Съдовият хирург д-р Веселин Грозев, който консултира в ДКЦ 7 – Пловдив, за Хроничната Венозна Болест, Разширените вени и усложненията им
С настъпването и напредването на лятото и постоянно повишаващите се температури, все повече се увеличават пациентите пред кабинети те наОбщопрактикуващите лекари и специалистите – Съдови хирурзи и Ангиолози. Причината за това са появата и обострянето на оплакванията, дължащи се на увреда и нарушена функция на венозните съдове на долнитекрайници – Хронична ВенознаБолест (ХВБ) и Разширени вени.
ХВБ е по-широкото понятие, включващо в себе си наличиетона разширени вени, посттромбозен (посттромбофлебитен) синдром, както и редица вродени и придобити венознималформации. Както предполага името това е хронично заболяване, причиняващо се от увреда на клапите на повърхностните и дълбоки вени с или безобструкция (тромбоза), като заболяването може да е резултат от различни наследствени и придобити състояния.
Заболяването преминава през няколко стадия, като се започне от най-лекия (С0) без никакви видими белези за венозна увреда, но с оплаквания от тежест, чувство за напрежение и бърза умора на краката, нощни крампи – схващания на мускулите на подбедриците и ходилата, които будят болните от сън.
В следващите стадии се преминава през появата на паякообразни( метличковидни) вени, същински разширени вени- варикозно удебелени, удължени и нагънати. Чести усложнения в този стадий са повърхностния тромбофлебит – зачервяване, болка и уплътнение по хода на разширена вена, както и спонтанното или провокирано от травма“ спукване” на вената – неотложни състояния, налагащи незабавно посещение при специалист.
Следващ етап в развитиетона болестта са развитиетона отоци около глезените и по подбедриците, появата на кожни промени – кафява оцветка на кожата на подбедриците, кожна екзема и липодерматосклероза – втвърдяване на кожата и атрофияна подкожието, кожата на подбедриците става като “ ботуш”.
В крайния стадий (С6) се стига до поява на венозни язви – труднозарастващи (понякога са нужни месеци) рани, които могат да достигнат значителни размери. Това е стадий, водещ до влошаване качеството на живот, социална изолация и значителна инвалидизация на болния. Важно е редовното проследяване от специалист. В зависимост от стадия на заболяваното – 1 до 2 пъти годишно в началните стадии до веднъж на тримесечие или дори ежемесечно при пациенти с варикозни язви.
Рисковите фактори за появата и развитието на ХВБ и Разширените вени са комбинация от генетично предразположение и фактори на околната среда. Най-значимите от тях са: наследствена слабост на съединителната тъкан, възраст – заболяването прогресира с възрастта, затлъстяване, пол – по-често се засяга женския пол, бременност, обездвижване – продължително стоене прави или седене, свързано с принудителна работна поза. Най-засегнати професии са: продавачи, шофьори, фризьори, офис служители, учители, стоматолози, хирурзи и др.
Диагнозата се поставя от специалист – Съдов хирург или Ангиолог, след снемане на прецизна анамнеза, преглед с изследване на пациента в право и легнало положение, измерване обиколките на краката на симетрични места. Инструменталните методи на изследване включват доплерова сонография, цветнокодирано дуплексскениране, а в някоислучаискенерили ЯМР с контраст и Флебография.
Лечението бива консервативно, хирургично и комбинация между двете.
Провеждането на консервативнолечение е необходимо във всички стадии с оглед хроничния характер на заболяването. Съставено е от няколко компонента:
Хигиенно-диетичен режим:
Включва ходене пеша и спорт, избягване на статичните пози и обездвижването в ежедневието и в работната среда, избягване на топли процедури, провеждане на водни процедури (ноне и загряващи), физиотерапия, мерки за борба със затлъстяването, прием на течности, удобно облекло и обувки (избягване на тесни дрехи и висок ток), почивка с повдигане на краката 10-15 см над гръдния кош.
Еластокомпресия:
Носене на еластични чорапи или чорапогащи с определен размер и градуирана степен на стягане. Особено препоръчителни са при изява на отоци и принудителна статична работна поза. Степента на компресия и размера се определят от специалист след преглед.
Медикаментозно лечение:
Съществуват няколко групи медикаменти, като избора на определен медикамент се осъществява от специалист и е съобразен с конкретния случай на пациента, броят на приемите през деня, данни за непоносимост или свръхчувствителност и др. Според световните и национални консенсуси се препоръчва приемът на медикаменти да продължи поне 6 месеца ( обикновено през топлите месеци всяка година) при неусложнени случаи, до 12 и повече месеца при поява на усложнения.
Хирургично лечение:
Прилага се при наличие на Разширени вени,при лечение на Посттромбозен синдром и Синдром на тазова конгестия (застой). Съществуват различни хирургични техники и комбинирани методи за хирургично лечение.
Те включват класическата лигатура и стрипинг, миннифлебектомии, CHIVA, ASVAL, субфасциално лигиране на перфорантнивени, перкутанна транскатетър на емболизация,радиофреквентна или ендовенозна лазераблация, механохимична аблация МОСА, химична аблация- цианоакрилатна и склеротерапия.
Всеки метод има предимства и недостатъци, както и показания за приложение и ограничения. Избора на конкретен метод на лечение или комбинация от техники следва да бъде извършено от специалист спрямо конкретния случай на пациента. Целта на лечението е да не се допуска прогресия на заболяването до тежките стадии, намаляване на процента на поява на рецидив поддържане на доброкачество на живот.
Важно е да се знае, че именно поради хроничния ход на заболяването, операцията на Разширени вени не отменя провеждането на консервативно лечение и проследяването на хода на заболяването от специалист.
И секс. Отлабва вените и налягането.
Удоволствието, че си ти пръснали анала за да си излекуваш вените на краката си е изцяло твое!