Исканията на културните дейци са формулирани в три точки – да се предприемат законови промени, за да се гарантира бюджет, необходим за увеличаване на всички доходи и възнаграждения; осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура, и ясна политика за опазване и развитие на професионалните общински духови оркестри и фолклорни ансамбли и театри.
Финансовият министър Асен Василев обаче отряза протестиращите, че исканията им не могат да бъдат удовлетворени.
Бюджетът за култура е увеличен значително спрямо миналата година – с над 50 милиона за сценичните изкуства и с 28,5 милиона за музеи, читалища и библиотеки. Така че не виждам за какво протестират. Ако някой в държавата иска 50% увеличение на заплатите при 5% предвидена инфлация, това очевидно няма как да се случи, каза Василев.
Години наред работихме без да протестираме. В резултат на това стигнахме до ситуация, която може да се определи единствено като унизителна – заявиха творците, които се включиха в протеста в Пловдив.
0,4 процента от държавния бюджет за култура е не толкова обидно за нас. То е обидно за тези, които са го определили, че трябва да бъде толкова, защото това е един индикатор за тяхната култура, заветният един процент. За това се борим, казаха те.
Протестът в столицата приключи около 14:30 часа, след като в 12:00 хората от културния сектор се събраха пред сградата на Министерството на културата, затвориха бул. „Александър Стамболийски“ и след като никой не слезе за среща с тях, се отправиха към Министерския съвет.
Час и половина чакаха премиера Николай Денков и министъра на културата Кръстю Кръстев да се срещнат с тях.
След като това не се случи, към 14.00 часа възникна напрежение физическо между полицаите и протестиращите, стигна се и до блъсканица, а в сградата на Министерството на културата се провежда среща с контактна група от протестиращите.
,От февруари ще да протестират и срещу другия авер в сглобката.