Предстоящите събития до 10.10.2021 г., организирани от Културен център-музей „Тракарт”.
Информация ще намерите на страницата ни във FB, както и на сайта ни www.trakart.org За повече информация може да ни се обадите на посочените телефони.
02.10.2021 /събота/ от 18.00 часа
https://www.facebook.com/events/2006579766178086/?ref=newsfeed
Концерт „Песните на Верди и Белини – предшественици на великите им оперни шедьоври“
Сдружение „Кей-Търн“ и Културен център „Тракарт“ представят Концерта „Песните на Верди и Белини – предшественици на великите им оперни шедьоври“ като последна шеста част от своя творчески проект „И утре ще ни има!“, реализиращ се с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
Песните на Верди и Белини са прекрасни образци на песенното изкуство. Не са толкова често изпълнявани, както тези на големите песенни композитори Чайковски, Рахманинов, Шуберт, Шуман и други. Въпреки това, са не по-малко красиви, не по-малко трудни за изпълнителя и не по-малко дълбоки в своето преживяване като натюрел. Творците от „Музикално-артистичен форум“, Пловдив ще ни представят как всяка една песен е пряко свързана с великите им оперни образци.
Заповядайте да се насладим заедно на това изящно изкуство.
Участват: д-р Елена Чавдарова-Иса /мецосопран/, Евгения Ралчева /сопран/ Светлана Иванова /сопран/, доц. д-р Надежда Кузманова /пиано/, Маринела Маринова /пиано/ и Ваня Балева /пиано/ ;
Водещ: Валерия Минева, Музикален директор: Милена Захариева, Режисьор: Мариана Ангелова
Културен център „Тракарт”
Вход : Кутия за дарения за звездите на „Музикално-артистичен форум“ Пловдив.
04.10.2021 /понеделник/ от 18,00 часа
https://www.facebook.com/events/256743893028860
Премиера на книгата „Македонският идентитет“ на Николай Василев
Разказвайки за появата, утвърждаването и кризата на македонския идентитет, Николай Василев изгражда една цялостна обща теория за политическата реалност, към която ще се завърне във втората част на книгата си с работно заглавие „Кризата на Западния свят“.
В първата част на своята „Обща теория“ Николай Василев остро разобличава опитите на македонската „мейнстрийм“ историография да удържа една изцяло ненаучна картина за историята на страната, но не пести критики и към българската дипломация и мнозинството от българските историци, които се оказаха неспособни да разберат и осмислят процесите от другата страна на Осогово през последния век. Авторът иронизира и опитите на някои постмодерни анализатори да „деконструират“ цялостното разбиране за историята с конюнктурни цели.
Повечето глави в книгата имат собствена познавателна и научна стойност и могат да се четат отделно. Някои са посветени на проблеми, косвено свързани с „Македонския въпрос“, като трудните отношения на България с Русия или безкрайните спорове около делото на Никола Вапцаров, спасяването на българските евреи и т.н.
Анализът в „Македонският идентитет“ е многопластов, но на популярен език – дори когато авторът обяснява правилата на науката като методика за систематизиране на познанието. В книгата има публицистични и дори сатирични елементи, които я правят подходяща и разбираема за най-широка читателска аудитория.
Културен център „Тракарт“
Вход свободен
09.10.2021 /събота/ от 18,00 часа
https://www.facebook.com/events/392484979014297?ref=newsfeed
Церемония по награждаване на победителите в XI-ти НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ПОЕЗИЯ „ДОБРОМИР ТОНЕВ“
Община Пловдив и Дружество на писателите – Пловдив,
със съдействието на
ИК „Хермес“, ИК „Жанет – 45“, ПУ „П. Хилендарски“, г-жа Тони Симидчиева,
с медийното партньорство на БНР – Радио Пловдив и БНТ 2,
и с любезното домакинство на Културен център „Тракарт“- Пловдив
Ви кани на Церемония по награждаване на победителите в XI-ти НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ПОЕЗИЯ „ДОБРОМИР ТОНЕВ“ за автори до 45-годишна възраст
Конкурсът за поезия „Добромир Тонев“ е анонимен, темата – свободна. Всеки участник имаше възможност да представи от едно до три свои стихотворения. Кандидатства се само с творби, които не са публикувани в печатни или интернет издания към момента на обявяването на конкурса, и с които кандидатът не е участвал в други подобни конкурси.
Наградният фонд, осигурен от Община Пловдив и партньори, е както следва:
От Община Пловдив:
• Първа награда – 600 лв. и грамота
• Втора награда – 400 лв. и грамота
• Трета награда – 200 лв. и грамота
Специални награди от партньори:
• Парична награда – 200 лв. и грамота, осигурени от Филологически факултет на ПУ „П. Хилендарски“.
• Специална награда за млад поет – 300 лв., осигурена от Радио Пловдив;
• Вечеря и нощувка за двама в хотел „Одеон“ – Пловдив.
Церемонията по награждаване на победителите в конкурса ще се състои в навечерието на годишнината от рождението на поета – 9 октомври 2021 г., събота, от 18:00 ч., в Културен център „Тракарт“, Пловдив, подлез „Археологически“.
С участието на Юлия Марковска – виолончело и Владимир Стефанов-пиано.
Водещ Анна Танчева