал от ОМВ България ООД и на всеки 15 дни затова се получавала справка в Брилянт АД.
Фактури, повечето от които обработени и подписани от Гетова за зареждане на гориво от бензиностанции на ШЕЛ България ЕАД, Емко – М ООД и ОМВ България ООД обаче били представени от Щерев в касата на дружеството за изплащане.
При очна ставка на зам.-главната счетоводителка, сътрудникът на оперативния директор и двете касиерки Гергана Стоянова и Петя Стайкова, Гетова и Щерев отричат да са получавали пари по тези фактури.
Касиерките обаче са категорични, че парите от боновете са изплащани лично на Щерев.
При ревизия на касата главната счетоводителка Катя Дошева установила липса на 3725 лева.
Касиерката, която била на тази длъжност от средата на 2008 г., обяснила, че не е приела наличността на касата от предшественичката си.
Освен това в ежедневните документи за групови касови ордери /ГКО/, тя вписвала само изплащаните и постъпилите от банката суми, а графите наличност, начално и крайно салдо – оставяла празни и в края на всеки работен ден ги предавала на Гетова.
Ръкописният текст във въпросните документи е именно от Дияна Гетова, установила графологичната експертиза.
Пред разследващите тя обяснила, че командировъчните, попълнени с нейния почерк, са й предоставени от Щерев с обяснението, че това е разпореждане на оперативния директор Величкова с положен неин подпис в графата Ръководител.
Заповедите винаги били със задна дата на командироване и винаги с дестинация Чакаларово.
Два са вариантите за попълване на командировъчните – името на командирования, периода и вида на задачата са вписани или от сътрудника на изпълнителния директор по оперативна част Николай Щерев, или от зам-главната счетоводителка Дияна Гетова, се отбелязва вобвинителния акт.
Командировъчните заповеди с името на шефа на охраната Димитър Нешков, по които той не е осъществявал командировки, са попълнени лично от него, е категоричното заключение на графологичната експертиза.
От характеристиката на длъжността му обаче се изключват командировки и такава практика не е имало.
Документите за командировки 14-те месеца на цялата 2008-ма и януари и февруари от 2009-та са за по 4 дни, със сума 80 и рядко 60 лева, и винаги със задача Помощ, контрол и охрана на цеха в Чакаларово.
При представяне на командировъчните в касата на дружеството в административната сграда в Пловдив от Щерев, в ГКО се е вписвало неговото име, той се е подписвал, и парите са били изплащани лично на него, твърдят в показанията си четиримата касиери на Брилянт АД.
При предаването на заповедите в касата от Гетова, в ордера се е вписвало името на командирования, но срещу него параф е слагала зам.-главната счетоводителка.
Нешков лично е предоставял командировъчните и лично е получавал сумите по тях, като е полагал подписа си в груповия касов ордер или е бил имитация.
В счетоводния отдел не е имало касова книга за движението на паричните средства, нейна роля играели вторите екземпляри на груповите касови ордери, които обаче не били открити нито в счетоводството, нито в архива.
При проследяването на счетоводните сметки , Дошева установила, че за август за 2008 г. 20 000 лева от параграф командировки са преместени от една в друга сметка, като така се намаляват осчетоводените разходи за командировки.
Според показанията на една от касиерките Юлия Кръстева, местенето на суми е извършено от Гетова, но с потребителския номер на Кръстева.
За следващия месец – септември от 2008-ма пък други 20 000 лева са прехвърлени от една в друга сметка с потребителски номер на друга служителка Благовеста Стоянова, която изобщо не е имала достъп до тези сметки.
През октомври 2008 г. е регистрирана операция с местене на 12 000 лева от една в друга сметка, която започва с потребителския номер на Гетова, а приключва с този на Стоянова.
За ноември и декември сумите от 11 000 и 12 000 лева пък са прехвърлени в друга сметка, като операцията стартира с номера на Гетова, а приключва с този на Благовеста Стоянова.
Всички тези прехвърляния са отразени в писмен документ от 22-ри февруари 2012 г. и според обвинителния акт показват умисъла на Гетова да прикрие намалението на осчетоводените през съответния месец разходи за командировки.
Освен това перата по сметката, в която се прехвърлят са много и движението на парите там е трудно за проследяване.
И тримата обвиняеми не се признават за виновни.
Нешков е безработен и женен, а Щерев е ерген и има работа.
Гетова, която е вдовица, е счетоводител на Униснаб ЕООД.
Спрямо тримата са били взети мерки за неотклонение парична гаранция – 2000 лева за Гетова, 1000 лв за Щерев и 500 лв за Нешков, които обаче са били отменени с постановления на Окръжна прокуратура от 23-ти август 2013 г.
Запорирани са 2 от банковите сметки на Гетова, една на Щерев и една на Нешков.
Освен това с обезпечителни заповеди са наложени възбрани върху ½ от апартамент и гараж в идеалния център на ул. Цар Асен, купени от Николай Щерев и на 2 автомобила на името на Димитър Нешков.