Ако бъдат признати за виновни по обвиненията за документна измама задържаните медицински лица ги грози затвор между 2 и 8 години.
В Пловдив е разкрита документна измама, свързана с фиктивни медицински изследвания, за които са получавани средства от Здравната каса.
В ареста са седем лекари, сред които лабораторни специалисти и собственик на лаборатория в медицински център, съобщи Петър Петров, районен прокурор на Пловдив.
Те са обвинени в неправомерно източване на над 18 000 лева чрез издаването на фалшиви направления за медицински изследвания.
На пациентите са назначавани фиктивни микробиологични изследвания за деца и работещи в хранителната индустрия – ресторанти и производство, обясни Петров.
Схемата обхващала няколко лични лекари, издаващи конкретните направления, като пациентите са им оставяли здравната книжка плюс определена логистична такса.
След това са получавали нужния документ, че са клинично здрави, без реален преглед.
Документацията е обработвана в медицински център с лаборатория в Асеновград, където служителите са били инструктирани да я оформят легиимно.
За последните две години – 2023 и 2024 г. са издадени над 1800 фиктивни направления, които Здравната каса е платила изцяло.
Очаква се, че в рамките на разследването източената сума да нарасне многократно.
Престъплението е с висока обществена опасност, тъй като има риск от зарази в сферата на цялата хранителна индустрия, каза Петров.
Ето и официалното съобщение от прокуратурата.
Днес, 14 май 2025 г., с постановление на Районна прокуратура-Пловдив като обвиняеми са привлечени З. Д., на 59 г., В.Н., на 39 г., А.Б., на 67 г., А.К., на 66 г., Н.С., на 64 г., Е.П., на 50 г., и П.П., на 59 г., за това, че в периода от 01.01. 2023 г. до 31.12.2024 г. в гр. Пловдив и гр. Асеновград, обл. Пловдив, са използвали документи с невярно съдържание при издаване и отчитане на направления за медицински изследвания, които не са били реализирани – престъпление по чл. 212, ал. 1 от Наказателния кодекс.
Обвиняемите са лекари с практики в гр. Пловдив и областта.
Установено е, че те са издали общо 1883 направления за медицински изследвания за микробиология и паразитология, които са били отчитани от медицински център в гр. Асеновград, но без реално да са извършвани, за което са получавани средства от НЗОК.
Един от обвиняемите е управител на медицинския център, в който се е намирала лабораторията.
По досъдебното производство се извършват действия по разследването – разпити на свидетели, претърсвания и изземвания на адреси, предстои назначаване на експертизи и др.
Подробности по случая бяха представени днес на съвместен брифинг на Районна прокуратура-Пловдив и ОД на МВР-Пловдив, в който участваха Петър Петров, районен прокурор, ст. комисар Станимир Калоферов, директор на ОД на МВР-Пловдив, Димитър Костов, прокурор, и комисар Георги Боюклиев, началник на отдел „Икономическа полиция“ към ОД на МВР-Пловдив.