Линеен ускорител за лечение на онкологични заболявания от най-ново поколение, ръководен от изкуствен интелект, ще бъде представен на научен семинар в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Това ще се случи в навечерието на Международния ден на медицинската физика – 7 ноември, съобщи доц. Тодорка Димитрова от Физико-технологичния факултет на висшето училище.
Съоръжението вече е монтирано на територията на болница „Св. Иван Рилски“.
Ускорителят генерира лъчение, което унищожава ракови клетки, след като изкуственият интелект планира терапията според конкретните нужди на всеки пациент и пресмята необходимата доза, като същевременно гарантира максимално щадящо облъчване.
Изкуственият интелект в лъчелечението е само един от акцентите в рамките на форума с мото „Вдъхновение за бъдещите поколения медицински физици“.
Събитието ще се проведе на 6 ноември от 13 часа в зала „Компас“ на ПУ.
Партньори на Физико-технологичния факултет в организацията на научния семинар са Българското дружество по биомедицинска физика и инженерство, както и пловдивската структура на Съюза на учените в България.
Вече повече от 10 години форумът по медицинска физика се провежда без изключение по повод Международния ден на медицинската физика, като искаме да увлечем в професията млади хора, разказа още доц. Димитрова.
7 ноември е и рождената дата на прочутата изследователка Мария Кюри.
Професията медицински физик е призната официално едва през 2012 година, въпреки че именно медицински физици са изобретателите на скенера, магнитния резонанс, ултразвуковите апарати, линейните ускорители.
У нас едва преди 2 години със съдействието на доц. Димитрова в Националния класификатор на дейностите са вписани две нови професии – медицински физик и експерт по медицинска физика. Тези специалисти работят съвместно с лекарските екипи, като определят дозата на пациента, грижат се за радиационната безопасност, изготвят лъчетерапевтични планове.
Пловдивският университет е водещ в страната в обучението на специалисти по медицинска физика. Към момента магистрите и бакалаврите на висшето училище в тази област са повече от 30.
На предстоящия научен семинар те ще се срещнат и с проф. Славик Табаков – вицепредседател на Международната организация по медицинска физика, преподавател на повече от 1500 студенти в десетки държави по света.