В събота, 19 юни, в рамките на фестивала „Пловдив чете“, македонският писател Сашко Насев ще представи романа си „Срещи с дявола“ от 17 ч. в Bee Bop Café (ул. „Гладстон“ 1).
Модератор на събитието ще бъде литературният критик и издател Пламен Тотев. Антон Баев също ще говори за прозата и драматургията на Сашко Насев.
„Срещи с дявола“ е постмодернистична, балканска версия на мотива за продаване душата на дявола и кореспондира с „Майстора и Маргарита“ на Булгаков.
Млад журналист е подмамен от обещанията на внука на дявола – да има красивата Маргарита, да успее в професията си, да пътува по света. Но след приятните тръпки настъпва и моментът, когато всичко хубаво трябва да бъде заплатено…
В книгата са включени и няколко разказа.
Освен автор на тези белетристични творби, Сашко Насев е един от водещите македонски драматурзи и сценаристи. Негови пиеси са играни на всички театрални сцени в Северна Македония, а също и в чужбина, включително и в България. Професор е по драматургия в Университета в Скопие. Бил е посланик в Канада. В момента е директор на Културно-информационния център на Република Северна Македония в София, превърнал в своя мисия сближаването и опознаването на сродните ни култури.
Опитен в драматургията, писателят изненадва с неочаквани сюжетни обрати и сблъсъци на характери, които остават дълго в съзнанието на читателя. Сашко Насев пише съвременно, злободневно, откровено и остро, а повествованието му отразява цинизма и безизходицата на пошлата ни балканска действителност.
В този гротесков, но за съжаление, реален свят, в който живеем, обикновеният, смирен и скромен човек няма шанс. Шанс имат герои като нахаканият и политически гъвкав Цуле, който прави кариера, изкачвайки стъпалата на обществената йерархия, или омайващият всички Гадже, който крие своите тайни.
„Сашко Насев създава модернистични и понякога злободневни сатирични творби за ужас на тесночелата публика. Налагат и съпоставки между НИЕ и ДРУГИТЕ. Кои са Другите? Това са не съседите, с които си приличаме, това са Западна Европа, Северна Америка и всички онези, които си живеят добре живота, без да подозират за нашите проблеми на полуострова. Любопитен е и този нов модел на поведение на балканеца в чужда, но благоприятна за него среда, в който той не среща трудностите на матрицата, които има в собствената си държава“ – твърди Димитър Христов.
„Романът на Сашко Насев се вписва успешно в традицията на градския магически реализъм. Написан четивно, с жив усет към абсурда и много самоирония, той се нарежда сред произведенията със собствен глас, встрани от тягостния хор на самосъжалението, пропило литературната продукция на Източна Европа през годините на прехода“ – заявява за книгата Алек Попов. „Това е една пост-пост-модерна проза, в която са изложени реални събития, но погледнати през опита на съвременния начин на живот, където всеки човек има възможност да следва свой път и да се изказва така, както иска, без да търси предварително одобрение от никого, от творческа група или от читателските навици“ е мнението на проф. Кирил Темков.