Ден след като беше избран от парламента за подуправител на Националната здравно-осигурителна каса проф. Момчил Мавров ще бъде помолен да си подаде оставката.
Същата молба „сглобката“ отравя и към управителя на Касата.
Мавров е предложен от ГЕРБ-СДС, а Станимир Михайлов – от ППДБ.
Некоалиционните партньори респективно неодобряват личностите на фаворитите на двете крила в „сглобката“.
Това стана ясно в днешния работен ден на парламента.
Подобен случай е прецедент в цялата ни политическа история.
И Михайлов, и Мавров депозираха оставките си два часа, след като им бяха поискани.
Срещу Мавров имало доклад в ДАНС, който бил препратен към прокуратурата, но самият Мавров не бил търсен дори за справка. В него имало сигнали за лобизъм в частен интерес.
Срещу Михайлов пък има сигнали също в ДАНС за продаден имот на цена 78 000, който е служил като обезпечение за негов кредит, а купувачът не знаел за ипотеката.
Освен това Михайлов е клеймен публично в парламента, че е нарушил закона като е дал разрешение за строеж за нова частна болница във Варна.
С оглед на това, че беше опорочен изборът на ръководството на НЗОК, ще отправим молба към управителя и подуправителя да направят крачка назад. Това означава да си подадат оставката, заяви съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов в кулоарите на Народното събрание във връзка с вчерашното гласуване на подуправител на НЗОК.
Христо Иванов посочи, че след процедурата вчера са били проведени разговори с ГЕРБ и ДПС и са се обединили около решението да бъде договорен регламент.
“Регламент, който да бъде подписан най-накрая за това как ще бъдат излъчвани и попълнени регулаторите, който да гарантира съгласието в рамките на партиите, които подкрепят управлението”, допълни той.
“Потвърдихме и своята подкрепа за премиера Денков, за вицепремиера Мария Габриел и за работата на кабинета. В следващите седмици предстоят много важни усилия по отношение на Шенген и на бюджета, за еврозоната също се правят важни неща, предстои гласуване на Конституцията”, каза Иванов.
Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов повтори думите му, а към бъсещия регламент ще се включи и ДПС, стана ясно от думи на Делян Пеевски, шеф на парламентарната група на движението.
Преди това премиерът Николай Денков обяви пред депутатите, че изборът на подуправител е показал друго мнозинство в парламента и ако така се върви, няма смисъл от правителството в този му вариант.
Според министър-председателя с избора на Момчил Мавров за подуправител на НЗОК са нарушени два принципа. „Първият – че не позволяваме да бъдат назначени на ключови места хора, които имат проблеми. Този човек има проблеми. Аз лично съм виждал сигнал от ДАНС към прокуратурата за това, че той е лобирал по начин, който изисква проверка от прокуратурата”, подчерта той.
По думите на Денков назначаването на Мавров на позиция, която е свързана с разпределянето на над 8 млрд. лв. годишно, е проблем. „ГЕРБ и ДПС знаят това. Миналата седмица съм наредил до председателя на парламента Росен Желязков да бъде изпратен този доклад, за да бъдат информирани и да знаят за кого става дума”, каза още премиерът, който очаква от ГЕРБ да оттеглят подуправителя на НЗОК. Министър-председателят поясни, че договорките с ГЕРБ винаги са били едни и същи – хората, които се назначават, да бъдат приемливи и за двете страни. „Но вчера абсолютно силово, със съдействието на „Възраждане”, ГЕРБ и ДПС избраха този човек. Защо е важно това – не само заради конкретните възможности за злоупотреби в НЗОК, които трябва да предотвратим, а и заради това, че беше демонстриран един начин за вземане на решения, който може да бъде изключително опасен, дори фатален за развитието на България, ако бъде приложен при гласуването на Конституцията и избора на състав на Антикорупционната комисия и регулаторите”, е мнението му.
Денков обяви, че от две седмици от ГЕРБ бавели приемането на правилата за избор на състав на Антикорупционната комисия. „Или ГЕРБ ще се върне обратно по пътя, по който тръгнахме с подготовката на законите и изпълнението на управленската програма, или ние през последните две седмици сме се отклонили в грешна посока. Това е залогът”, коментира още премиерът.
„Вчера много ясно се видя, че има опасност да тръгнем в грешната посока. Разговаряхме с ръководителите на ПГ на ПП-ДБ, че ние трябва да се върнем обратно в правилната посока. Ако това не стане, това правителство няма смисъл”, категоричен е Денков.
По думите му единственият смисъл правителството да работи е, ако България се движи в правилната посока, особено сега, когато сме „на една ръка” разстояние от Шенген. „Какво означава да напълним Антикорупционната комисия с хора като този, когото гласувахме вчера. Това означава да превъртим играта отново и да се окаже, че хора със съмнителна репутация се опитват да управляват България – в това няма да участваме”, предупреди той.
Денков припомни, че с ГЕРБ имат изготвена управленска и законодателна програма. Липсвал обаче механизъм за вземане на решения. „Очакваме от ГЕРБ, най-сетне, след като сме им изпратили документа през юни или юли, да се появят на масата за преговори и да подпишем документ как се взимат решенията”, настоя министър-председателят.
Кратък коментар: Ако и човекът на ППДБ, и този на ГЕРБ-СДС са под прицел на ДАНС, защо няма никакъв резултат? Или поне – докъде са стигнали проверките?