На 20-ти ноември, Световния ден на детето, на който е приета Конвенцията за правата на детето на ООН, в София се проведе деветото издания на младеджки форум Voice It.
Събитието се организира ежегодно от Национална мрежа за децата (НМД) съвместно с Младежка мрежа „Мегафон“ на НМД и, както всяка година, даде възможност на децата да изразят своето мнение по важните за тях въпроси и да участват в решаването на проблемите като влязат в дируктна дискусия с представители на законодателната и изпълнителната власт.
Форумът беше открит от министър-председателя на Република България акад. Николай Денков.
Voice It 2023 беше под надслов “Какво искат учениците” и се фокусира върху три теми, които младежите от “Мегафон” сами определиха като важни за тях: Тормоз, Учебна програма и Спорт и здравословно хранене. Над 260 ученици от четири града в България участваха в предварителните закрити сесии, за да формулират заедно конкретните въпроси, които отправиха към политиците в официалната част на събитието в рамките на три дискусионни панела по трите фокусни теми, модерирани от журналиста и популярен влогър Флора Стратиева.
Акад. Николай Денков: „Учебните програми и извънкласните дейности са нещо, което трябва да върви ръка за ръка, за да бъде училището пълноценно. Училището трябва да бъде не просто място, на което отивате учителите да ви преподават материал, а мястото, в което се занимавате с неща, които са важни и полезни за вас.“.
„Като социално отговорна компания подкрепата ни за младежкия форум VOICE IT e израз на стремежа ни да бъдем партньор в социалния диалог за едно по-добро утре.
За нас е важно да чуем гласа на вашите очаквания и потребности, за да можем да откликнем с възможности именно тук, в България. Пожелавам ви конструктивна дискусия, смели идеи и високи цели.“, каза Катерина Шопова, директор „Човешки ресурси“ на Лидл България.
„Важно е да запомните: Светът, в който днес живеете не е достатъчно добър! Имате право да искате повече – от възрастните, от политиците, от хората с власт! Имате право да искате по-добър и по-справедлив свят! Имате право на приемане, разбиране и подкрепа в трудностите! Имате право на по-добра среда в училище, повече свободно време, повече възможности, повече участие! Гласът на мрежата е по-силен, когато вие сте с нас! Нека всичко, което днес измечтаете, утре се превърне в решения!“. С тези думи посрещна младежите в залата Антоанета Иванова, председател на УС на НМД.
Али от Младежка мрежа „Мегафон“ отправи следнот опослание: „Най-важното за мен сега е да чуваме децата и младите хора, да не се уморяваме да полагаме това усилие постоянно, защото то наистина не е лесно нещо, но пък е единственият начин думите „децата са най-важни“ да се изпълнят със съдържание и да носят смисъл.“
В разговора с младежите за учебната програма, училищния тормоз и спорта и здравословното хранене на учениците участие взеха заместник министър на труда и социалната политика г-жа Елка Налбантова, заместник-министъра на здравеопазването доц. Михаил Околийски и Илина Мутафчиева, народен представител и член на Парламентарната комисия по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта, Емилия Иванова, ментор по програма „Училища за пример“ във Фондация „Задено в час“, Екатерина Йосифова, съучредител на Фондацияя „За храната“, както и младежите от „Мегафон“: Али, Денис, Еди, Теменужка, Ния, Тиана и Лора.
Младежите отправиха към представителите на иституциите директни и дори провокативни въпроси. Сред тях: „Как бихте потъпили, ако вашето дете е тормозило друго дете?“, „Как, според вас, трябва да се промени образователната система, за да имат учениците по-високи резултати на ДЗИ?“, „Защо в лавките не се предлага здравословна храна?“, „Има ли шанс в българското образование да се въведат предмети, които да бъдат насочени към отделните интереси на ученика и да го подготвят за живота?“.
След дискусиите на сцената родителите, експертите, работещи с деца и политиците в залата бяха предизвикани с онлайн въпросник с въпроси от учебния материал от 7 до 12 клас. Така по забавен начин възрастните бяха поставени “в обувките на децата”, за да усетят през собствен опит биха ли се справили на мястото на младежите заради начина на поднасяне на материала и изискването за наизустени знания, които не носят практическа полза в ежедневния живот нито на деца, нито на възрастни. Един от въпросите беше “Как се нарича нов етап в природоползването, при който взаимодействието между природата и обществото е балансиран?”, а възможните отговори: Географски детерминизъм, Географски енвайроментализъм, Географски посибилизъм или Географски индетерминизъм.
Част от събитието беше и панела “Уменията на бъдещето”. В него участие взеха участници от младежките програми на Лидл България, както и експерти по човешки ресурси в компания, която е носител на Сертификат “Приятел на детето” от НМД и корпоративен партньор на тазгодишното издание на Voice It. В панела бяха представени възможностите за ранно кариерно ориентиране при бързооборотната търговия, с какво младеж без предходен трудов опит може да привлече вниманието на работодателите, какви са уменията на бъдещето и с какво е важно образованието за професионалното развитие на всеки млад човек. Сред гостите на събитието в залата бяха служители на Лидл България заедно със своите деца, за да им покажат, че и децата имат право на мнение, могат да излагат позицията си и да адресират към институциите своите искания.
Voice It 2023 беше излъчен и на живо във Фейсбук страницата на Национална мрежа за децата.Видеозапис от аргументите, които пребориха младежи и политици може да бъде видян тук.
В края на конферентния ден гостите на събитието имаха възможност да разговарят с експерти в изложбената зона с щандове на организации и компании.
Деветото издание на годишния форум на Младежка мрежа “Мегафон” на НМД се проведе и с подкрепата на УНИЦЕФ България и Проект „ENROLL – ангажиране на младежи и възрастни в граждански активизъм в областта на върховенството на правото на местно ниво“, подкрепен от USAID и Dexis. Благодарение на проекта ENROLL, VoiceIt 2023 постави специален фокус и върху темата за детското и младежко участие като гарант за върховенството на правото в България.