Дружество на пловдивските художници откри тази вечер своята най-голяма обща изложба със заглавие „Живопис, графика, скулптура и N-форми“. С нея по своеобразен начин, всяка година в навечерието на Коледните празници, най-голямото творческо сдружение в Пловдив и най-голямото извънстолично творческо сдружение на художници, изпраща старата година, прави равносметка на постигнатото през настоящата и отбелязва успехите на свои изявени членове, които са демонстрирали ярко присъствие в културния живот на дружеството.
На двата етажа в изложбена зала „2019“ към Градска художествена галерия – Пловдив, ул. „Гладстон“ 32, са експонирани най-новите творби на членовете на Дружеството в областта на живописта, графиката, скулптурата и N-формите. Както всяка година и днес, изложбата събра многобройна публика, приятели и ценители, които очакваха с нетърпение най-вълнуващия момент по време на откриването – обявяването на Годишните награди на ДПХ в категориите: живопис, графика, скулптура и млад автор. От 2016 г. към четирите категории е добавена и още една – Наградата на кмета.
Победителите се определят от петчленно жури, което заседава в дните преди откриването. Изборът всеки път е изключително труден и се осъществява на два етапа – номинации за наградите и окончателно определяне на носителите.
Както повелява традицията, приветствие към членовете на Дружеството и гостите по повод предстоящите празници отправи председателят на ДПХ – Лидия Симеонова, която в кратък обзор подчерта трудностите и успехите през изминалата година и отправи думи на благодарност към община Пловдив и всички хора и организации, които са подпомагали работата през годината.
Заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов прочете и връчи поздравителен адрес от името на кмета на Пловдив Костадин Димитров. На свой ред, Панов също поздрави пловдивските художници, техните семейства и всички членове на Дружеството, което от 1990 г. като приемник на Групата на пловдивските художници – СБХ, понастоящем обединява над 400 творци на регионален принцип. Всички те – талантливи и ярки художници, продължават да разнасят славата на града и страната ни по света. Заради всички тях, Пловдив продължава да бъде наричан „Град на художниците“.
На заместник – кмета Пламен Панов бе оказана и високата чест, подпомаган от Лидия Симеонова и скулптора Веселин Ламбрев – член на УС, да обяви и връчи Годишните награди на ДПХ 2024. Всички номинирани получиха грамоти, победителите – грамоти и парична премия.
Ето и тазгодишните носители:
ЖИВОПИС: Петър Цеков
Номинации – Ели Станчева, Веско Тенев, Геракси Гераксиев, Ангел Генчев, Петър Цеков
ГРАФИКА: Ангел Гешев
Номинации – Антония Маринова – Крейзи, Ангел Гешев, Йордан Велчев
СКУЛПТУРА: Владо Дамянов
Номинации – Свилен Костадинов, Владо Дамянов
МЛАД АВТОР: Тодор Василев
Номинации – Тодор Василев, Валентин Иванов
НАГРАДА НА КМЕТА: Николай Томов
За неговите лични творчески успехи през годината, ярко присъствие в живота на дружеството, активна обществена дейност и участие във важни за града каузи.
Николай Томов е пловдивски художник, дългогодишен преподавател по рисуване и перспектива в Националната гимназия за сценични и екранни изкуства (НГСЕИ), понастоящем директор на гимназията. През годините е бил преподавател по рисуване в ПУ „Паисий Хилендарски“ гр. Пловдив, хоноруван преподавател в АМТИИ гр. Пловдив, преподавател по изобразително изкуство в СУ „Св.Св. Кирил и Методий“ гр. Пловдив. Завършил е ВТУ „Св.Св. Кирил и Методий“ гр. Велико Търново, Магистър, Специалност Педагогика на изобразителното изкуство, втора специалност – Естетика. Преподавател по изобразително изкуство и естетика и специалист по живопис. Средното си образование завършва в Средно специално художествено училище за Сценични кадри гр. Пловдив, специалност „Художественно и сценично осветление и озвучителна техника и звукознание “ (сега Националната гимназия за сценични и екранни изкуства). Бил е член на УС на ДПХ и координатор от българска страна на международен проект „Crosspoints” – “Точки на пресичане“, с участие на България, Германия и Полша. Участник е в многобойни изложби, пленери, симпозиуми и международни проекти в България, Австрия, Германия и Швейцария, Белгия и Франция.
Годишната изложба на ДПХ се осъществява с финансовата подкрепа на община Пловдив и е част от Културния календар на града. Тя е с вход свободен и може да бъде разгледана до началото на януари 2025 г.
абя,
у тоа сайт ина статия за св. гъзис – българската икона, лицето на бг пред светът, нашта гордост, нема ли да са появи, бре?
какви ора сте вий бре, а?
Поезия моезия ще пишеш ли бе, дървеняк?
ако требе моем и две пуезии да надращим!
тебека кой ти е любимио пует? неска на коа лирическа героина праи теманета?
и не е ‘поезия-моезия’, ам ‘пуезия-муезия’. научете га малце тоа правопис да му са не види!
то вашту вечи ни знам как да гу нарича! тъкиви глупости да пишити!