Между 16 и 18 януари Пловдив отново се събира около културата с градския фестивал „Пловдив си ти“ – събитие, което обединява музика на открито, визуално изкуство, музейни програми и активности за деца.
В продължение на три дни централната градска част, квартал Капана, музеите и градските градини се превръщат в живо културно пространство.
Откриване с видео инсталация и електронен пулс
Фестивалът започва на 16 януари в Подлез „Археологически“ с откриване на видео инсталация, посветена на седмата годишнина от откриването на Пловдив – Европейска столица на културата 2019. Визуалната експозиция представя ключови моменти и спомени от 2019 г., както и кадри и послания от програма „Наследство“, обединени във визуалната идентичност на Пловдив.
Откриващата вечер продължава с DJ сцена и градска енергия – от E-Booking DJ School DJs (warm up) до сетовете на Pacho & Pepo и Max BG, които превръщат подлеза в място за среща между поколения, жанрове и стилове.
Музика в сърцето на града и ритъм в Капана
На 17 януари музикалната програма се разгръща на площад „Стефан Стамболов“. Денят започва с проекта „Теодосий Спасов и приятели“, който представя нов прочит на обичани песни с джаз, латино и фюжън звучене. Следва концерт на Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“, а кулминацията е концертът на Графа, който събира публиката в общо пеене и споделена емоция.
Вечерта фестивалът се пренася в Капана, където Сцена „Ядрото“ се превръща в епицентър на електронната култура. DJ сетовете на DJ Димо, ALX.CUE и Milen DJ подчертават артистичния дух на квартала и неговото място като живо и активно културно пространство.
Музеи, галерии и култура за най-малките
В рамките на фестивала пловдивчани и гости на града имат възможност да посетят безплатно постоянни и временни експозиции в ключови културни институции. Епископската базилика на Филипопол предлага свободен вход след 15:00 ч. и безплатни турове с предварително записване, а Новата зала на Етнографския музей – Музеят на ютията отварят врати за посетители с уникални експозиции.
Специално внимание е отделено на децата. Регионалният природонаучен музей – Пловдив кани най-малките на тридневна програма, посветена на Антарктида с творчески ателиета, образователни игри, презентации, фотографска изложба и спектакли, които превръщат ученето в приключение.
В Дондуковата градина фестивалът предлага и кулинарна програма „Кулинарията -традиция с усмивки“. В уютна, закрита и топла шатра деца и родители ще участват в месене на хляб, пица приключения, кулинарни състезания, куизове и творчески работилници, превръщайки готвенето в игра и споделено преживяване.
Финал с традиция, млади гласове и класика
На 18 януари фестивалът завършва на площад „Стефан Стамболов“ с празнична програма, в която участват Биг бенд Пловдив, талантите от Арт Войс Център и Трио Сопрано – среща между традиция, млади гласове и класическа музика, поднесена по съвременен начин.
Със своето многообразие от жанрове, сцени и публики „Пловдив си ти“ показва, че културата е жив процес, който се случва навсякъде – на сцената, в музея, в квартала и в срещите между хората. Три дни, в които градът ще се превърне във вълнуващо преживяване.
Не пропускай да бъдеш тук на 16, 17 и 18 януари.
Защото Пловдив си ти.
Пълната програма на фестивала
📅 16 януари 2026 г. (петък)
📍 Подлез „Археологически“
18:00 ч. – Откриване на видео инсталация „7 години ЕСК“
В пространството на подлез „Археологически“ Фондация „Пловдив 2019“ ще представи специална видео инсталация, посветена на седмата годишнина от откриването на Пловдив като Европейска столица на културата през 2019 г.
Инсталацията включва ключови моменти и визуални спомени от програмата през 2019 г., кадри и послания от програма „Наследство“, обединени чрез визуалната идентичност на Пловдив.
Събитието поставя началото на тридневния фестивал „Пловдив си ти“.
🎧 DJ сцена – Подлез „Археологически“
16:00 – 18:00 ч. – E-Booking DJ School DJs (warm-up)
19:00 ч. – Pacho & Pepo
20:30 ч. – Max BG
Pacho & Pepo са сред пионерите на електронната сцена в България и едни от най-активните български артисти на международната клубна карта. Участвали са на сцени в Маями, Лондон, Ню Йорк, Чикаго, Берлин, Амстердам, Ибиза и много други.
Техни продукции излизат в каталозите на водещи лейбъли като Stereo Productions, 303Lovers, Be One, Hot Fingers и др., а музиката им е подкрепяна от артисти като Richie Hawtin, Marco Carola, Mark Knight и Chus & Ceballos.
Те са и създатели на E-Booking DJ School – водещата DJ школа в България.
🏛️ Музеи и галерии (16–18 януари, вход свободен)
Регионален природонаучен музей – Пловдив
Тридневна детска програма „Антарктически приключения“
Музеят кани най-малките посетители на творчески работилници, образователни игри и презентации, вдъхновени от ледения континент Антарктида.
Програма за 16 януари (петък):
10:00 – 15:00 ч. – Ателие „Антарктическите чудеса“ – оцветяване (зала „Ботаника“)
11:00 – 13:00 ч. / 14:00 – 16:00 ч. – Ателие „Водно приключение“ – face art (зала „Ботаника“)
17:00 ч. – Презентация „Антарктически микросвят“ – гл. ас. д-р Снежана Русинова-Видева (зала „Планетариум“)
18:00 ч. – Презентация „Участието на РПНМ – Пловдив в 33-тата Българска антарктическа експедиция“ – Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев (зала „Планетариум“)
📅 17 януари 2026 г. (събота):
🎶 Музикална сцена – пл. „Стефан Стамболов“
13:00 ч. – Теодосий Спасов и приятели
Проектът представя първия поп албум на световноизвестния кавалджия Теодосий Спасов заедно с Надя Тончева, Петър Салчев и Мартин Ташев. Публиката ще чуе любими български песни с джаз, латино и фюжън звучене.
15:00 ч. – Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“
Една от най-обичаните български формации ще подари на пловдивчани концерт, изпълнен с позитивна енергия и емблематични песни като „Рай“, „По-полека“ и „Бряг с цвят на слънце“.
17:00 ч. – Графа
Владимир Ампов – Графа и бенд ще превърнат площада в сцена на съвременния български поп с концерти, пълни с емоция и хитове, обичани от поколения.
🎧 Сцена „Ядрото“ – Капана (19:30 – 23:00 ч.)
DJ Dimo – Музикалният маратон в града под тепетата продължава с една специална среща за ценителите на електронната музика. Сцената „Ядрото“ в Капана ще пулсира с нова енергия, водена от качествен сет и неподражаемото присъствие на DJ Dimo
ALX.CUE – Отличителното му звучене и енергията, с която изгражда атмосферата, оставят траен отпечатък у публиката.
Milen DJ – Стилът му съчетава Afro, Organic и Tech звучене, превръщайки сетовете му в истинско музикално пътешествие.
Вечерта е посветена на съвременната електронна музика. DJ Dimo, ALX.CUE и Milen DJ ще създадат атмосфера, в която Капана ще се превърне в пулсиращо артистично ядро на града.
🍞 Дондукова градина (11:00 – 20:00 ч.)
„Кулинарията – традиция с усмивки“ – Семейно кулинарно събитие с игри, работилници и демонстрации за деца.
11:00 – 11:30 – Официално откриване
11:30 – 13:30 – „Науката vs. занаятчийството“ – Кулинарен двубой с участието на доц. Цветана Гогова (УХТ Пловдив) и майстор Георги Лефтеров – Майстора (Асоциация на пекарите).
14:00 – 15:00 – „Послания в хляба“ – демонстрационна лекция демонстрационна лекция за значението на украсата при питите от Доц. Цветана Гогова (УХТ Пловдив).
15:00 – 16:30 – „Тестена надпревара“ – състезание на база наученото от първата част в програмата с награди
16:30 – 17:30 – „Как се подрежда масата и кой прибор за какво се използва“ – Демонстрация за деца и възрастни от Галина Банкова ( ПГТ „Проф. д-р. Асен Златаров“ гр. Пловдив.
17:30 – 18:30 – „Познай зърното“ – куиз куиз игра за деца с награди
18:30 – 20:00 – „Цветна магия от тесто“ – рисуване и оцветяване на солено тесто
🏛️ Музеи и галерии
Епископска базилика на Филипопол – вход свободен след 15:00 ч., безплатни турове от 16:00 ч. Туровете са с ограничение до 20 човека, с предварително записване на тел. +359 87 666 2900.
Регионален природонаучен музей – Пловдив
10:00 – 15:00 ч. – Ателие „Антарктическите чудеса“ – оцветяване (зала „Ботаника“)
11:00 – 13:00 ч. / 14:00 – 16:00 ч. – Ателие „Водно приключение“ – face art (зала „Ботаника“)
11:15 ч. – Представяне на детската книжка „Българознайко в Антарктида“ на Виктория Петкова – зала „Планетариум“
17:30 ч. – Откриване на фотографска изложба „Екстремни адаптации“ с фотографии на Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев (РПНМ-Пловдив) – парк Дондукова градина в пространството зад зала Лотос
18:00 ч. – Огнен спектакъл „Повелители на мечти“ – парк Дондукова градина в пространството зад зала Лотос
Регионален етнографски музей – Музей на ютията – вход свободен
Първият на Балканите музей на ютията ще представи над 1200 реликви от цял свят. Експозицията е част от структурата на Регионалния етнографски музей и се помещава в къщата на Невена Атанасова, на емблематичната ул. „Съборна“ в сърцето на Стария Пловдив. Колекцията от ютии е дарена на музея от покойния вече художник Димитър Добрев. Негова дългогодишна страст е именно издирването и реставрирането на ютии. Показани ще бъдат много и различни видове, с различни предназначения, ютиите с декоративни орнаменти върху тях, служещи не само за украса, но и носещи дълбока символика, произлизаща от взаимодействието на човека с природата, митологията и религиозните вярвания през различни исторически епохи.
📅 18 януари 2026 г. (неделя)
🎶 Музикална сцена – пл. „Стефан Стамболов“ – Концертна програма, съчетаваща джаз, поп, класика и съвременно звучене с участието на утвърдени и млади пловдивски артисти.
12:00 ч. – Биг Бенд Пловдив – Биг Бенд Пловдив и симбиозата между професионализъм и емоция, която създава рави концертите им толкова запомнящи се за публиката.
13:15 ч. – Арт Войс Център – Младите талантите на школата ще изпълнят любими песни, ще подарят незабравими музикални мигове и празнично настроение на гостите на фестивала.
14:15 ч. – Трио Сопрано Петя Вардева, Биляна Андрончева-Гъдева и Габриела Пеева вече години наред доказват, че за хубавата музика няма граници и че операта може да звучи актуално, вълнуващо и достъпно за всяко поколение.
🍞 Дондукова градина (11:00 – 20:00 ч.)
„Кулинарията – традиция с усмивки“ – Семейно кулинарно събитие с игри, работилници и демонстрации за деца.
10:30 – 12:30 – „Весело месене на хляб“ – месене на хляб за малки и големи с Георги Лефтеров – Майстора
12:30 – 14:30 – „Моето пица приключение“ – Деца приготвят своите пици
14:30 – 16:00 – „Майстори на тестото“ – кулинарно състезание за деца и възрастни
16:00 – 17:00 – „Весели салфетки за красива маса“ – демонстрационна лекция за интересни и красиви начини за сгъване на салфетки за деца и възрастни
17:00 – 17:30 – „Вкусен куиз“ – кулинарен куиз за деца с награди
17:30 – 18:30 – „Цветна магия от тесто“ – рисуване и оцветяване на солено тесто
18:30 – 20:00 – „Малки пекари за големи лапи“ – деца пекат лакомства за домашни любимци
🏛️ Музеи и галерии
Епископска базилика на Филипопол – вход свободен след 15:00 ч., безплатни турове от 16:00 ч. Туровете са с ограничение до 20 човека, с предварително записване на тел. +359 87 666 2900.
Регионален природонаучен музей – Пловдив
10:00 – 15:00 ч. – Ателие „Антарктическите чудеса“ – оцветяване (зала „Ботаника“)
11:00 – 13:00 ч. / 14:00 – 16:00 ч. – Ателие „Водно приключение“ – face art (зала „Ботаника“)
11:15 ч. – Куклено представление с авторска музика и арт работилница за деца „Малкото пингвинче“ – зала „Планетариум“
Регионален етнографски музей – Музей на ютията – вход свободен
„Plovdiv City Festival – Градски фестивал „Пловдив си ти“ по проект BG – RRP – 11.021.0003 „Отново заедно“, по процедура BG – RRP – 11.021 „Ново поколение местни политики за култура за големи общини“, финансиран от Европейския съюз, чрез Механизма за възстановяване и устойчивост (NextGenerationEU), по Национален план за възстановяване и устойчивост на Република България.


















