plovdiv-online
Вярвате ли в независимостта, попита народният представител Петър Курумбашев бъдещи политолози, управленци и икономисти от ПУ Паисий Хилендарски.
Той гостува на клуба по политология в пловдивската Алма матер по повод Деня на независимия печат – 20 април.
Депутатът не получи еднозначен отговор, но провокира задълбочена дискусия за каузите на младите, интернет влиянието и свободния избор.
Според студентите кампаниите за подкрепа във виртуалното пространство не водят до реални резултати.
Каузите в социалните мрежи набират хиляди последователи, но у нас не изкарват хората на улицата, за да се случат исканите промени, посочи студент от 2 курс политология.
Обяснението на ректора доц. Запрян Козлуджов беше, че българското общество трудно се самоорганизира, защото социалните мрежи поглъщат и убиват социалната активност.
Мотивацията да отстояваш и воюваш за кауза възниква, когато тя е обществено значима и ясно дефинирана, когато има обща идея, която игнорира индивидуализма, заявиха младите.
Те успяха в битката за терена на ПУ през 2009 година, защото отстояваха конкретни права и се обявиха срещу „далаверата”.
Въпрос на избор е да си социално активен, но аз лично не приемам пасивността, посочи бившият член на емблематичното предаване Ку-ку.
Гражданското общество има два основни стълба – знанието и солидарността.
Първият е един начин да се преборим с бедността, а вторият е да отстояваме интересите на ближния подобно на пловдивския митрополит Кирил, който се изправи и организира защитата на евреите, посочи Курумбашев.
Първокурсникът Антон заяви, че трудно се преодоляват проблемите с малцинствата, а обществената търпимост към техния манталитет е на много ниско ниво.
Демографската криза според второкурсника Златин Миков поставя на изпитание бъдещето на нацията.
Веселин Димитров каза, че политическата класа дава лош пример с липсата на управленски качества и дори с отсъствието на езикова подготовка.
Въвеждането на някакъв ценз би върнало авторитета на управляващите, каза той.
Какво е мнението Ви за АЕЦ „Белене”, попита бъдещ мениджър от 2 курс „Стопанско управление”.
Проектът е сметнат за възможните рискове, сигурността е най-важният въпрос, а ние трябва да се научим да владеем и контролираме риска, посочи Курумбашев.
По думите бъдещото е в създаването на енергийна борса за балканските страни, а България трябва да си върне позициите на държава, която произвежда и продава електроенергия.
Предаване като Ку-ку трудно може да прави днес, свободата на словото е на ниско ниво, опростачването на езика е факт, а дискусията за границата на етническата толерантност извежда необходимостта от мерки, които изискват абсолютното съгласие на политическите сили, отговори Петър Курумбашев.