Сред хората по цял свят мантрата, че не може да се употребява алкохол, когато се пият антибиотици е масова и тя е наложена разбира се, от лекарите на пациентите.
Най-нелепото е, че тя е такава и сред лекарите и то по цял свят!
Има ли медицински факти и доказателства за това? НЕ!!!
„Целта на този систематизиран преглед беше да се определят доказателствата зад предупрежденията против употреба на алкохол при лечение с антибиотици.
Анализът е направен на база анализ на бази данни до 2018 г. с помощта на PubMed, Medline чрез Ovid и Embase. То включва проучвания, които включват взаимодействия, ефекти върху ефикасността и токсичност/нежелани лекарствени реакции (НЛР), дължащи се на съпътстваща консумация на алкохол и антибиотици. Всички взаимодействия бяха разгледани по отношение на три компонента:
(i) промяна във фармакокинетиката/фармакодинамиката ФК/ФД (PK/PD) на антибиотици и/или алкохол.
Сложни термини, всъщност са много прости:
ФК начинът на действие на лекарството в тялото: механизъм на действие в структури на тялото, в случая с антибиотиците и свързване с микроба и унищожението му.
ФД е реакцията на организма към лекарството, поглъщане, натрупване и отстраняването му.
(ii) промяна в антимикробната ефикасност и
(iii) развитие на токсичност- НЛР /нежелани лекарствени действия/.
Данните са двусмислени за триметоприм-сулфаметоксазол.
Еритромицин може да има намалена ефикасност при консумация на алкохол.
Доксициклин може да има намалена ефикасност при хроничен алкохолизъм.
Алкохол със съдържание на тирамин /какъвто има в много храни като се почне от сирена и колбаси, плодове и зеленчуци/ може да се консумира с оксазолидинони. Дисулфирам-подобната реакция /ДПР/ /дисулфирам лекарство за лекуване от алкохолизъм, което при поглъщане с алкохол предизвиква гадене, повръщане и така цели да откаже алкохолика от пиене/.
Макар и класически свързана с метронидазол, се проявява с несигурна честота и с различна тежест. Някой цефалоспорините, кетоконазол и гризеофулвин /и двете антигъбични/ имат повишен риск от ДПР /дисулфирам-подобната реакция/.
За взаимодействията между алкохол и антибиотици често липсват доказателства. Този преглед поставя под въпрос общите вярвания поради объркани, често противоречиви данни и идентифицира важни пропуски в знанията.“
Антибиотици и антигъбични медикаменти, реагиращи на съвместна употреба с алкохол се броят на пръстите на едната ръка… ФАКТ, КОЙТО ТРЯБВА ДА БЪДЕ ИЗВЕСТЕН НА ВСЕКИ ЛЕКАР!
Всичко друго са заучени ненаучни клишета, за съжаление разпространявани дори от професори, но нямащи нищо общо с медицината базирана на факти.
По изследването: Факт срещу измислица: преглед на доказателствата зад взаимодействията между алкохол и антибиотици.
Автори: Кари А. Мергенхаген, Бетани А. Ватенгел, Меган К. Скели, Колин М. Кларк, Томас А. Русо.
Fact versus Fiction: a Review of the Evidence behind Alcohol and Antibiotic Interactions
Authors: Kari A. Mergenhagen, Bethany A. Wattengel, Megan K. Skelly, Collin M. Clark, Thomas A. Russo
Следват изброени медикаменти /без интерес за читателите неспециалисти/, които пускаме за професионалисти и индексации…