Хюсеин Ергани, най-дългогодишният Генерален консул на Турция в Пловдив, приключва мандата си през март.
4 години и 2 месеца той е начело на Генералното консулство под тепетата, председател и на създадения в неговия мандат Пловдивски консулски клуб.
Десетки съвместни изложби, четения, гостувания на културни дейци и от двете страни, раждането на първото двуезично издание за литература в Пловдив – Небет тепе, съживяване на бизнеса между Пловдив и Одрин, Пловдив и Бурса, Пловдив и Истанбул, но най-важното – един влюбен в града под тепетата консул, отдаден на културата и приятелството.
Всъщност, казва Ергани преди да отпътува за Анкара, където ще работи във Външно министерство, очаквах да си тръгна още през ноември м.г., но се забави процедурата с наследника ми. Дори се сбогувах с българо-турския бизнесклуб Бултиш тогава, а ето че още 5 месеца останах в Пловдив. И не ми се тръгва. Но такава е участта на дипломата. Ние сме на служба. Аз се чувствам истински късметлия, че имах възможността да служа тук. Пловдив е изключителен град, на пътя между Турция и Европа, това ме изпълва с гордост и с допълнителни отговорности, защото да носиш службата в съседна държава е много важно. Благодаря на всички ви, че имах възможността да работя с вас!
Неговият наследник е вече определен. Това е бившият генерален консул в Казахстан Корхан Кюмгерю, последно той работи в отдела за мерки срещу пандемията от коронавирус към Външното министерство на Турция.
Много ценен колега е, професионалист, сигурен съм, че ще продължи добрата работа и ще бъде приет сърдечно от пловдивчани. Нека му пожелаем успех, казва Хюсеин Ергани.
Самият той не знае колко време ще работи във Външно министерство, нито в кой отдел. Практиката при нас е такава, че след мисия в чужбина поне 2-3 години се връщаме и работим в министерството. Едва след това можем да бъдем изпратени другаде. Надявам се, бих бил щастлив да съм отново в България, казва Ергани.
Преди раздялата си той ще успее да организира и участва в петото издание на Деня на майчиния език в Пловдив, който се чества по традиция на 21 февруари.
Този път изданието ще е иновативно, заради пандемията – изцяло онлайн. Ще се излъчва след 9 часа на фесбук страницата на Генералното консулство на Турция в Пловдив и е посветено на 700-годишнината от смъртта на един от най-големите философи и поети на Турция – Юнус Емре. Именно върху идеите този мислител, хуманист и мистик стъпва Джеляледин Руми – Мевляна, мистичния създател на още по-мистичния орден на дервишите в сърцето на Мала Азия, Коня.
ЮНЕСКО обяви 2021 година за годината на Юнус Емре. Турският президент Реджеп Таийп Ердоган пък е издал указ 2021 да е годината на Емре и турския език в южната ни съседка.
Пловдив ще почете великия хуманист по изключително атрактивен начин. Негова строфа ще се излъчва на 24 езика – всичките езици, които са говорени в града под тепетата, на 21 февруари във фейсбук страницата на Генералното консулство. Идеята се осъществява с подкрепата на Дирекцията по европейските въпроси на Р Турция и е първият най-харесан и одобрен проект зад граница за 2021.
Преводите пък са осъществени с усилията на Българо-турския литературен клуб, също създаден в Пловдив по време на мандата на Хюсеин Ергани, и на Консулския клуб. Стихът е следният:
Не съм дошъл за разправа.
Мое дело е любовта.
Душата е дом за приятел.
Дойдох души да градя.
Хюсеин Ергани лично е предложил догодина за Деня на майчиния език инициативата да продължи с голям български поет или писател. Кой – оставя на пловдивчани да изберат.
Тръгвам си оттук, но виждам Пловдив като свой град, казва Хюсеин Ергани с навлажнени от емоцията очи. Надявам се, че ще имам възможност пак да се върна. Такава е съдбата да дипломатические служител. Но пък ако стоиш цял живот на едно място, сигурно доскучава. Винаги е добре да си подвижен, казва ми на раздяла приятелят Хюсеин. Толкова много хора и скъпи неща открих в Пловдив, но както и ти ми написа в книгата си, Антон,
This is not a farewell, this is just a goodbye! I hope we will meet somewhere somehow!
Ще те чакам в Анкара!
Срещнах го в началото на 2017 в Пловдив. Първата ни инициатива, която подкрепи, беше първото издание на Международния фестивал за поезия Орфей – Пловдив 2018. Като прощъпулник – беше най-трудното за организиране издание.
Хюсеин лично награди носителя на Голямата награда Орфей – турския поет и мой скъп дългогодишен приятел Тозан Алкан. Другият голям призьор беше алериканският поет Джордж Уолъс.
Хюсеин участва във всички четения и срещи на фестивала, дори във вечерята, на която за първи път и май за последен, го видях по дънки и кожено яке. Без охрана, без претенции към скромната фестивална маса, средствата бяха повече от ограничени, говореше си с всички поети като един от тях, повече от това – като техен брат. Останахме до след полунощ. Пяхме на различни езици, рецитирахме, прегръщахме се. Навън плющеше едър майски дъжд…
Беше във времето, когато нямаше COVID.
Сега оценяваме колко са скъпи малките неща, които сме имали – да идеш в кафене с приятели, да прегърнеш приятел, да си говориш без маски и дезинфектанти, казва Хюсеин Ергани. Но и това ще мине, оптимист е най-успешният Генерален консул на Турция в Пловдив.
Довиждане, Хюсеин!
Снимки от първото издание на Международния фестивал за поезия „Орфей – Пловдив“ 2018.