Ръководството на Университетска болница Св. Георги разследва случай за корупция в моргата.
Това става по журналистически публикации в печатни издания.
До този момент при нас не са постъпвали сигнали, жалби или оплаквания за изнудване на близки на починали, заявяват в официална позиция от УМБАЛ.
По случая с починалата жена, за която е искано да се платят здравните й осигуровки, преди близките да си получат трупа, се дават писмени обяснения от всички длъжностни лица в момента.
От УМБАЛ напомнят, че има подробно разработен регламент с правила за предаване на починалите пациенти на техните близки.
В този регламент не са въвеждани изисквания за плащане на здравни осигуровки или представяне на такива документи от страна на близките.
При летален изход лекуващият лекар издава съобщение за смърт, въз основа на което се издава и смъртен акт.
Единствено с копие от смъртния акт близките на починалите могат да вземат телата им.
Ако служител на лечебното заведение е изисквал заплащане на здравни вноски като условие за получаване на тялото на починалата от нейните, то става дума за грубо неспазване на правилата в регламента, заявяват от УМБАЛ.
Затова след приключване на проверката, ако бъде установено нарушение, виновните лица ще понесат съответната дисциплинарна отговорност.
Не отговаря на истината твърдението на РЗОК, цитирано от някои печатни медии, че Министерството на здравеопазването заплаща хоспитализацията на неосигурен спешен пациент.
Такова заплащане има само за спешните пациенти, които не се хоспитализират.
За лечението на спешни неосигурени пациенти разходите остават в тежест на лечебното заведение, те не се заплащат нито от МЗ, нито от РЗОК.
Не е вярно и изявлението, че болницата се е опитвала да получи плащания от двата органа – МЗ и РЗОК, защото това противоречи на установените правила за заплащане на медицински услуги в Р България.
Проверката до момента показва, че пациентката е била хоспитализирана 7 дни в Отделението по кардиохирургия на болницата, като за този период не са направени постъпки за възстановяването на здравноосигурителните й права.
Стойността на извършеното лечение е над 15 хил. лева.
Институциите като РЗОК и НАП, както и потърпевшите трябва да се обръщат за всички подобни проблеми към ръководството на УМБАЛ Свети Георги, което най-точно може да им помогне, казаха от болницата.