На 18.05.2023 г. в гр. Стамболийски се проведе информационна конференция за популяризиране и консултиране на стратегията на Местна инициативна група община Стамболийски, във връзка с изпълнение на Административен договор №РД50-136/ 13.04.2023 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура № BG06RDNP001-19.610 за подбор на проекти за подготвителни дейности по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г.
Присъстваха голям брой заинтересовани лица от нестопански сектори на които бе разяснено подробно за възможностите които подходът „Водено от общностите местно развитие (ВОМР)“ предлага за местната общност.
Какво е подходът „Водено от общностите местно развитие (ВОМР)“?
Целта на подхода е местните общности сами да определят приоритети си за развитие, след провеждане на широки консултации със заинтересовани страни от гражданския, неправителствения, стопанския и публичния сектор, изхождайки от факта, че месното население най-добре познава своите проблеми, местните нужди, приоритети и потенциал за развитие.
Подходът се прилага от местни инициатвни групи, които са юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, включващи представители на стопанския, нестопанския и публичния сектори от дадена територия и регистрирани като сдружения по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Местните инициативни групи разработват стратегиите за ВОМР, които следва да водят до устойчиво развитие на териториите, на които се прилагат чрез подкрепа на въвеждането на иновации (иновативни практики, методи, процеси, подходи и др.) на териториите на МИГ, стимулиране на местната икономика и местното производство, подкрепа за социални дейности, насочени към всички нуждаещи се групи, подкрепа за качествено образование, подобряване на условията за живот и на състоянието на околната среда.
Какви възможности предлага подхода ВОМР и какви са ползите за развитие на местните общности?
Възможностите, които предлага подхода са разработване и прилагане на стратегии за развитие, които включват финансиране на проекти, които отговарят на местните потребности, създават и запазват заетост за местното население и са в полза на малкия местен бизнес. Чрез тях се създават по-добри икономически, социални и екологични условия за живот в малките население места, подкрепя се многосекторното развитие на местните икономики. За да се постигне многосекторното развитие на местната икономика се насърчава прилагането на т.нар. многофондови подход на финансиране.
Прилагането на многофондово финансиране на подхода ВОМР осигурява възможности за комплексно многосекторно развитие на териториите на местните общности. Водещ фонд, предоставящ подкрепа на ВОМР е Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. Многофондовото прилагане на подхода ВОМР получава подкрепа и от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Европейския социален фонд (ЕСФ+).
Подхода ВОМР се отразява положително на териториите на местните общности като води до създаване и укрепване на административен капацитет за работа с проекти с европейско финансиране на местно ниво; подкрепя самоуправлението и децентрализацията; осигурява подкрепа за малкия бизнес чрез инвестиции в много на брой малки проекти, което от своя страна забавя процесите на обезлюдяване на малките населени места; подкрепя многосекторно развитие на териториите; изгражда местна идентичност и сплотяване на местната общност; води до подобряване на икономическото и социалното състояние на местните жители.
Участниците в информационната конференция показаха значителен интерес към подхода, както и възможностите, които той дава на местната общност.
Този документ е създаден в рамките на Административен договор №РД50-136/ 13.04.2023 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура № BG06RDNP001-19.610 за подбор на проекти за подготвителни дейности по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ , който се осъществява с финансовата подкрепа на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони . Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Сдружение „Местна Инициативна Група Община Стамболийски“ и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официално становище на Европейския съюз и Управляващия орган.