След като вчера премиерът Кирил Петков бе подложен на натиск от помощник-държавния секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Карън Донфрид да вдигнем българското вето за стартиране на преговорите със Северна Македония и Албания за пълноправно членство в ЕС, днес втора бухалка му стовари европейският комисар по съседство и разширяване Оливер Вархеи.
В рамките на разговора премиерът Кирил Петков посочил, че България и занапред ще продължава да има активна роля за стабилността и просперитета в Югоизточна Европа. Не казал бил нито „не“, нито „да“.
Двете срещи стават на фона на спешно приети от Европейския парламент два доклада, в които се оценява напредъкът на Албания и Северна Македония по пътя към членство в ЕС.
Документите са гласувани тази сутрин.
Парламентът отправя искане към Съвета да започне официално преговори за присъединяване с тези две държави, като отбелязва геостратегическия контекст на отношенията с Русия и нейната агресия срещу Украйна. Членовете на ЕП призовават ЕС да направи критична оценка на исторически важните последици за сигурността от такова решение за стабилността и единството на европейския континент и Западните Балкани.
Въпреки че и двете страни изпълниха условията, поставени от Европейския съвет, и постигнаха устойчиви резултати, Съветът не успя да започне преговори за присъединяване с тях, казват евродепутатите. Това е подкопало общественото отношение към ЕС и представлява сериозна опасност за политиката на разширяване като цяло, се посочва в доклада. Евродепутатите насърчават България и Северна Македония да разрешат своя културно-исторически спор отделно от процеса на присъединение на Северна Македония.
Албания – надежден и ангажиран стратегически партньор
Членовете на ЕП оценяват високо стратегическата ориентация на Албания и нейната непоколебима ангажираност към европейската интеграция и изразяват ясната си подкрепа за демократичните промени в страната и стремежа й към членство в ЕС. Те призовават Албания да продължи и да увеличи усилията си за по-ефективно функциониране на съдебната система, за укрепване на демокрацията, върховенството на закона и икономиката. Тя трябва също така да даде повече права на гражданското общество, да се бори с корупцията и организираната престъпност, да гарантира свободата на медиите и да гарантира защитата на правата на малцинствата, включително на общността на ЛГБТИК.
Докладчикът на ЕП за Албания Изабел Сантуш (С&Д, Португалия) заяви: „Албания остава напълно надежден и ангажиран стратегически партньор. Тя продължава да напредва с основните реформи, свързани с ЕС, и изпълнява и поддържа условията за започване на преговори за присъединяване. Справедливо е Съветът най-накрая да се съгласи да започне дълго отлаганите преговори с Албания, не на последно място в условията на нарастващи геостратегически предизвикателства.“
Докладът беше приет с 519 гласа „за“, 52 гласа „против“ и 28 гласа „въздържал се“.
Северна Македония – Най-добрият резултат от демократичния преход в региона на Западните Балкани
Парламентът оценява високо постоянните усилия на Северна Македония за укрепване на върховенството на закона, независимостта на съдебната система и правата на малцинствата, борбата с корупцията и организираната престъпност, реформата на публичната администрация и укрепването на свободата на медиите. В доклада се отбелязват и рисковете от нарастващата икономическа и енергийна зависимост от Китай и Русия и се предупреждава, че зависимостта от инвестиционни заеми, финансирани от Китай, увеличава уязвимостта на региона.
В доклада също се призовава за историческо помирение въз основа на определената обща история, както е предвидено в Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Северна Македония.
Докладчикът Илхан Кючюк (Renew, България) заяви: „Северна Македония демонстрира най-добрите резултати в областта на демократичния преход в целия регион на Западните Балкани и е в пълно съответствие с външната политика на ЕС в условията на руската агресия срещу Украйна. Като се има предвид по-широкият геостратегически контекст и това, че страната постигна устойчиви резултати, ние призоваваме за официално започване на отдавна закъснелите преговори за присъединяване. Приветствам положителния ангажимент за решаване на неуредените двустранни въпроси и призовавам България и Северна Македония незабавно да намерят взаимно приемливо решение.“
Докладът беше приет с 508 гласа „за“, 56 гласа „против“ и 35 гласа „въздържал се“.
Пълен Предател освен и Пълен Палячо ли ще излезе Киро Простото.
Чудя се защо е толкова важно за ЕС да си вкара „в гащите“ тази изкуствено създадена от върли сталинисти държава с измислена история и език на който говорят все още простовати и много възрастни хора в селата на Северозападна България.
Понякога историята пречи да се види реалността.В настоящия момент на руска инвазия най- важно за Финландия,Швеция,Грузия,Молдова,Албания,С Македония е да си осигурят защита чрез НАТО и ЕС.Защита от бруталното настъпление на путиновския тоталитаризъм.Ирационалните страсти пречат на ума „заради дърветата да види гората“.
Rashkov, beat, a început ancheta lui Kiril Petkov privind fraudarea banilor? Cât timp am de gând să vă aștept, Rashkov?