Престъпно бездействие е причината пациентите да останат без лъчелечение
Година и половина ще отнеме пускането на нов апарат в действие
Йорданка Давчева
Демонтирането на лъчетерапевтичния апарат "Рокус-М" от бункера на Университетска болница "Свети Георги" се превърна в новина №1, защото практически лишава от лъчелечение стотици хиляди болни, обслужвани от цяла Южна България.
Кой и защо създаде този проблем?
Казусът съществува реално от 5 години, разказа пред plovdiv-online бившият управител на Онкодиспансера доц. д-р Никола Ананощев.
Апаратът "Рокус-М" е собственост на Онкодиспансера; базата – бункер, където е монтиран, е на УМБАЛ "Св.Георги".
През 2007 тогавашното ръководство на Университетска болница поставя въпроса за демонтирането на апарата, за да се сложи нов, съвременен от много по-висок клас лъчетерапевтичен линеен ускорител, закупен от УМБАЛ "Св. Георги".
Като новоназначен управител на Онкодиспансера през 2008 доц. д-р Никола Ананощев взема мерки за решаване на проблема, за да не се оставят болните без лъчетерапия.
Сред приетите мерки е и проектиране на нов бункер в предоставената база на Онкодиспансера в Транспортна болница.
Д-р Ананощев инициира процедура по Закона за обществените поръчи за доставка на нов лъчетерапевтичен апарат през 2008.
В същото време някой умишлено стопира инициативата и строителството така и не започва.
Причината, според Ананощев, е че Община Пловдив не е уредила собствеността в Транспортна болница и де юре базата не е предоставена за ползване на Онкодиспансера.
Така се прекратява и процедурата за новия лъчетерапевтичен апарт.
Намират се обаче добронамерени хора като кметът на район Южен Александър Колев, главният архитект на района – г-жа Христова, и Онкодиспансерът получава разрешение за строителство в собствена територия – База 2 на бул. "Ал.Стамболийски" 2.
Бившият управител доц. Ананощев спешно провежда процедура по Закона за обществените поръчки за изготвяне на строителен проект за нов лъчетерапевтичен комплекс.
През март 2010 всичко е готово – има проект, има и финансов ресурс (собствени средства на Онкодиспансера) за изграждането на комплекса.
Община Пловдив обаче така и не дава разрешение за строеж до август 2010 година, докато все още управител е доц. Ананощев.
Престъпното бездействие на местната власт води до много въпроси, казва вече бившият управител.
В този случай не държавата, не Министерството на здравеопазването, а местната власт е виновна за геноцида спрямо онкоболните, твърди доц. Ананощев.
Със заповед на Министерството на здравеопазването за разрешителна дейност ясно е записано, че :
– лъчелечението се провежда в Онкодиспансера – общинско здравно заведение.
– базата и апаратурата са общинска собственост.
– стопанисването е отговорност и задължени на Община Пловдив.
Факт е, че се пропуска един цял петгодишен период, в който можеше да се реши този проблем, заключава Ананощев.
Така, че право на всеки един болен, лишен от адекватно лечение от Комплексния онкологичен център- КОЦ (както се преструктурира Онкодиспансера) е да съди община Пловдив за нарушени пациентски права, съветва още доц Ананощев.
Според него за провеждане на нова процедура и извършване на строителство са необходими година и половина.
На този етап няма процедура по ЗОП за доставка на апартура, а при евентуална процедура за пускане в експлоатация на апарат за лъчелечение и даване разрешително за дейност се отнема минимум година и половина, казва Ананощев.
В момента Комплексния онкологичен център е с временен управител, д-р Недялка Митова, бивша шефка на ДКЦ IV, която няма опит за мениджър на подобно специализирано лечебно заведение.
Самата Митова обяви преди ден, че дава за скрап апарата "Рокус-М", без да има алтернатива.
Икономически директор е балдъзата на кмета Славчо Атанасов – Вася Данкова, а за човешките ресурси отговаря съветникът Николай Караиванов, също без опит в здравния мениджмънт.
Назначенията са с протекцията на кмета Славчо Атанасов.
Очаквайте нови разкрития по скандалния казус единствено в plovdiv-online, медията, която е на Ваша страна!