Президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин проведоха телефонен разговор, който продължи почти два часа и започна в 16 часа българско време и приключи около 18.30.
Путин се е съгласил с идеята за 30-дневно прекратяване на огъня по обекти на енергийната инфраструктура и е издал заповедта, предаде ТАСС.
Лидерите са се договорили, че Украйна и Русия ще разменят 175 военнопленници, както и че ще създадат експертни групи за прекратяване на войната.
В изявление след телефонния разговор Белият дом съобщи, че двете страни са се споразумели да проведат „технически преговори“ за морско примирие, а впоследствие и за пълно примирие и траен мир.
„Тези преговори ще започнат незабавно в Близкия изток“, заяви Белият дом.
Тръмп и Путин също така „се съгласиха, че бъдеще с подобрени двустранни отношения между САЩ и Русия има огромен потенциал“, с „огромни икономически сделки и геополитическа стабилност“, предаде The Guardian.
Разговорът идва на фона на опитите двамата да договорят прекратяване на войната в Украйна, както и да рестартират отношенията между Вашингтон и Москва.
Това е първият известен разговор между Тръмп и Путин след мирните преговори между американски и украински официални лица преди седмица в Саудитска Арабия.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп снощи заяви, че много от елементите на окончателното споразумение за Украйна са договорени, но остава и много работа, предаде Ройтерс.
Тръмп ще обсъди „електроцентрала“ на границата между Украйна и Русия, съобщи вчера Белият дом, цитиран от Ройтерс.
Белият дом не предостави допълнителни детайли, но Ройтерс отбелязва, че може би се има предвид окупираната от руските сили Запорожка атомна електроцентрала в южната част на Украйна – най-голямата АЕЦ в Европа.
Русия и Украйна се обвиняват взаимно в действия, които могат да доведат до инциденти в обекта.
Както стана ясно, преди разговора Русия е представила на САЩ списък с искания, за да спре нашествието си в Украйна и да възстанови отношенията си с Вашингтон.
Съдържанието на писмото остава неизвестно, но заместник външният министър Александър Грушко заяви, че то включва искането за гаранции, че Киев няма да може да се присъедини към НАТО.
Русия многократно е претендирала за суверенитет над Крим, в който нахлу през 2014 г., и над четири украински области: Донецка, Херсонска, Луганска и Запорожка.
Украйна настоява, че няма да се откаже от земите, които в момента не са окупирани от руските сили, нито ще признае анексираните територии за руски.
Има информация, че Тръмп обмисля да признае Крим за руски като част от мирното споразумение, отбелязва британското издание.
Не става ясно обаче дали това е потвърдено в разговора днес.
Британският в. „Гардиън“ от своя страна отбелязва, че в четвъртък десетки началници на генералните щабове на страни, съюзници на Украйна ще се срещнат във Великобритания, за да планират как една „коалиция на желаещите“ може да изпрати войски в подкрепа на украинците, ако бъде обявено прекратяване на огъня. САЩ няма да бъдат представени на срещата.
Очаква се в такава коалиция да се включат повече от 30 държави, съобщи вчера канцеларията на британския премиер Киър Стармър, след като той проведе телеконферентен разговор с десетки лидери през уикенда.