Руският президент Владимир Путин разпореди да бъде създадена работна група по международните плащания, чиито задачи ще включват определяне на условията за транзакции с „неприятелски“ държави, предаде БГНЕС.
През март Русия изиска страните, които смята за „неприятелски“, да плащат за доставката на газ в рубли, като откриват сметки в „Газпромбанк“ и превеждат евро или долари, които да бъдат конвертирани в руска валута.
Полша и България отказаха да се съобразят с руските изисквания.
В резултат на това Москва им спря доставките на газ.
Кремъл твърди, че същото ще се случи с всеки друг, който не се съобрази с новите условия за плащане.
Междувременно САЩ обявиха освобождаването на рекорден обем петрол от стратегическия резерв на страната през март без консултация с партньорите на Международната агенция по енергетика, съобщава Ройтерс.
Едностранните ходове на Вашингтон за решаване на проблемите с глобалните доставки и цените рискуват да подкопаят отношенията на САЩ с МАЕ, твърдят експерти.
Според тях президентът Джо Байдън използва стратегическия петролен резерв за ограничаване на вътрешната инфлация по политически причини, вместо да защитава страните потребители от глобални прекъсвания на доставките, предаде БГНЕС.
Министерството на енергетиката на САЩ заяви, че Вашингтон е бил в „чести контакти“ с МАЕ и нейните държави членки по въпросите за енергийната сигурност, но потвърдиха, че решението им да пуснат петрола е „независимо“.
На 31 март САЩ съобщиха, че ще освободят 180 милиона барела от резерва, или по един милион дневно, за да намалят растящите глобални цени на енергията и да решат проблема с намалените доставки на руски петрол след инвазията в Украйна.